bugün

son aylarda namaz kılmaya başladım. cumaları kaçırmıyorum ve haftada birkaç kez şükür namazı kılıyorum. namazda rabbimin karşısına çıktığımı düşünüyorum ve bu düşünce beni çok mutlu ediyor. hem iç huzura kavuşuyorum hem de mutlu oluyorum.
islam'ın 5 şartının ikincisi.
islam'ın 5 şartının ikincisi.
Bu regaip kandilinde başladım inşallah bırakmam. Her şerde bir hayır vardır derler,benim için hayırlı olanı namaza başlamak oldu. Elhamdülillah...
Allah kabul etsin arkadaşlar.
işi kendi haline bırakırsan ölene kadar kılmassın. Şeytanın bir sürü oynu var, bunlardan biride içimden gelmiyor yada nasip değilmiş diyerek vicdanın uyarılarını bastırma şeklidir.
kendinizi huzurlu hissettiğiniz anlardan bir tanesi.
yaradılışı varoluşu yaratıcıyı ruhen hissetmenin yolu.
egil-kalk, egil-kalk... cok buyuk sevabi var.
duvara tapın daha iyidir. hiç bir faydası olmayan eylem.
dinin direğidir...
gerçekten bir yaratıcı varsa insanlardan neden böyle bir şey istesin diye hep sorgulamışımdır çocukluğumdan beri...

inancımı böyle böyle kaybettim...

14 yaşındaydım.. insanları kulu olarak gören, insanlardan kendisine secde etmesini bekleyen bir tanrı olur mu? diye düşündüm düşündüm..
sonra dedim ki hayır...
bir tanrı böyle bir şey istememelidir.

namaz kılanlara, inananlara saygım var ama ben ibadetlere ve ritüellere hiçbir zaman ısınamadığım için dinin kaleleri benim için tam da bu gibi şeylerden yıkılmıştır...
Namaz kılan ve pisliğin teki olan insanlar burnumun dibinde. Namaz kılmak tek başına bir gösterge değil iman için. Önce temel ahlaki değerler benimsenmeli.
Alışkanlığa dönüştürmemek gerekir. Heyecanını korumalısınız. Her zaman aynı lezzet alınamasa da insan kılmış olduğunda ilahıyla kurduğu bağı hissedebiliyor. bilmiyorum sizde nasıl oluyor ama bu beni kesinlikle daha iyi bir insan yapıyor.
insanın Allah a en yakın oldu zaman secde anıdır
namaz dinin direğidir.
"Namaz, kul ile Allah arasında yüksek bir nispet ve ulvî bir münasebet ve nezih bir hizmettir ki, her ruhu celb ve cezb etmek namazın şe’nindendir."

-işârâtü'l-i'câz
Güzel bisi, ama şimdikiler anlı secdedeyken yukarda kalan götünü düşünür olmuş.
Gün-de 5 vakit kılınan farz ibadettir. Dünyadan kendini soyutlayıp allaha sığinmaktir.
Bir gün mecnun yürüyor imis, namaz kılan kişinin önünden geçer ve namaz kılan kişi der ki,

-yahu mecnun naptin? Namaz kılan insanın önünden geçilir mi?

Mecnun cevap verir,

+ben bir kulu sevmişim, aşkından gözüm görmez iken. Sen rabbimizin katında beni nasıl görürsün?

Bu huşu ile namaz kilabilmek tüm Müslümanlara nasip olur inşallah..
Unutanlar google'dan yardım alabilir.
allaha yaklastirir.
Ezan yeterince yüksek sesle okunmadığından bi türlü imana gelerek baslayamadığım hede. Biraz daha yüksek sesle okunur da o sesler kulak zarımı patlatır ve beynime tam anlamıyla girerse belki o zaman başlayabilirim.
görsel
Insanın vicdanı kıblesidir. Bundan mütevellit insanın inancı sorgulanmaz, tartışılmaz. Kendi içinde yaşadıkları ve inandıkları saygıyla karşılanmalı.
inanmayan yazmasın. Sırf dini karalamak için yazıyor bazıları.
Dinimizin gereğidir. Rabbim kıldığımız namazlarımızı kabul etsin inşaAllah.

Rabbim eksileyenlere hidayet versin inşaAllah..