bugün

hala iki kitabı okumadığı için kandırılıyor.

bir kuran ı kerim
iki nutuk.

biri dini
diğeri milli

ikisi için de okusak kimse bizi kandıramaz.
ama maalesef toplum okumayı sevmediği için; sürekli kandırılıyor.

ve bir ömür daha biz bunlar ile uğraşırız.
Bizde bunlarla ugrasiyoruz.
görsel
görsel
Nasadan daha iyi olduğumuzun bir kanıtı.
Teknoloji ilerledikçe avrupanın, amerikanın ve diğer ülkelerin sürekli başka gezegenleri araştırması, uzaylıların varlığının olup olmadığını araştırması, başka gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırması ile birlikte, türkiyenin bu araştımalara dahil olup olmadığı sorunsalıdır.

Dahil olmaması ile birlikte, adım adım geri gidiyoruz malesef. Hala dünyanın tepsi şeklinde olup olmadığını tartışanlar var. Bilimle uzaktan yakından alakamız yok. Çocuğun biri hocaya " astronotlar uzayda nasıl abdest alır " diye soruyor. Bizim akıllı hoca soruya cevap veremediği gibi " inşallah cuma namazını da uzayda kılarız " diyor. Tamam çocuktur diyoruz ama hocanın verdiği cevaba ne demeli?

+ osurunca oruç bozulur mu?
+ sakız çiğnemek orucu bozar mı?
+ 4 vakit namazı kaçırdım. Akşam hepsini kılmak diğerlerini karşılar mı?
+ saçımızın bir teli görünürse, 100 kişiye vermiş mi oluyorum?
+ sınavlardan önce okunan dualar.
+ beladan falan uzak tutan dualar.

Ulan o kadar dua ediyonuz. Tüm belalar bizi buluyor. Savaş burda, açlık burda, şehitler malesef burda, patlayan bombalar burda...

Yahu elin amerikalısı uzayda kolbastı oynamaya başladı. Bizimkilerin derdi, götünden çıkan gazın hangi hallerde abdesti bozup bozmayacağı ile alakalı...
şu sözlükte açılan, en çok entry girilen başlıklara-konulara bakıldığında (ki buradaki tiplerin çoğu kendini toplumun genelinden daha üst düzey. daha iyi yetişmiş görüyor) insanımızın nelerle uğraştığını anlamak mümkün.
ben lisede öğretmenlik yapıyorum. öğrencilere üniversite sınavlarına hazırlanın diye yalvarıyorum resmen. öğrencinin bana verdiği cevap ne? boş bakışlar.. vizyon yok. 1500₺ maaşlı bir iş bulabilmek yeterli geliyor öğrenciye. o parayla krallar gibi yaşarım zannediyor. günlük görevleri dışında hiçbir çaba harcamıyor. bir hayal bir ideal yok. beş sene sonra bu gençleri nereye koyacağız? ne yapacağız?
Şişli etfalde ayakta sıçıyor.
Ulan sanki islam olmasaydı ülkede herkes uçacaktı. O adam orucu ne bozar diye tartışıyorsa sende g noktasının kordinatları nedir diye tartışıyorsun.
Tamam, kabul. Ülkecek geriyiz ve bundan rahatsızız. Ama kimse tek suç hala daha orucu bozan şeylerin televizyonlarda anlatılması mı? Tamam varsayalım ki herkes temel dini bilgileri tam olarak biliyor ve kimse çkkıp bunu anlatma gerrği duymuyor hani bu tip programlar yayında yok. Ne kaldı geriye? Her bölüm aynı bokun lacivertini yayımlayanan diziler, survivor, saçma sapan leş türk komedisi. He, sadece televizyon mu mevzu tabiki değil. Sen üniversiteye giden adamsın, kampüse sırf karı kız kesmeye gidersen, ulan şu kız kesin veriyodur hee muhabbeti yaparsan 4 yıl boyunca açıp 2 kitap okumadıysan en azından bölüm derslerinle ilgili bir şey yapmadıysan kusura bakma ama kimseye bok atamazsın. Türkiye geriyse sorumlusu sensin, sorumlusu benim, başka biri değil.
Eh, onlar sakız orucu bozar mı diye tartışıyor ama ehehe diyeceğine kendi tartıştığın konulara bak "beyler derin futbolun son bölümü neydi ya ahahaha" siktir aq.

Başlıktaki sorunun tam ve kısa cevabı da şu olabilir:
Kendi yediği bokların farkına varmadan etrafına bok atıyor.

He bu arada dondan fırlar gibi çıkıp ben şunları şunları yaptım, yoo ben gayet zamanımı dolu geçiriyorum diyen varsa "tamam kardeşim sen bildiğin gibi devam et sözüm sana değil hadi bekleme yapma"
sözlükte erkek götünün mükemmelliğini tartışıyor.
Nasa bir kuruluş türkiye bir ülke.
illa bir şey karşılaştıracaksanız nasa ile tübitak ı ya da kurulacak olan türkiye uzay ajansını karşılaştırın.
türkiye buldu bile.

(bkz: mustafa topaloğlu)
suriye yi araştırıyoruz biz de.
-yahu abicim. "türkiye ne yapıyor"? sahi, ne yapıyor bu türkiye? ulan bu türkiye'nin derdi ne!

+e kardeşim, hangi "türkiye"? ortada bir "türkiye" var mı ki!
neyi kastettin sen? 783.562 km karelik toprak parçasını mı, yoksa içinde yaşayan 78 milyon insanı mı? toprağı kastettiysen tamam, ortada büyüük bir toprak var. hem de güzel, şehit kanıyla sulanmış toprak... böyle tarıma elverişli, cânın feda olacağı toprak... ama... içindeki 78 milyonu kastettiysen "ne yapıyor" diye, ortada "78 milyon" diye bir şey yok ki!

-e abicim nasıl yok, var ya, olmaz olur mu?

+dur anlatayım ben sana. şimdi bu 78 milyonun bilmem kaç milyonu bilmem kaç milyonluk "şucu" suna düşman. bir şey koyacağı zaman ortaya, tutuyor paçasından "hooop, dur bakalım!" diyor. onlara düşman olan bilmem kaç milyonu, bunlara dost olan bilmem kaç milyonuna düşman. bunların hepsi 78 milyonun içinde haaa... yanlış anlama hepsi türkiye vatandaşı, hepsi bu vatanın ekmeğini yiyiyor. onlara düşman olan bilmem kaç milyon, onlara düşman olan bilmem kaç milyonla dost. e bunların hepsi birbirine düşman? kaç milyon kalıyor o zaman geiriye, 0 milyon! yani devletteki her cemaat bir diğerine düşman, her kesim birbirine muhalefet, birlik olamayınca haliyle... hep içten karışınca işler... ortada 783.562km karelik toprak ve birbirini yiyen 78 milyondan başka hiç bir şey kalmıyor ki geriye...

-ama abicim... amerika... e abicim, avrupa? japonya, malezya, ? bunlar güçlenip büyürken türkiye... türkiye?

+işte kardeşim, anlayamazsın boşuna uğraşma. bizim milletimiz ne yazık ki birbirini yemekten başka işlerle uğraşamıyor. diğer devletler birbiriyle birlik olur, bizim milletimiz birbirini yer... e böyle olunca... onlar uzaylıları araştırırken biz anca pirincin taşını ayıklarız...

-... ??? !!!

(bkz: system error)
"Eliyle koymuş" gibi buluyor.
izdivaç, survivor, ben bilmem eşim bilir, kiraz mevsimi vs
(bkz: orucu bozan şeyler)