bugün

Yakub muhabbetle sınandı. Sınanması Yusuf'unun çalınmasıyla başladı. Üstelik öyle bir sınandı ki çalınan da Yakub'undu, çalan da Yakub'undu.

(Nazan Bekiroğlu)
ayrıntıya önem veren, kaybolmuş, kadının mahremiyetine hassasiyetle yaklaşan bir sanatkardır. genellikle çağın arada kalmış ve parçalanmış insanlarını ve kaçış psikolojilerini anlatır.
...
Züleyha, Yûsuf’a bir mektup yazmaya başlayınca. Yûsuf diye başladı, Yûsuf diye bitirdi. Gördü ki hitaptan öteye geçemedi. Anladı ki aşkın nâmesinde ser-nâmeden öte kelâm yok. Ve Züleyha’nın lügatinde Yûsuf’tan öte sözcük yok.
Yûsuf, dedi, kelâmım artık sende hükümsüz. Ama kelâmımın hükümsüz kaldığı bu yerde beni küçümseme. Bil ki kelâmdan da ötede sadece âh var, âh ki dünya onun üzerinde durur, gök kubbe onun hareketiyle döner.

Nazan Bekiroğlu - Yûsuf ile Züleyha.
Züleyha Yusuf’a bir mektup yazmaya başlayınca
“Yusuf “diye başladı,”Yusuf ” diye bitirdi.
Gördü ki hitaptan öteye geçemedi.
Anladı ki aşkın namesinde ser-nameden öte kelam yok.
Ve Züleyha’nın lügatinde “Yusuf”tan öte sözcük yok.
“Utanmaktır, duyguların en değerlisi” demiş, ne güzel demiş.
Mücellâ romanıyla beni hayal kırıklığına uğratmış bir yazardır kendileri.
Edebiyatçılığı gibi kendi de güzel olan kadın.
Fesli püsküllü bunağın hedef alıp saldırdığı insanlardan biridir bu arada..
Benim için çok özel bir yeri olan yazar. Hani bazı cümleleri okuduğumuzda bunu ben yazmış olsaydım keşke deriz ya, işte kendisinin yazdığı çoğu cümle benim için öyle. Acılarıma, hüznüme yazdıklarıyla hep ortak oluyor. Ruha dokunanlardan. Kalemine zeval gelmesin.
çok değerli bir kadını tanımama vesile olan ulvi hoca.
" Nedir bu ölüm? Dağların taşların kabul etmeyip insanın kabul ettiği şey mi? Sen ölümü beklerken kalan sağların sende seyrettiği şey mi yoksa? ”
"la" isimli kitabı ile hayatıma çok özel bir kişinin girmesini sağlayan güzel hoca.
Birine altı çizili kitaplarınızı vermek,
Yaralarınızı emanet etmektir bir bakıma.
Bir sıkıntının geçeceğine duyulan güven, ona dayanmanın tek çaresiydi.

Nar ağacı.
Şiiri cümle edinmiş,
Aşkı harf bilmiş,
Gönlünü kelâm eylemiş kadın.

görsel

iyi ki var olmuş da bildirmiştir.
"Bir şeyi, hak edenden esirgemek kadar, hak etmeyene vermek de haksızlık."
yusuf ile züleyha adli kitabini okumustum.guzeldi.evet.
kalemi varmış öyle diyorlar biz öyle duyduk.
eski sevgilim terketmeden 1 ay önce mavi lale'yi göndermişti. eski sevgilim diyince bir an garibine mi gitti sanki? gitmesin, ara sıra bazı bazı sevgilim oluyor işte. neyse kitabın kapağına baktım elif şafak tarzı sezdim bi anda isminden dolayı heralde, o yüzden elime almadım bir kaç gün, sonra kapağını açtım sevdiceğim şiir yazmış bana!! benim gibi bir adama hemde!! biz erkekler olarak şiir karalamaya alışkınız da bir kadından şiir almak tuhaf oluyor haliyle. neyse, bal böreğim okudum kitabı bir gecede hemde. kitabı övmeyeceğim, zahmet olmaz ise okuyun. neyse o geceden ve ayrılıktan sonra çokça kez okuma fırsatım oldu. en kısa zamanda kitabı ya cami yada kütüphane avlusuna bırakıp kaçmayı düşünüyorum.
zarif(e) ve ârif(e) bir akademisyendir.
Bir adet Türk yazar ve akademisyen.
"Gökkuşağının yedi renkli saltanatında yeri olmasa da kuşku yok, siyah renklerin en asilidir."
Durmadan kuruyup durmadan yeşeren bahçeden geçmez iki kere aynı rüzgar. Geçmez.. Böyle bir dizelerin varlığını bana hatırlatan insandır. Nazan Bekiroğlu okumak, okuyup anlamak ayrıcalıktır.
görsel
"Rabbim, diye devam etti Yûsuf duasına: Benim tedbirim senin takdirinden küçüktür."
"Âşık Fatih olursa eğer, mâşukun bahtına istanbul olmak düşer."
önünde saygıyla eğilebileceğim, büyük insan.