bugün

işin kolayına kaçıp onlarca birbirine benzeyen sözlük klonlarından birini yaratmak yerine, girilen entrylerin kategorize edilerek doğru bilgiye ulaşılmasını kolaylaştırma amacında olan yeni bir sözlüktür. henüz oluşum aşamasında olmasına rağmen yenilikçi ve umut vaat ediyor.
yeni dahil olduğum kalite kokan sözlük.
hoş görünen yeni açılmış sözlüklerden. bir şans verilmeli kesinlikle, güzel sözlüğe benziyor.
acaba ne zaman reklam almaya başlayacak diye merak edilen sözlük.
Mobil sürümü güZel olmayan sözlüktür.
yazar olmayı düşündüğüm ama beni fazla barındıracağını sanmadığım sözlük. ulu yine iyi dayandı.
tanım: yeni kurulan bir interaktif sözlük.
bura her geçen gün inci'ye daha çok benzerken umut vadeden sözlük. değerlendirmek lazım.
tr tıklanma oranlarına göre ilk 25 bin'de bile olmayan sözlük. kim neden yazsın ki? sesini serverlara duyurmak isteyen yazar arkadaşları beklemekte.
troll olmayacaksa daha uzun soluklu ve ciddi anlamda ayrıştırıcı olan bir site olan türkiye sözlük'te yazmak daha mantıklıdır. sırf troll yok diye yazar alımı açılmış bir site bir gece ansızın baskın yer, şebelek gibi moderatörler saatlerce entry siler. sırf yazar toplamak için yazar alımı açma kampanyası yerine daha mantıklı bir şeyler düşünseler bile yine de yazmaya değmez. dediğim gibi tek tıkla bin tane yazı yazabileceğim bir siteyi ne yapabilirim ki?
amacı trollükten ziyade bilgi paylaşımı olan insanların bulunduğu sözlük. bu sebeple moderasyon ekibinin çok da tık sevdasında olduklarını düşünmüyorum. amaçları sadece bilgilerine bilgi katabilecek kaliteli yazarlara ulaşabilmek gibi geldi bana.
bu şekilde kaliteyi bozmadan ilerlerse ileride çok değerlenecek oluşum. şimdiden yer almak lazım.
(bkz: new meta)
Yeni sayılabilecek bir platform.
21 bin entry'si bulunan sanal sözlük. dün baktığımda 20 bin civarındaydı. zaten istatistikler günde bir defa güncelleniyor meta sözlük'te.
sözlüklerde entry girerek yazar çekmek yerine reklam yaparak yazar çekmeyi düstur edinmesi gereken sözlük.
iyidir veya kötüdür dikkatli bakılırsa anlaşılır.
internet üzerinde popülerleşmeye başlayan sözlük. ben bu sözlüğün ilk üyelerindenim.
Meta mı Beta mı her neyse berbat Tasarımı olan sözlük, bir baktım başım döndü. Her entriyi kategoriye koymak zorundasın.Sıkıcı, uğraşılmaz.
girdileri kategorize etmenin kullanıcılarına büyük bir kolaylık ve farklılık getirdiği sözlüktür.

en basitinden, herhangi bir sözlükte fargo başlığına baktığınızda hem dizi ile ilgili yorumların hem de film ile ilgili yorumların birbiri ardına yazılmış olduğunu görebilirsiniz. eğer ben sadece dizi ile ilgili çeşitli girdiler okumak istiyorsam vay halime! birazcık kafayı dağıtmak, bilgi almak için geldiğim sözlükte 3-5 tane dizi girdisi okuyacağım diye en az bir 3-5 tane de filmle ilgili girdi okumak zorundayım. ama meta sözlük'te her girdinin bir kategorisi vardır. en üstten seçerim dizi kategorisini ve karşıma sadece dizi ile ilgili girdiler gelir. çok basit ama oldukça kullanışlı bir işlem. ( kendimi vapurda limon sıkma aleti satmaya çalışan abiler gibi hissettim ama gerçekten durum bu kadar basit ve kullanışlı.) *
abilerim, ablalarım bununla da kalmıyor. ( hala vapurdaki satıcının etkisindeyim) girdiyi kategorize etmesinin yanı sıra adaletli bir şekilde yönetilen, yazarlarının düşüncelerine saygı duyan, en ufak bir troll hareketine ilk başta sözlük yazarlarının tepki gösterdiği samimi ve farklı bir ortam burası.

hızlı bir şekilde ilerliyor ve gelişiyor. ileride de diğer sözlük ortamlarının kendisini sorgulamalarına ve değişmeye çabalamalarına sebep olacak kadar farklı ve güzel bir başarının sahibi olacak, eminim. bu durum da sadece meta sözlük için değil, diğer tüm sözlüklerin kendilerine bir çeki düzen vermeleri için önemli bir adım olur belki.

göz atmak isteyenler ve bu samimi ortama katılmak isteyenler için buraya adresi de bırakayım ben; http://www.metasozluk.com/
Sosyal medya gibi her şeyin tüketildiği bir mecrada mantıklı gibi görünen ama fos bir isimle açılmış sözlüktür. Sözlüğü gezdikten sonra edit gelecektir.

