bugün

entry'ler (879)

peaky blinders

müthiş bir dönem dizisi.
netflixin bir çok dizisinde prodüksiyon bu kadar güçlü değil. sahneler ve döneme ait objeler çok güzel hazırlanmış.
oyuncu kadrosu çok güçlü. diziye sonradan giren oscar ödüllü adam var amk.
bazı diyalogları okadar güzel yazılmışki sahne 5 dakika bile sürse rahatsız etmiyor.
hele şartlar ne olursa olsun thomasın suratındaki tepkisizlik beni benden alıyor.

ancak bir şeyi net ifade etmek gerekir.
Dizi çok yoğun bir şekilde thomas shelby reisin üzerine kurulu. hatta onun otobiyografisini izliyor gibisiniz. demem o ki çıkarın thomas abimizi diziden bütün o büyük prodüksiyon falan öksüz kalır

izleyin ama . benim diziye puanım net 9 üzeri. 9,2 diyelim

angel has fallen

şimdi ilk iki filmin gerisinde kalmış falan bunu bir kenara bırakıyorum. senaryoda zeka zaten giderek düştü. ha cerard batlır abinin hatırına 10 tane de çekseler izleyeceğiz o ayrı da şunu söylemeden geçemeyeceğim.

--hafif spoiler--

olm adam iki kez amerika başkanının hayatını ve amerikanın itibarını kurtarmış. bu adam olmasa hatırlayın amerika atom füzelerinin kıçına girmesi sonrasında üzerinde nükleer bulutların dolaştığı ıssız bir toprak parçası olacaktı. bu adama ülkenin anahtarını vereceklerine halen sgk ya bağlı memur olarak çalıştırmak nedir.
morgın friman abimiz uyandığında ,
- be amına koduum çocukları , bu adam olmasa kıçımızda hamam böceği geziyordu lan, adama 1 milyon dönüm toprak vermeyi düşünüyoruz siz tutmuş kelepçe takmışsınız, çıkarın şunları yoksa gtünüze sokarım

demesini beklerdim

orda senaryoda eksik var bak.

neyse izleyin işte. kahramanımız yine abd başkanının gtünü kurtarıyor. ve yine ay sonu maaşım yattı mı lan acaba diye banka hesabına bakıyor
--spoiler--

game of thrones

--spoiler--

avengers end game den bile kötü final yapmışlar amk. halbuki daha kötüsü olmaz diyordum.
sezon 1 bölüm 1 den bu yana ilmek ilmek yüceltilen night king arya kızımızın pıçak darbesi ile öldü lan iyi mi i?
o 70 bin ölünün içinden nasıl geçmeyi başardın da zıplayarak adamı öldürdün ! daha 20 dakika önce kütüphanede 2 tane ölüden kaçmak için sessizlikten ölüyordun.

ulan gerçekten leş bir sezon ve finaldi.

tamam ilk yazdığınız senaryo bu değildi. hatta çaldırdınız diye ikincisini de değiştirdiniz anladık ta üçüncü alternatifiniz bu muydu arkadaş.
olm çok kızgınım lan bildiğiniz gibi değil.
ejdarhanın sikko bi şekilde ölmesine ne diyorsunuz. peki sırf hikayesi var diye bryan ı kral yapmalarına. ulan marifet hikayedeyse onun kralı jon snow da . adam öldü dirildi daha ne olsun . duvarda nöbet tuttu, insanlık için krallığından feragat etti... 3-5 bin askerden korkup adamı ne skime yine duvara gönderiyorsunuz.
ya neresinden tutsan saçma finaldi

üzüldüm.. oyuncular da zerre tatmin olmamıştır açık konuşayım.

neyse, çok iyi dizinin çok kötü final sezonu oldu diyip bitirelim

--spoiler--

john wick 3 parabellum

end game hüsranından sonra ilaç gibi gelmiş filmdir.
seriden beklenileni veren, koşturması ve temposu bol olan film.
böyle bir seriden, detaylı, kompleks ve çok zeki bir senaryo beklemek haksızlık olur. film vurdu kırdıyı kendine referans alarak, senaryo derinliği anlamında izleyiciyi çokta yormadan akıp gidiyor.
bu sebeple aksiyon ve vurdu kırdı sevmeyenlerin filmin sonuna doğru ilgisinde azalma olması muhtemel.
Felsefesi biraz daha sığ kalsa da Keanu Reeves abimiz Matrix ten sonra yine müptelası olacağımız bir üçlemeye imza atmış oldu. hatta filmin sonunu açık bırakarak 4 e de kapı açmışlar.

--spoiler--

bilerek ve isteyerek mi yapıldı bilmem ama winston "neye ihtiyacın var" diye sorduğunda john 'un verdiği

-guns, lots of guns !

cevabı matrix 'e bir gönderme gibiydi ve çok hoşuma gitti.

