bugün

herşeyden önce ilk entry sahibine nefretimi kustuğumu belirtmek isterim. heralde küçükken mj tarafından bir köşeye sıkıştırılmış olacak ki; bu kadar kendinden emin tanıtmış! gelmiş geçmiş en büyük yıldızı...

m. jackson medyala savaşabilmiş tek yıldızdır tepeye çıkarken dost olup daha sonra şöhretini kemirenlerle savaşmış tüm varlığını kaybetmeyi göze alarak yöneltilen korkunç suçlamalara rağmen çizgisini bozmamış, "ben hala yıldızım" diyebilmiştir.

dünya daha büyük bir yıldız kayması görmedi, elveda kral.
Elbette söylenecek şey çoktur. Ekşi'de olsun, burada olsun uzun paragraflarla bezeli gerçekten kaliteli yazılar var.
Hepimizin malûmudur, Michael Jackson nam-ı diğer "The King of Pop", takma adından da anlaşılacağı üzere bir devre, özellikle bir müzik türüne adını değil altın harflerle yazmak, adeta kazımıştır.
Rock dediğinizde akla kim gelir ? Elvis Presley. John Lennon. Tina Turner. Hani en basitinden. Elbet isimler çoktur.
Peki pop denildiğinde ? Tartışmasız Michael Jackson.
Hepimizin çocukluğunda, gençliğinde mutlaka bir dönem olsun geçmiştir MJ. Düşünüyorum. Şimdilerde de bile internette olsun, televizyonda olsun, çeşitli yazılı haberleşme araçlarında ne zaman kendisi ile ilgili bir haber görsem mutlaka üzerine düşer, okur, genellikle de tepkim "Ah be Michael'ım, ne hale getirdin, bitirdin kendini." olurdu. Kolay mı ? 70lerde başlayan şöhretin giderek tırmanması, 70ler sonunda - 80ler başında tavan yapması, albümlerinin dünya üzerinde satış rekorları kırması, yadsınamaz derecede büyük kitleleri peşinden sürüklemek. O yıllarda renk değiştirme sevdası uğruna operasyon üzerine operasyon, estetik üzerine estetik. Ardından çocuk istismarı suçlamaları, bebek davaları, sansasyonlar, vesaire vesaire... Her ne olursa olsun akıllarda pislik, sübyancı gibi kötü suçlamalarla değil; "Ne adamdı be." dedirtecek kadar muhterem kalmıştı.
Ama bu sene Londra'da vereceği "Thriller Tour". Bir dönüm noktasıydı. Aylardır süregelen hazırlığı, öyle bir veda edecekti ki sevenlerine kendisini "işte Michael Jackson buydu." dedirtircesine.
Olmadı. Şu 50 yıla inanılmaz şeyler sığdırdı King of Pop. Gece saat 12 sularında sözlüğü açmam ve sol framede gördüğüm 10 entry. Akla tek ihtimal geliyor tabii. "Acaba ?" diyerek üç noktaya tıklamak ve dimağımdan geçenle yazanın aynı olması sonucu şoke olmak. O dakikadan itibaren aralıksız olarak dönüyor şaheserleri müzik çalarımda. Smooth Criminal mı dersiniz, Dangerous mu, Billie Jean mi, Black or White mı, Heal the World mü, Thriller mı, Jam mi, They Don't Care About Us mı, hangi birini sayalım ?
Ey Moonwalk'u, Gerçek Pop'u dünya ile tanıştıran adam. "Temmuz'da seni insan gözüyle son bir kez daha izleseydik." diye düşünmeden edemiyor insan elbet... Akıllarda, zihinlerde, hakezâ kalplerdeki yerin payidar kalacak, The Moonwalker. REST IN PEACE.
yeri asla dolmayacak bir insan oldugunu öldügünde anladigimiz , popun kralidir.
(bkz: Ağlıyorum sözlük)
ölümünü bu sabah facebook'ta alkışlarlayaşıyorum.com'un mesut bahtiyar'ından gelen bir mesajla öğrendiğim eski toprak idol. mesajı okurken biraz daha yaşlandığımı hissettim.

--spoiler--
Michael Jackson' ın ölümü ile birlikte 80lerde çocuk olanlar için bir devir kapandı.

Okul bahçesinde önümüzdeki arkadaşın önlüğünün arkasındaki kuşağı tutarak trencilik oynadığımız, teneke kutuyu ezerek, bankları kale yaparak futbol oynadığımız, beslenme çantalarımızdaki leş gibi kokan haşlanmış yumurtaları mandalinayla takas ettiğimiz, bir önceki tenefüs tekme tokat kavga ettiğimiz arkadaşımızla diğer tenefüs uzun eşek kardeşlik bağı ile bağlanarak bacakomza pozisyonuna girdiğimiz, hep birlikte sınıfın en güzel kızına aşık olduğumuz, yıllar sonra hep birlikte sınıfın en güzel kızına aşık olma adetimizi sınıfın ilk memesi beliren kızına aşık olma ile değiştirdiğimiz, nesquik' e ulaşamasak da pes etmeyip evde annenin altın gününe kek yapmak için aldığı kakaoya şeker karıştırarak kaşık kaşık yediğimiz, sabahlara kadar tetris oynamaktan oyunun müziğinin hipnotize etkisi ile rüyalarımızda bile tetris oynadığımız, sınıfın ilk commodore sahibi çocuğunun en büyük kankası olduğumuz, hiçbir şeyimizin tam olmadığı ama sahip olduğumuz her şeyin çok değerli olduğu günlerin çok önceden bittiğini ve asla hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, bir devrin daha kapandığını kafamıza balyoz gibi vurdu Michael Jackson' ın ölümü.

