bugün

bazı insanların egoist bir tutum sergileyerek, allah'ın herbir insana bir gün içinde verdiği 24 saatten, totalde istediği -ortalama- sadece 1 saati çok bulup, gerçekleştirmediği "aktivite".
bakalım;
24 saat-1 saat=23 (koca) saat. -hmm-

edit: yukarıda "allahın egoist bir tutum sergileyerek kendisine tapm..." bik bik bik gibi bir entry vardı. nedense gitmiş bu entry'den sonra. [hahahaha]
tarifi mümkün olmayan huzur. herkese nasip olması arzu edilen.
hakkında şöyle bir ayet vardır nedense aklıma geldi.

"sabır ve namazla yardım dileyin. bu, şüphesiz, huşû duyanların dışındakiler için ağır (bir yük)dır. bakara suresi/ 45
"Eğer dileseydik, içinizden yeryüzünde sizin yerinize geçecek melekler yaratırdık. "

zaten kendisini anmaktan bir an bile gafil olmayan melekleri var.
bir de sanal alemde ahkam kesecek kadar serbest bıraktıkları.

insanı tövbe etsin diye yaratan rabb'in, insan için rahmet kıldığı.
tıpkı kurban ibadetinde olduğu gibi kendi yarattıklarının yaptıklarından fayda görmek gibi abes bir düşüncenin sonsuz derece uzağındakinin, kulları için düşündüğü bir güzellik.
kısaca tüm insanlığa farzdır. öküzlüğün lüzumu yoktur. inanmayanlar ateistliğin verdiği dayanılmaz hafiflikle uçmaya devam edebilir. nasıl olsa ölüm korkusu g.öt korkusuna dönüşünce "tövbee" diyerek dönülecektir...
müslümanlıkta islamın şartlarından biridir. tartışmaya açık kılınmaması gereken hassas bir konudur. kılana saygı duymak, kılmayanı yargılamamakta şartlardan biridir..
kılana yobaz, gerici, at gözlüklü, irtica yanlısı yakıştırması yapılırken. kılmayana kılması konusunda en ufak bir uyarıda bulundunmu özgürlüğüne el koyulduğunu düşünerek sana tepki vermesi mümkündür.
insana huzur verdiren bir olay.Namaza başlayan biri namazi birakamaz.
(bkz: (vid #7866))
çağın hastalığı 'stres' ve 'panikatak' olarak nitelendiriledursun, namazı hakkıyla, kendini vererek kılanlardan hala bu iç karartan gerginlik rahatsızlıkarına sahip olan var mı diye zorluyorum hafızamı. ben hatırlamıyorum.
yaşamın gerekliliklerinden biridir. ibadetlerin en dikkat edilerek yapılması gerekenidir.

iç huzur verir,rahatlatır.

yogasıdır, masajıdır ondan daha rahatlatıcıdır. nirvana'ya ulaşmak için g*t yırıtılır ancak secde anında Allah'ın huzuruna kolaylıkla ulaşılabilir.
dini bir ritüel.
(bkz: insanın rabbine yakın olmasına en güzel vesile)

Efendimiz Hz.Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :

Kul Rabbine en ziyade secdede iken yakın olur, öyle ise (secdede) duayı çok yapın.

Müslim, Salat 215
eğer bazı şeyleri tam olarak kavrarsanız sizin için sadece zorunlu olarak yapılması gereken bir ibadet olmaktan çıkacak olan, çoğu zaman bana ne olduğumu ve niçin var olduğumu hatırlatan, allah'a en yakın yer olan secde bölümünü içinde bulunduran, islamın temel direği olan ibadet.
Gerçekten isteyerek kılmayanın anlayamayacığı bir hadisedir.Tabi bu nasıl kıldığınızla da alakalıdır.Bendeki etkisi şudur ki kendimi yanlız ve çaresiz hissettiğim zamanlarda kılmak beni dünyanın en güçlü adamlarından biri yapıyor.Namazda bişey düşünemez hale gelip sadece namaza focus olabiliyor iseniz tadından yenmez.Bu mertebeye ulaşmak pek kolay olmasa da evliya olmayı da gerektirmez.Temiz bir kalp samimi duygularla yere serilen seccade bir müddet sonra sizi taşır oraya zaten.Zamanında iki talebem vardı.imamlık yapardım bunlara.bu eşşekler 15 saniyede iki rekat kılabilecek kadar ustalaşmılardı efendim.zigana34 senin elemanlar uçmuşlar geyikleri dönerdi.

zigana34:gelin bakim, sen süre tut sen de sübhanekeyi oku lan
çocuk 1:sübhane vebi ham.....
zigana34:kaç saniye oldu
çocuk2:30sn.
zigana34:olum 15 sn.de nasıl 2 rekat kılıyosunuz ozaman.
çocuk 1-2: abi sübhanekeyi okumuyoruz biz.
zigana34:hadi ya yerine ne okuyonuz muadili bi dua mı çıkmış yeni
çocuk1-2 : abi kem küm

(bkz: postmodern müslüman)
(bkz: yobaz sözlük yazarları)
ahirette sorulacak ilk soru: namazlarını kıldın mı? sorusuymuş.kılınan bir vakit namaz belki cehennem ateşini biraz da olsa söndürmeye yetecektir lakin insanın nefsine çok ağır gelir.
Efendimiz(s.a.v.) yolda hıçkırarak ağlayan bir kadın görür etrafındakilere sorar:ne oldu bu kadına?
içlerinden bir tanesi cevap verir:evladını yitirdi Ya Muhammed!.Efendimiz(s.a.v.):'ben de bu kadar ağlayınca ikindi namazını kaçırdığını sandım.' buyurdular.*
(bkz: huzur)
ibadetlerin en güzeli.
müminin miracıdır.

namaz, yolda komaz demiş büyükler.
ruhun temizlendiği ibadet biçimlerinden biridir. birleştirilekte kılınabilir.
ayrıcalık sahibi olmak değildir.

sadece kulluk borcunu ödemektir.
iç huzuru bulmaktır.
islam dininde ve birkac dogu hristiyan kilisesinde inanilan tanriya adanan bir ibadet sekli.
genellikle sağladığı varsayılan iç huzur kılan kişilerin hayatına yansımaz bu ibadetin. cumada cemaatle alnı secdeye değen tüccar yalnızca bir saat sonra müşterisini kazıklamak için kırk takla atabilir, tersi de mümkün elbette.

yani, kendisine atfedilen değerlerle gündelik hayattaki pratiği arasında ciddi bir uçurum vardır. "nasıl'sa namaz kılıyorum, e namaz da dinin temeli, gerisini salla usta" bakış açısı maalesef yaygındır.
neredeyse her eyleme yapıldığı gibi yalnızca belirli bir gruba atfedilmeye çalışılan ve bu grup dışında olduğu düşünülenler tarafından yapıldığında garip karşılanan ibadet şekli.
dini bir eylem. kendini adamak, ruhu erdemleştirmek, kıldıkça kılıç gibi duruşa sağlam olmak.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar