bugün

namaz kılarken sureleri kendi duyacağımız şekilde hafif sesli okumaktır.

dikkat dağınıklığı olanlar için birebir. insanız. herkesin işi gücü var. kafada planlar var, yapılacaklar var. e şeytanda boş durmuyor tabi. aklımızı çelmek için bin bir türlü şey sokuyor araya. işte namazın kalitesini düşüren bu gibi etmenleri en aza indirmek için kendiniz duyacağınız şekilde sesli okuyun. böylelikle okuduğunuzun anlamına yoğunlaşabiliyorsunuz ve farklı şeyler düşünemiyorsunuz. böyle böyle nefis eğitilebilir. allah kabul etsin.
şeytana uyup dikkatimi dağıtmayacağım derken başkasının şeytanı olup dikkatini dağıtmanız ile sonuçlanabilecek olan eylemdir. insanların bir kısmının kulakları çok iyi duyar..

bazıları var allah duysun diye yüksek ses ile okuyor onlara söyleyecek kelime bulamıyorum zaten..
evde tek başına kılındığında uygulanabilir. isteyen sabah,akşam,yatsının farzlarında seslide okuyabilir.
Ulan Sen kendi dikkatini toplayacaksın diye yanındakinin dikkatini dağıtıyorsun ama o ne olacak? En sinir olduğum şey, yanımdaki fısır fısır okuyunca kendi okuduğumu karıştırıyorum, kalkıp sikesim geliyor. Kırk yılda bir camiye gidiyorum zaten onu da mundar ediyorlar.