Ve ben, o sınıfın ilk memesi beliren kızını tavlamayı L.A Gear' ın Michael Jackson ayakkabısını (beyaz, üstünde metal parçaları, altında mj imzası) salya sümük ağlayarak aldırarak ve o ayakkabılarla evde günlerce çalışıp sınıfta en iyi moonwalk' u yapan erkek olarak başardım.

--spoiler--
çocukluğumuda götürdü yanında giderken. daha temmuzda konser verecektin be hafız.
1 : büyük adamlar ölmez, sadece daha fazla yaşamazlar

2 : (bkz: ahmet kaya), (bkz: elvis presley)
80lerde ve 90larda çocuk olanlar için bir ikonun ölümüdür.
`
rest in peace mj`
ölümü ile sadece yakınlarını değil, sadece şehrinin insanlarını değil, sadece ülkesinin insanlarını değil bütün bir dünyayı etkileyebilmiş, onu seven milyonlarca insanı üzmüş popun kralı.
öldüğüne şaşırdığım dünya starı. kurt a selam michael..
annemin ölümünü "ayy acıdım" tepkisiyle karşıladığı büyük yıldız.
üzülmüşmüydüm belki evet ama daha çok acıdım sanki m.j.'nin ölümüne. pop müzik alanında mihenk taşı olan bir adamın sonu böyle olmamalıydı.
bütün hayatımı etkileyen, müzik dünyasına adını altın harflerle bir daha silinmemek üzere kazıyarak yazmış, yüzyıllar geçsede adı unutulmayacak, ölümü kendisine hiç konduramadığım dev sanatçı ne yazık ki dün gece hayata veda etti..bize bahşettiğin bütün o muhteşem anılar için teşekürler Michael..onununla beraber sanki çocukluğumda ölmüş gibi..hala inanamıyorum..hoşçakal king of Pop
26 hazirana ölüm haberini alarak gözlerimi açtığım isimdir..Pop müziğin en iyisiydi.Attığı adım bile Dünya tarafından biliniyordu onun gibisi bir daha asla gelmez..
siyah doğup beyaz ölen adam.
ölüm sebebi kalp krizi değil kardiyak arrest* olduğu hastahane yetkilileri tarafından açıklanmıştır, muhtemelen otopsi yapılacaktır kendisine.
Ölümü bizlere tekrar hatırlatıp yıkılmamıza sebebibet veren büyük adam.
dangerous albümü şahsımın üstünde derin etkiler bırakan... who is it şarkısını dinlerken çift dikiş ağzıma sıçılacak artık, neden gittin lan mj? kör ölür badem gözlü olur diyen hanzolar için gelsin bu da; dünyadaki albüm satışlarını wikipedia'dan çekerek yazalım:

off the wall - 20 milyon
thriller - 109 milyon (dünyada bu sayının yanına yaklaşabilen olmamıştır)
bad - 30 milyon
dangerous - 32 milyon
history - 20 milyon
invincible - 10 milyon (en boktan albümüdür, bu kadar satmıştır)

şu değerlerin yakınından geçebilen başka bir isim gösterin, hakkımı helal etmeyeceğim şu adama. hayatında tv, gazete görmemiş dağdaki çoban bile tanıyorsa mj'i, bu adam yaşarken daha n'apsın? bir devrin sembolü oldu, dünya müziğinde çığır açtı lan bu adam. belki de günlük hayatta ismi en çok telaffuz edilen ünlü olan mj'in adını artık her zikrettiğimizde bir burukluk olacak içimizde.
ölümüyle 80'ler kuşağında derin bir üzüntü yaratırken 90'lar kuşağındaki embesillerin alay konusu olan efsane. gidin gençler ismail yk dinleyin siz michael size 3 numara büyük gelir.
(bkz: king of pop)
pek çok şeyi ifade ediyor zaten.
(bkz: nede niçi nassı)
"Ben yalnızca dürüst olmak isteyen, insanları mutlu etmeye çalışan biriyim. Tanrı'nın bana ihsan ettiği yeteneğim aracılığıyla onlara biraz olsun 'kaçış duygusu' vermek amacım. Kalbim burada işte. Tüm yapmak istediğim bu..."

Michael Jackson,
ilkokul servisinde camdan kafamızı çıkartarak dinlerdik black or white albümünü lan. çoğu 80 kuşağının ilk dinlediği yabancı şarkılardır onunkiler. doğum günlerinde dansa davet oynamadan önce hep onunla coşardık. sonradan anladık elbette ne kral müzik yaptığını. pop dinlersin dinlemessin o ayrı. -sen her ne isen onun en iyisi ol- adamıdır o. en iyisidir.
afferim lan maykıl.. ne eğlendik ama seninle.. valla helal olsun o 60 lık kasetlere verdiğimiz paralar.
sömürülmek istenen inasndi. ölüsünüde sömürecekler simdi.
allah rahmet eylesin.
(bkz: efsaneler ölmez şekil değiştirir) maykıl abimize allahtan rahmet diler, bir dönem doğum günü partilerinde taklidini yapıp karıya-kıza hava atan tüm nesildaşlarıma selam ederim.( yaşlanıyoruz lan. son olarak yumurta topuk siyah ayakkabılarına, beyaz çoraplarına kurban olam ben senin maykıl abim.)