--spoiler--

bu arada filmleri perşembeden gösterime sokalım olayı da acayip hoşuma gitti.

avengers endgame

infinity war dan sonra efsane olmasına ramak kalmış seriyi resmen çöpe atmışlar.
star wars ve lord of the rings gibi tarihe geçme şansını kaçırmışlar. (o filmler ile asla kıyaslamıyorum ancak bir döneme damga vurması anlamında şeyediyorum)
bu filmden sonra marvel in tüm 22 serilik macerası sadece eğlenceli vakit geçirdiğimiz filmler olarak aklımızda kalacak.

zevktir, renktir falan ama bence çok kötü bir son olmuş.

bundan sonrası spoiler aga

--spoiler--

--spoiler--

önce eksiler,

* antman in fare sayesinde kurtuluşu. hatta minibüsü oraya park eden elemanlar hiç mi merak etmemiş amk bu alet edevat nedir diye)
* yeni hulk ve thorun tam bir hayal kırıklığı oluşu
* iron man e gösterilen saygının yarısını black widow a göstermemiş olmaları
* çözümün zamanda yolculuk ile bulunması(ki zamanda yolculuk çözüm noktansa işlerin boka saracağı gün gibi açıktır. bu bir sürü soruyu ve mantıksızlığı beraberinde getirir)
* en sıfatsız avenger olan captain america yı gereksiz yere öne çıkarma merakı
* en güçlü avenger olan captan marvelin eldiveni takıp kullanmak yerine amerikan futbolcusu gibi taşıması
* finalde captain america nın geri gitmesi ile oluşan filmin zamanda yolculuk mantığına aykırılık
* 1 sene heyecan ile bekleyip sonunda nebulayı hemen herkesten fazla izlemek zorunda kalışımız
* 5 sene sonra 3 buçuk milyar insanı geri getirdiğinde oluşacak kaosu es geçmesi
* ilk 1 buçuk saatlik giriş gelişme bölümünün sonunda bi bok izleyeceğiz sanıp hayal kırıklığına uğramamız.
* lokinin tessaractı alıp kaçtıktan sonra "aaa olmadı bi daha geri gidelim lan " mevzusu
* bu filmde 15 dakika izleyeceksek neden captain marvel filmi yaptılar olm o zaman sorunu
* hatunların savaş sırasında verdiği poz
* iron man in hindistan maymunu gibi yankesicilik ile taşları elde edişi
* illa iron man i öldürücez diye yapılan saçma son
* doctor strange gibi adamın sadece su ile uğraşması
* öteki tarafta neler olduğundan ölenlerin nasıl zaman geçirdiğinden hiç bahsedilmemesi, (güya kuantum ayağına onlar için 5 sene 5 saniye gibi gelmiş. hadi lan, bumu yani tatmin edici cevabınız)
* thanos un (kii severim orası ayrı) thor, iron man ve captain americayı tek başına ve taşsız halde maymuna çevirmesi
* thanos ordusununda hazır kıta bekleyip hemen olaya dahil olması
* iron man in zamanda yolculuğu keşif hızı.
* iron man ceketini giyen diğer zenci abinin gereksizliği (kim olm o adam, neden var bu filmde)
* kaptan amerikanın ruh taşını nasıl yerine koyduğu sorunu, hatta diğer bütün taşları sanki çok kolaymış gibi yerine koyduğunu yememizi beklemeleri
* gamoranın bir anda ortadan kaybolması

uzar gider bu böyle

peki artılar,

aaa, artısı martısı yok lan filmin. rakunun thora tokat attığ ve buum diye iron man ile hulk u korkuttuğuı sahneler tek keyif aldığım andlardı filmde

çok iyi serinin çok çok kötü final filmi. kimse kusura bakmasın aga, imdb de 1 aya kalmaz 7 leri görür puanı. demedi demeyin

--spoiler--

--spoiler--

aquaman

bok atmamak lazım, sonuçta aquaman izliyorsun amk, gazap üzümleri değil.
biraz o dünyanın tadını çıkarıp sorgulamayı bırakın
kral film yapmış adamlar, erkeksen kadına, kadınsan erkeğe hasta olup çıkıyorsun hiç bişeyini beğenmesen. kaldı ki bu filmi izledikten sonra Justice League te aquaman in tam hakkını vermediklerini anlıyor insan.
kahraman enflasyonu yaşadığımız şu dönemde aquaman her türlü öne çıkıyor.
devam filmi için fazla zorlamışlar senaryoyu sonunda ama hadi onu da sineye çekiyoruz. elbette ilk kez tanıştığımız için hikayeyi bol bol geçmişe gidip sunmuşlar bizlere.
conjuringve insidious filmlerinden tanıdığımız Patrick Wilson görmek güzeldi
anne rolünü Nicole Kidman a vermek pek isabetli olmuş.
e Willem Dafoe var gözlerimi alamadığımız Amber Heard var daha ne olsun be abi. (ki filmdeki rolü ve güzelliği ile wonder woman a fena rakip olmuş benim nazarımda)

mümkünse 3 boyutlu ve sinemada dev ekrada izlemekte fayda var.

kristen stewart

beğenirsin beğenmezsin ayrı ama twilight izleyip bu kadına hasta olmamak çok zor.
hatun filmde tam karakter oynamış, bomba, afet, süper , hüper değil belki ama twilight filminde canlandırdığı karakterle almış yürümüştü. oyuncunun kendisine değil filmde hayat verdiği karaktere hasta olmuştuk.
kendisini zaten tanımam etmem.

