bugün

rusya bıze saldırı yapsa 2 saatte yok olur mesela nato sayesınde.
Faydası var az buz ama ellerinden gelse boynumuza nato yazılı tasma geçirecekler.
her ne kadar sürekli çamur atsakta, yok şöyle, böyle diyerek; yararı azımsanmayacak kadar çoktur.
şu an öğrendiğim bir faydası varmış, hayalgücümüzü geliştiriyormuş.

--spoiler--
rusya bıze saldırı yapsa 2 saatte yok olur mesela nato sayesınde.
--spoiler--

nato türkiye'ye birkaç tane 90 model çalışmayan patriot'u bile güç bela gönderip sonra da "yapmayın etmeyin, savunmasız kalırız" diye yalvarmamıza rağmen geri çekerken, rusya'yı 2 saatte yok mu edecekmiş bize saldırdığı için.

hadi diyelim ki nato bizi ölesiye seviyor ve rusya dediğin ülkenin de askeri gücünü boşver, ülkenin yüzölçümünün 17 milyon kilometrekare olduğunu biliyor musun. tabi hayalinde canlanma ihtimali olmadığından türkiye'nin yüzölçümü 780 bin kilometrekare, yani bizim ülkemizin 20 katından daha büyük bir ülke. değil nato, tüm dünya toplansa 2 saat içinde bitirmek değil, 22 ay içinde bitirebilirse dua etsinler.
faydalı bir karşılaştırma. önce beni oldukça rahatsız eden iki zararından bahsetmek isterim akhi:

birincisi, türkiye'nin bir orta ve yüksek irtifalı hava savunma sistemi yok. 30 yıldır çin ve pakistan'la ortak bir hava savunma sistemi kurmaya çalışıyoruz lakin bu sistem nato'ya akredite olmadığı için hiçbir ilerleme kaydedilemiyor. en son anasol-m gaza basmaya kalktı. anasol-m orada hış oldu. birçok insan ırak işgali filan diyor ama benden duymuş olun, tek mevzu bu 30 yıllık ortak füze sistemi projesi.

ikincisi, nato kıbrıs meselesinde türkiye'nin hiçbir şekilde hamle geliştirmesine izin vermiyor. hatta o kadar öyle ki ege ordusu'nu alenen kanunsuz bir yapı olarak görüyorlar. türklerin kıbrıs'taki bir cumhuriyetin ebedi parçası olduğunu tüm enstrümanlarla savunmak bizim en önemli borcumuzdur. ama nato bu öyle değil diyor. ak parti hükümeti sağ olsun, nato istedi diye ege ordusu'nu kademeli olarak lağvediyor. ben de hadep'e basmazsam adam değilim diyorum.
nato'nun faydalarının gözardı edilemeyeceği bir karşılaştırmadır.

nato bir kültürdür, bir medeniyettir, bir yoldur. yabancı yatırımcı türkiye ile eşdeğer sorunlarla yüzyüze kalan sırbistan yerine neden türkiye'yi ihya etti 2001'den sonra ? nato ile canım. nato ile. biz üzülerek söylüyorum, beşeri sermayemizin pek de hak etmediği bir refahı yaşıyorsak kartvizitimizin altında (nato üyesi) yazmasından kaynaklanıyor bu durum. çünkü yabancı yatırımcı için nato üyesi bir ülkede iş yapmak, hindistan gibi herkesin mafya olduğu, iran gibi sorgusuz sualsiz içeri atılabilecekleri bir yerde iş yapmaktan katbekat daha makul.
(bkz: roger planı)
(bkz: küba nükleer krizi)

zarar olaraktan tabi. kazık da denebilir.
yarar 0 patriotları getirdiler ve sonra olduğu gibi gittiler nato dedğin şey artık dünyada varşova paktı olmadığından fazla gerekli değil artık.
Nato olmasa sadece rus yavşakları başımıza bela olur şimdi hem amerikan hem rus yavşakları başımıza bela.