bugün

beyinleri moskova endeksli olanlar tarafından aşırı derecede abartılan, şairliği yerlere göklere sığdırılamayan nazım hikmet in aslında sıradan bir şair olduğunun anlaşılmasıdır. bu topraklara ters düşenin, bu vatanın insanlarına aşağılayıcı gözle bakanın zaten üstün bir şair olmasıda beklenemezdi.
nazım hikmet'in kitaplarını geçtim bir kaç şiirini bile okumayan beyinsiz bünyelerin kurduğu talihsiz cümledir.

(bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz)
hoş olmayan iddaadır. tamam herkes nazım hikmeti sevmeyebilir, şiirlerini okumaktan hoşlanmayabilir; ama (herkesin kendine göre yorumladığı kişisel görüşlerini bir kenara bırakırsak) kendisi büyük bir şairdir.Türkçeyi çok güzel kullandığı hoş, anlamlı şiirleri vardır.

buyrunuz: "Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine".
bundan daha güzel ifade edilebilir miydi bilmiyorum. Böyle bir yakıştırma yapmak sayılı yetenekli şairlerden biri olan Nazım Hikmet'e saygısızlıktır.
anlaşılmayan şu ki, nasıl olurda bir insan kapasitesinin çok çok üstündeki bir adama bok atar.

yani şimdi orhan pamuk'u sevmiyorsun diyelim bu kabul edilir. ama kalkıp orhan pamuk bir boka yaramayan şişirme balon bir yazardır demek nasıl bir meseledir. ha bunu cervantes dese amenna denir. kimsin .mına koyayım. ne okudun çapın ne. bize önerebileceğin bir hikayen, romanın, şiirin var mı?

eleştirmen olmak şair olmaktan daha zordur. neyine güvenip bu yükü omuzlanıyorsun. teorin nedir. kötü olduğuna karar vermen komünist olması mı? yoksa cidden kötü bir yazar mı? salkımsöğüt diye bir şiiri var bu şairin. bi oku böyle kalıp böyle türkçe böyle ahenk var mı? türk edebiyatında böyle bir örnek daha var mı acaba? başlık açtın dikkate aldık. madem öyle onu çürütecek teorilerini görelim. hadi bizi .öt et.
fikirlerine bakarak şair kimliğini yok saymak abesle iştigaldir.
onun içindir ki şiirleri yirmi dile çevirmiştir ve dünya tanır... birileri gibi sadece kendi ülkesinde bazı sağcı kişilerin şairi* ile ölçüştürülür.
(bkz: nazım hikmet abartılmış balon bir şairdir)
itu sozluk'te 2007 haziranında kayser tarafindan yukaridaki sekliyle belirtilmiş konunun abartılmış yerine şişirilmiş kelimesi monte edilerek piyasaya surulmus yeni versiyonu.
hadi trolluk yapacaksin birazcik ozgun ol.*
resmen calinmis bir basligin buraya tasinmasi ise dahada abes.
bir insan kendisini bu kadar ele verirmi?
bastan kaybettin iste.
şair ve yazarları ideolojik düşüncelerine göre yargılamamak gerekir, düşüncesi ne olursa olsun, nazım hikmet iyi bir şair dir, tabiki abartılmış yönleride vardır, birileri nazım hikmet i sürekli kullanmışlardır, nazım hikmet iyi insan mıdır kötü insanmıdır, ülkesi için mücadele etmiş bir kahramanmıdır, yoksa belli bir kesime hizmet eden bir vatan hainimidir, orasını bilemem, belki bunlar tartışılabilir ama şairliği veya yazarlığını tartışmak anlamsız olur.
(bkz: sapla samanı karıştırmak)
sozlukte yazilmis en sacma cumledir, en gereksiz basliktir. sadece siyasi gorusu nedeniyle bir insani yargilayabilecek kadar sacma bir zihniyetin urunudur, uzucudur. bu vatanin insanlarina asagilayici gozle bakmak ve nazim hikmet'i ayni cumlede kullanmayi basarabilmek te enteresandir.
olumlu bakanların da olumsuz bakanların da öncelikle ideolojisinden bağımsız olarak ve muhakkak yeterince sayıda şiirini okuduktan sonra değerlendirmesi gereken bir konudur. yoksa doğru düzgün iki şiirini okumadan sağcısı balon şair, solcusu mükemel şair diye aslında konuyu doğru düzgün bilmeksizin atar tutar. şair olarak bakılınca, "kuvayı milliye destanı", memleketimden insan manzaraları" gibi eserleri ışığında, türk edebiyatında adı anılması gerekli, önemli bir şair olduğu görüşünün oluşması daha akla yatkın diye düşünüyorum.
ortamı lüzumsuz yere germek amacıyla ortaya atılmış düşüncedir. bu amaç, aklı başında olan sözlük yazarlarının sayesinde başarılı olamayacaktır. nitekim nazım hikmet'in sol görüşlü, necip fazıl'ın da sağ görüşlü olması onların büyük şair olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla
Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

yeterli mi?
nazım hikmet'in hayatını, eserlerini okumamış; onun insana olan sevgisini, sosyalizme olan inancını kavrayamamış zihniyetin dile getirdiği düşüncedir. nazım'ın sadece "yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" sözü bile bu düşüncenin ne kadar saçma olduğunu kanıtlamaya yetecektir.
beni stalin yarattı diyen ve boğazdan rus kızıl ordusu ne zaman geçecek diye gözleyen bir nazım hikmet hiç bir zaman iyi bir şair sıfatını alamayacaktır.
(bkz: ebelere bebelere baston çeken dedelere balon)
Nazım Hikmet Türkiye'nin en büyük şairidir. Fakat türkler asla bunu haketmiyor. Tükürdüğünü yalıyorlar.
Utanç verici bir başlık. Kesinlikle yanlış bir tezdir.
kimilerinin,

şiirlerini okuduktan sonra ciddi bir hazım güçlüğü çektiği ve gazlanarak sancılı bir şişkinlik hissettiği doğrudur.

bahse konu kişilerde,

çoğunlukla geçici olan bu sıkıntılı süreç; gazla karışık, sesli bir sıçma faslı ile nihayet bulur.
bu saçma düşünceyi tanıyan insanlar genelde ismail yk yı en üstün şair olarak görürler.valla.zaten kafası sadece kendi memleket meselelerine çalışan dünyaya tek bir gözden bakan insanların bu usta şairi anlaması nasıl beklenir orası da ayrı konu.
bilip bilmeden konuşmak. (bkz: hadi siktir)
olmaz öyle laf.
(bkz: allah taş yapar)
nazım hikmet'i sadece siyasi düşüncesine göre yorumlayan, hayatında kaç kere şiir okuduğunu merak ettiğim insanın söyleyebileceği sözdür.
tüm sözlüklerde işlenmiş, olay yaratayım çabasındaki yazarların sığınma noktası haline gelmiş önerme. ayrıca çoğu sözlükte de başlığı vardır.

http://www.itusozluk.com/...FD%FE+balon+bir+%FEairdir
yanlış önermedir. yakın bir zaman öncesine kadar ben de böyle düşünüyordum, sonra bir baktım akp bakanları nazım şiirleri okuyor, kanun falan çıkarmaya çalışıyor. 'bir okuyayım bakalım neymiş' dedim ve okudum...

görüşlerine katılırım veya katılmam ama nazım hikmet iyi bir şairdir, hem de çok iyi.
hayatın da topa vurmamış bir insanın messi futbolcu filan değil demesiyle aynıdır.