bu arada aynı filmde sonradan sevgilisi olacak ve daha sonra da ayrılacağı robert pattinson un oyunculuğunu da es geçmeyelim. bir aferimde ona

mission impossible fallout

https://www.instagram.com...rnlv-I/?taken-by=iammaylo

üstteki yazara bir iltifat et

vallahi bravo, ne giysen yakıştırıyorsun

en iyi içki

neye göre kime göredir
şişesi 170 bin dolara Penfolds Ampoule kırmızı şarap var
şişesi 215 bin dolara Dalmore 62 viski var
hatta şişesi 2 milyon dolara Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne konyak var
ama çıkıp ben bunları beğenmiyorum arkadaş diyen adama ne diyebilirsiniz.
rokfor peynir pahalı peynirler arasında misal
ama ben zerre sevmem
benim tercihim
3 rakı
2 viski
1 cin tonik
şeklindedir.
sen 3 ündende tiksiniyor olabilirsin

3 büyükler ile trabzonspor maçlarına derbi demek

tanım karmaşasından kaynaklıdır.
tanım . derbi aynı şehrin iki takımının birbirleri arasında yaptığı maçlardır.
görüyoruz ki trabzon maçlarının birkere fiziken derbi sayılması mümkün değil.
ha güzel maçlardır o ayrı.

bir maaşını devletine bağışla

vergi sisteminden haberiniz olsa zaten 1 den fazla maaşı devlete verdiğimizi bilirdiniz.
devlette her şeyi vatandaştan beklemesin amk. bizde bi yere kadar para kazanıyoruz. olsa dükkan onların

keanu reeves

yeri çok başkadır.
evet aktörlüğü tartışılır ancak filme karizmasıyla bile 3 puan katkı sağlar
her filmini defalarca izlerim ancak The Replacements (2000) filmi benim "ölene kadar izlenecekler" listemdedir.

1 eylül 2018 fenerbahçe kayserispor maçı

cocu hariç her şeyin yolunda gittiği maç,
adam championship manager oynarken gaza gelip ,yenmek için sahayı forvetle dolduran bilgisayar oyuncusu gibiydi amk.
orta sahası olmayan takım yaptı
defans iyi, forvetle zamanla son vuruşlarda daha iyi olur, ama orta saha olmadan hepsi hikaye.
ali koç çok değerli bir başkan.
"sürdürülebilir maliyet" lafını hangi takım başkanından duyabilirsiniz.
geleceğe fena yatırım yaptı. elbette her hamlesi doğru olacak değil. cocu belki bunlardan biridir. ama genel yapıya baktığınızda 3 adam satmışsınız, kazandığınızın yarısına tüm transferleri bitirmişsiniz. üstelik yaptığınız transferlerin yaş ortalaması 24.
düşük maaş maliyetleri ile takımın geleceğini sigorta altına almışsınız.

kimse kusura bakmasın aga
böyle vizyon, böyle başkanı olan takıma da biraz sabredeceksin

3-5 maç değil, gerekirse 1 sezon sabredeceksin.

ben takımın futbolundan değil elbette ama, camianın vizyonundan ve duruşundan çok memnunum

knight and day

(bkz: yazarların en az 10 kez izlediği film)

canım sıkıldıkça izlerim

kim olursa olsun 10 günde aşık ederim kendime

(bkz: kezban alert)

genç erkeklere yazan 30 yaş üzeri kadınlar

bugünün sözlük gündemine bir milf durumu hakim
naaptınız amk, sözlüğe girmeden önce xhamster da milf/mature videoları mı denk geldi.

on birinci nesiller silinsin kampanyası

şimdi nesillere göre yazar sayılarına baktım da rakam sahiden çok fenaymış .
sözlük pazarlaması ve aktif tekil giriş/tıklama stratejisinden kaynaklanıyordur.
artık internet korkunç bir ekonomik saha
12. nesilde rakamın 50 bin civarlarında olması gerekir. bence ortada yanlış bişey yok.
sol frame onlardan önce de troll başlıkları ile dolardı.
ha bunlar biraz suyunu çıkartıp kaliteyi düşürdü ama olsun asıl 12. nesil gelince curcunayı görün siz.

otel odasından ayrılış saati

resepsiyona sorup farklı bir saat teyit alınmadıkça saat 12:00 dir.
otel tatili, giriş günü 14:00 de başlar, çıkış gün saat 12:00 de biter.
bu saatler dışında hizmet almak hak değil, otelin güzelliğidir.
bu saatler dışında değil odada, otelde bile kalıp hizmet alabiliyorsanız bu otel tarafından yapılan jesttir.

şuraya yazayım da belki bir iki kişi okuyup durumu öğrenir.

edit; alt yorumda, "ana, ölü" falan siken olmuş. tavsiye etmiyorum. bu kelimeler ile otel personelinden hiç bir turizm beldesinin görmediği dayağını yersiniz. isterseniz en yakın otele gidip deneyin.

ünlü olmayan yazarların yazma amacı

(bkz: tom cruise un uludağsözlükte yazar olması)