bugün

osmanlı tarihini yanlış bir şekilde yansıtan show tv dizisi.
görsel
kanuni ve henry hariç bütün karakterler aynı dizilerde. ama sorsan çakma demezler.

(bkz: the tudors)
bazı dinci tayfa amcalarının canını baya sıkan dizidir. çok muhteşem tiplemeler olarak bellediğiniz bazı kişilikleri, asıl yüzleri ile gördüğünüzde dumura uğrarsınız. bu amcalarda da gerçekleşen hadise budur. pardon düzeltiyorum, asıl yüzleri ile görmediler henüz. gerçekten kanuni sultan süleyman tasviri yapılsaydı, herhanlde yayıncı kanalın binasını yakarlardı. çünkü gerçekler, rahatsız olunanlardan bile çok ötede.
dincilikten kaynaklı olmayan, salt bir tv izleyicisi gözüyle tarafsız olarak izlendiğinde dahi insanı irite eden kasıntı yapım.
3 5 bölüm sonra yayından kaldırılması muhtemel diziyken, Fazlaca üstüne gidilerek izleyici grubu arttırılmış dizi.
reklamlarından yanlış anlamadıysam eğer sefere giden sülüman tarafından fetedilen kalenin çekimleri Ayasofya Müzesi'nde üst galeriye çıkan rampada yapılmış dizidir.
gerektiğinde de muhafazakar kesimin de ilgisini çeken kaliteli dizidir.
Dizi ilk başladığındaki gibi salakça sahneler koymuyor ortaya ama hala izlenebilecek kalitede değil. Dekolteler mi çekiyor o reytingleri anlamadım doğrusu.
mn sikim siz ne sikim bir toplumsunuz ya.
size hiç bir sikim yapılmaz.
koduğumun çakma kültür mantarları, entel geçinen zihin engelliler.
apiçi gibi takılıp park köşelerinde kızlarla yiyişin, sonra kalkın koca osmanlı'nın çöküş dönemine nasıl girdiği, neden girdiği ile ilgili biraz müstehcen fakat kararında, her türlü ahlak sınırları içindeki bu filmi yerden yere vurun.

koyun musunuz arkadaşım siz!
yalan mı amk koca osmanlı nasıl yıkıldı sanıyorsunuz.
bu gün akdenizde tatile gidipte ''yok abi ben rus,bulgar,kazak sikmem prensibim değil hem sonra osmanlı padişahları da öyle yapmamış bize yakışmaz mı diyorsunuz'' bi siktirin gidin ya
hem sonra koskoca osmanlı padişahı onca kızın içinde bir hatunla evli kalacak.
bırakın ya cumhuriyet gelene kadar bile harem zihniyeti yok muydu bu osmanlıda.
ne olacaktı amk bütün film savaşla, avrupalılara süliman'ın yaptığı atarlarla mı geçecekti.

her geçen gün bu sözlük ne oluyorsa ergen kitleyi bünyeleştiriyor.
böyle saçma bir topluluk böyle koyun bir topluluk kalkıp bir de insanların bilgi almaya girdiği bir sitede bilgi paylaşıyor.
nan hiç rahatsız olmuyor musunuz herkesle aynı şeyleri söyleme zorunda olma durumundan.
azcık farkındalık ya!
öznellik ya!
mahi devran'ın kırmızı kartla oyun dışı kaldığı dizi.
Aslinda Macar Krali Lajos'un 20 yasinda ölmüş olması ve dizide 40 yaş üstü bi oyuncunun onu canlandirmasi, tarihi acidan ne kadar eksik olabilicegi hakkinda bi ipucu verebilir.
yapmacık savaş hazırlıkları sahnesi ile kafayı yedirten dizi. izliyoruz orası ayrı.
hikayenin sürekli bir kaç kişi etrafında dönmesi sıkıcı olan dizi. adamın karısı orda düşük yapıyor, o da onu cezalandırmak için saraydan atmak isteyip hürrem i günlerce özel olarak tedavi ettiriyor. onun kellesini uçurması gerekiyormuş muş.. artık öteki dünyada da bu yediğin hurmaların cezasını çekersin..
başından sonuna kadar hiç izlemedim ama ne zaman denk gelsem sultan süleyman namaz kılıyor ve hep yanlış kılıyor.birinde hiç sure ya da dua okumuyordu diğerinde de oturduğunda karşıya bakıyordu.

şimdi size soruyorum ey bu dizinin senaristleri namaz sahneleri için bir ilmihal kitabı okuyamaz mıydınız?hadi diyelim ilmihallerin dilinden anlamıyorsunuz halkın anlaması için gayet kolay bir dilde yazılan namaz cep kitapları var bari onu alsaydınız.

gerçi islami öğeler ne zaman titizlikle üzerinde durulmaya değer oldu ki bu ülkede çekilen filmlerde..

bu diziyi izlememin diğer bir sebebi de süleyman karakterinin akşamdan kalma bir ayyaş portresi çizmesidir.

bu adama hiç o gözle bakamıyorum..
hürrem hatunu katakulleye getirecekleri batur bey embesil bir kişilik gibi görünmekte dizide. bari taş gibi hatunu adam gibi biri ile evlendirseydiniz. film icabı da olsa. o ne öyle götüme benziyo herif.
Hürrem ayarı vermiştir an itibariyle.

