bugün

genç iranlı müzisyen. müzikalitesi sağlam ama genel olarak sesini ön plana çıkaran eserleri vardır. şu an hollanda'da yaşamaktadır. şarkılarını farsça icra eder, sünnidir.

ilk albümü 2007 yılında çıkan toranjdır.
birbirinden güzel şarkılara sahip iranlı müzisyen. sesini bir alet gibi kullanıyor.
diğer albümleri:
damavand
jabr e jografiayi olan müzisyen.
(bkz: zolf)
iran'ın farid farjad'la birlikte en başarılı müzisyeni.
dinlemek ve bir daha dinlemek için; (bkz: sareban)
(bkz: zülüf berbâd)*
blues sevenlere tavsiye edilebilecek önemli isimlerden bence.
yeni başlayanlar için torang
ey sareban isimli acayip güzel parçayı seslendiren şarkıcı.
kültür kokan orjinallik abidesi. müthiş ses gücü.. yanık , içten bazen yumuşacık bazen sert,olabildiğince özgür ses, ve tonlamalar... dinleyeni de özgür kılıyor. bu adamı dinlediğimde iranla ilgili tüm görüşüm değişti.. iranın dünyadaki imajı ardında yatan o koca kültürü hatrladım. dünyanın sanatçıya ihtiyacı oldğunu düşünürdü bana. tüm o kirli oyunları gölgeleyen sanat eserlerine ihtiyacımız var. yeni ses yeni bi nefes mohsen namjoo. gis ise dinlenesi bi diğer parçasıdır.
bana kelebekleri hatırlatan bir tarzı var bu adamın. nahif ve çok güzel, ama her an ürküp uçuverecek gibi. ruhuma dokunup geçiyor, aynı anda sevgi, şefkat ve hüzün hissetmeme yol açıyor.
enfes bir (bkz: hasta siempre) yorumu vardır. tüyleri diken diken eden ezgiler harika sesiyle bütünleşince dalar giderseniz.

http://www.youtube.com/watch?v=w018KGu0Y0Y
şöyle bir şey yapmışlığı vardır, pek de yakışıklıdır ;
http://www.youtube.com/watch?v=6rgt5hzMvCI
onu dinleyince içimden nehirler geçiyor gibi hissediyorum.
kederden öldürecek bu adam beni, gözyaşlarımı içecek illa. başımı iki elimin arasına alıp öylece dalmaz isem uzaklara, rahat bırakmayacak beni, ağlatacak zorla. sesiyle izler bırakacak yüreğime, ince bir ağaç dalıyla üzerinde gezinecek yaralarımın, kanatacak. ne yapayım, nerelere kaçayım, nasıl duymayayım bu sesi? en çok da benim acımın sesine benziyor diye korkuyorum onun sesinden, en çok da benim acımın sesine benziyor diye dinliyorum onu. madem kederden öldürecek bu adam beni, içecek gözyaşlarımı illa o halde damlalara karşılık huzur istiyorum ondan. ne olur acıtmasın yüreğimi, kanatmasın. ne olur!
http://www.youtube.com/watch?v=d99mkpywnlu
kimi şarkılarında kopuz kullanan blues sevenlerinde dinlemekten kesinlikle haz alacağı iranlı kürt sanatçı.
(bkz: yar mara)
(bkz: nobahari)
aldığı nefese bir öykü arayan için.
Ey Sareban isimli şarkısının bir ingilizce tercümesini çevirerek başka bir türkçe çevirisi ile harmanladığım iranlı şair. okuyun, dinleyin; okutun, dinletin:

ey deveci, ey kervan! leylamı nereye götürüyorsun?
leylamı götürürken beraberinde, kalbimi ve ruhumu da götürüyorsun.
ey deveci, nereye gidiyorsun! leylamı nereye götürüyorsun beraberinde?

birbirimize yalnızken verdiğimiz sözlere tanrı şahitken,
ve bu dünya döndükçe, aşkımız yaşayacak.

leylamı götürürken beraberinde, kalbimi ve ruhumu da götürüyorsun

bu ölümlü dünyadaki bütün inancım,
aşkın kıvılcımlarına dönüştü ve yaşamım oldu.
oysa yarin hatırasına gözyaşı dökmek ne güzeldir, aşk ile yanarken.

tanrım, kalplerdeki aşkı daima o kalplerde koru,
bizim kalbimizde koruduğun gibi.
leyla ile mecnun hayal olsun,
ama bizim hikayemiz sonsuzluğa erişsin.

neden benden kaçıyorsun aşkım şimdi?
neden gözlerimden çaresizliğin işaretlerini okumuyorsun?
bu hüznün elinden hangi hallerdeyim bilmiyorsun,
senden sonra var olmadım ben, tanrı biliyor.
o yüzden kal, kalbimin ölüm fermanını ver ve git.
keder dallarından varlığımın çiçeğini,
bir azametli fırtına gibi kopar ve git.
çünkü ben fırtınanın önünde duran bir ağacım,
doğanın öfkesiyle dallarını kırdığı.

leylamı götürürken beraberinde, kalbimi ve ruhumu da götürüyorsun.

http://www.youtube.com/watch?v=munhqozcqe
gecenin bu saatinde dinlerseniz eğer, acayip dokunacaktır size...içinizden nehirler akıp gidecektir..siz bir bakacaksınız ki koltuğunuzdan uçmuşsunuz, bambaşka diyarlardasınız..ne desem bilemiyorum ki bu adama..gece gece fena yaptın beni be abi...
Dinlemeye doyamadığım parçanın sahibi insandır

http://www.dailymotion.co...en-namjooey-sareban_music

Edit: Artık insan kişisel beğendiği şeyleride yazamayacak millet eksi vermesin diye! Ne ulan bu? - veren arkadaş soruyorum şimdi. Demin yukarıdada belirttiğim gibi benim kişisel tercihimden sanane? Neyi beğenmedinde oy atıyorsun? Bi açıkla hele.. Dinlersen beğenmezsen gelir aşşağı "adam" gibi yazarsın güzel değil arkadaşım! diye eyvallah deriz. *
harika ötesi şarkıları bulunan müzisyen.
klasik iran müziğine rock ve caz unsurlarını sokarak ve söyleyişte anarşik bir tavır sergileyen iranlı müzisyen. dinlendiğinde bambaşka bir etki yaratıyor, özgüven mi desem, cesaret mi desem beliriyor dinleyicide. toranj albümü muhteşemdir.
hasta siempre comandante che guevara yorumu harikadır.