Edit: twitter gibi çabuk tükenen bir ağ olmayacağı açık, ancak kısa süre sonra yazarlarının ego tatmin yeri haline gelmesi gibi bir ihtimal var. Bakalım, görelim, yolları açık olsun.
sol başlıkta tek bir tane bile cinsiyetçi, ırkçı ve troll başlığa rastlamayacağınız oldukça önemli bir sözlük oluşumu ve tüm sözlük ortamlarının yavaş yavaş kirlendiği bir ortamda adeta bir çıkış kapısıdır kendisi. kısa süre içerisinde girilmiş binlerce başlıkta kategorize edilmiş girdileriyle bilgiye ulaşmanın kolaylaştırıldığı bir sözlüktür meta sözlük.

eğer sen de sol taraftaki "xxx yapan kız" "yyy yapan erkek" gibi başlıklar görmekten kafanı duvarlara vurmaya başladıysan, her türlü ırkçı başlığa karşı "biraz insan olmayı denesen, insan gibi düşünmeye çalışsan ne olurdu" şeklinde tepkiler veriyorsan, her türlü şikayetlerine rağmen sözlük yönetiminin gerekli adımları atmadığını düşünüyorsan ve her şeye rağmen burada yazmaya çalışırken artık boşa kürek çektiğin hissine kapılıyorsan artık şikayet etmekten bir adım öteye geçip bazı eylemlerde bulunmanın zamanı gelmiş demektir.

meta sözlük'ün diğer sözlük oluşumlarından farkını okumak için buraya bir göz atarak başlayabilirsin aslında; http://www.metasozluk.com...dex.php?r=site/genelbilgi

aynı zamanda, uludağ sözlük'te yazar olduğunu tek bir mesaj ile belirtmen halinde de çaylaklık gibi bir durumda beklemene gerek yok. peki sen hala neyi bekliyorsun, gel ve geleceği meta'da hep beraber yazmaya çalışalım. http://www.metasozluk.com
son günlerdeki sözlük arayışımda, uludağ ile birlikte bana göz kırpan sözlük.

bilgiye dayalı bir sistem var, bir de henüz tam çözemediğim bir kategori sistemi var.

1 saat kadar süre içinde hemen değerlendirip yazar yaptılar. sanırım henüz nesil muhabbeti de yok, sen neden 11. nesilsin diye dövmedi henüz beni kimse.

site biraz yorucu, gözümü aldı. ekşi sözlük benzeri değil ama, tasarım farklı. beta sürümü imiş, sonra değişir diyorlar. bakalım. mobil versiyonu da site düzelince düzelteceklermiş. moderatörler bildiğin konuştu benimle, sohbet edebilicez sanırım yakında. (swh)

ama henüz küfür yemedim, kurallarda hakaret veya rahatsız edici şeyler yazmak veya mesaj atmak yok diyor. itünün daha güzeli, uludağın daha resmisi gibi bir özet geçebilirim.
wikipedi kaynaklarından kopy past yapılan sözlük. neden takılalım ki?
tüm hafta sonunu geçirdiğim sözlük. eğer aynı kişilerse (çalıntı nick değilse) ekşi sözlükten geçen bir sürü yazar gördüm. en dikkatimi çeken smokinle köprüden atlayan adam. larden laughless ve andrew gibi çok eskiden beri ekşide bulunan yazarları da gördüm. sol frame bariz bir şekilde kutsal bilgi kaynağı, ekşi sözlük'ün eski halleri gibi, nirvanaya varmama az kaldı. sanırım yaş ortalaması buradan yüksek. üniversite mezunları ve öğrencileri doluşmuş çok miktarda, çok az da lise öğrencisi var. yavaş yavaş lise grubu da büyüklerine benzemeye başlamış, takır takır yazıyorlar.

kendime bir köşe edindim, buralar değerlenir diyorum.
asiri derecede bilgi iceren sozluk.
arkadas o kadar bilgi de fazla yahu.
Yeni arayışlar içinde geçirdiğim son zamanlarıma ilaç gibi gelen sözlük.

Seviyeli , bilgiyi ön planda tutan , troll saldırılarına izin vermeyen güzel platform kanımca.

uludağa daha yeni üye olup sevgi kelebeği şeklinde gezinirken bazı insanların nedensiz yere beni seri eksilemesi, hakaret içerikli uygunsuz mesajları neticesinde dumura uğramışlığım, meta sözlükte de yazarlık almama neden oldu.

Uludağ'daki bu durumlar devam ederse yazma hevesimin kırılacağından korkmuyor değilim.

meta sözlük'ün beni çeken yönüyse:

Seksist değiller, farklı düşüncelere saygılılar.
Bir sözlükte olması gereken de budur.