--spoiler--
ben köle değilim! Benim adım hürrem! Hürrem sultan!
--spoiler--
hürrem'in kızgın olduğu andaki ses tonu insanı altına sıçırır valla.
bu dizideki hürrem sultan bana christina hendricks havası verdi nedense.
genel olarak eksikleri olsa da (savaşa giderken neydi o ordu allasen en fazla 50-60 kişi vardı orda, bii de haşmetli ordusuyla falan dediler. la bi git) çarşamba günleri izleyecek başka bişey olmasından da olabilir izliyorum her hafta.

--spoiler--
hürremi batur bey'e vermeye çalışarak asrın hatasını yapıyolar. tarihe ve dizideki duruma bağlı olarak kanuni'nin hürrem'e olan aşkına bakarsak ana bacı mahidevran dinlemez sülüman haşat eder hepsini.
o değilde hürrem'in 'ben hürrem sultanım' diye çığırması ne güzeldi ya. rol falan ama baya giydirdi orda veremli mahidevran'a.
--spoiler--
üff bu hürrem ne kadar itici bir şekilde "sulltan sülüman" falan diyor öyle. bir de sürekli sinirli, agresif haller. ne zzaman denk gelsem "ben köööle değil, bennn hürrem, sultan sülüman'ın sevdigi kaadınım, bu saray benimm" falan demeler. tamam güzel hatunsun anladık, akıllısın da ama hakikaten hürrem sultan'da böyle dik kafalı, başına buyruk ne biliyim asi ve güzel ayakları yaparak mı kanuni'nin gönlüne girdi bilemiyorum. ama şu haliyle, bugün, bu hürrem fazlasıyla itici. umarım ilerleyen bölümlerde haremde adam gibi türkçe öğretirler bu kıza. bu konuşma biçimi değişir de o iğrenç vurgulardan kurtuluruz. kulaklara eziyetsin valla hürrem.
mahidevran güvenme haseki'liğine hürrem seni mahveder.
mahi devran bu kadar mı çirkin olur ya. hürrem yavru fil zaten. bir tek hatice sultan ve sümbül* aga için izlediğimdir.
--spoiler--
ölmek yok, ben hürrem sultan!
--spoiler--

ama böyle ağızdan tükürükler saçarak, gırtlaktan söyleyince oluyor.
başroldeki hatunun sinirlendiğin de, böğürerek konuştuğu dizidir.
arka plandaki oyuncuların ana karakterlere taş çıkarttığı dizi. birde biri şu hürreme biraz kilo vermesini söylese saraydaki tek kalas gibi beli olan kadın o.
malesef "tıklama" kültüründen kurtulamamış biri olarak nesi tartışılıyor bu dizinin diye bi de the tudors la karşılaştırıldığını duyunca merak edip seyrettim bi kaç bölümünü... bi kere gerçeklere bire bir uymak zorunda yok mavi gözlü kanuni mi olur ecdadımız karı kız peşinde koşuyomuş gibi gösterilio diye eleştirenler sadece dizi izlediklerini unutmamalı adı üstünde dizi.bildiğimizi okudularımızı göz ardı edip izlersek de dizinin derin dekolteler malum sahneler dışında pek bi çekiciliği yok malesef sırf bu sahneler reytingleri bu kadar yükselttirse düşünün milletimin halini... dizi hakkında çekirdek çitlerken yapılan değerlendirmeler ise
-kanuninin boyu acayip kısa kalıyo hem mahidevranın hem hürremin yanında
-hürrem çok iri,gözleri pörtlek kulakları kepçe ama rolünü iyi yapıyor.bi de dudakları bi garip
-kanuninin annesine namı diğer firdevs hanıma hastayız,o nası bi asalet,kendine güven,o bin söze bedel bakışlar...
-ibrahim paşa hatice sultan aşkından şapşala dönmeden önce çook iyi rol yapıyordu ama son bölümlerde damdaki kemancı modunda baydı biraz.
-ah mahidevran vah mahidevran çok güzel ama birazcık(!) kilo almalı...daha dikkatli olmalı diycem ama geç kaldık...
-şehzade rolündeki çocuk acayip itici..yanlız mahidevran çocuğunu düşürdükten sonra minicik ellerini açıp dua ettiği sahne etkileyiciydi...
-hatica sultan aşkını gözlerini kocaman açarak dudaklarını sımsıkı kapayarak belli ediyo..
-survivor merve herkesle ben seni yenerim aslında der gibi bakıyo.
-dizideki en gerçek karakter hakketen o saraya o zamanlara aitmiş gibi duran gülfem hatun.