bugün

eski otogar'a inşa edilen avm'dir. yakın zamanda açılacak olmalı ki; içerideki mağazalar belirlenmiş ve bu mağazalar an itibariyle çalışan aramaktadırlar. ayrıca yerin altında 7 katlı otoparkı varmış. açıldığında bir çok avm'yi batıracağı kesin, malum şehrin göbeğinde.
kent suçudur.
antalya da şehrin göbeğinde şahane bir kent odağı olabilecek bir alana yapılmış olan alışveriş merkezidir. daha doğrusu yıllardır o alanı işgal etmekte olan bir inşaattı şimdilerde bir alışveriş merkezi olabilmeyi başardı. şehrin her yerinden görülebiliyormuş... zaten görünmese bile cephesine yapılan bina boyunca renkli ledler ile gözümüze sokuluyor. ister istemez görüyoruz.
bu nasıl bir şehircilik anlayışı buna nasıl müsaade edilebilmiş anlam veremiyorum. kentin bu kadar önemli bir noktasında şahane bir rekreasyon alanı kent odağı oluşturulup müthiş bir sosyal alan oluşturulabilecekken bu yapılan rezalettir.
daha açılmadan bütün şehrin trafiğini katletmektedir. yerin altında 7 katlı otoparkı olacağına avm yerin altında ve 7 katlı olsaydı da görmeseydik üzerinde de kocaman ağaçlar olsaydı mark antalya değil de park antalya deseydik...
görkemli bir açılış ile bugün saat 10.00 da açılmıştır. adından anlaşılacağı üzere sadece marka ürünler yer alır. gariban yurdum insanının sadece soğuk klimalı ortamda aylak aylak gezmesi için uygun bir mekandır.
bombalanıp yerle yeksan edilmesi gereken yaratık.
bugün büyük bir açılış olan, bina olarak çok güzel yapılmış, çok iyi işler yapacağına inandığım alışveriş merkezidir. fakat bu gerçeklerin dışında ise trafiği alt üst ettiği gerçeğide unutulmamalıdır.
insan akınına uğrayan alışveriş merkezi... Markantalya bünyesinde açılacak olan migros'u da düşünecek olursak, alışveriş merkezi için altı, sinema için de bir kat ayrılarak toplam 7 katlı bir avm haline gelmiştir. Ayrıca, menderes türel'in kadıahmetoğulları'nı zengin eden projesinin adıdır.
teknosa'dan başka teknoloji marketinin olmadığı avm. hep kıyafet, başka bir şey yok. market bile yok içinde, şu kipa, migros tarzı. ama 1-2 seneye kadar sistem oturunca 5 m migros'u da, terracity'i de bitirecek tabi, orası ayrı. esnafı, halkı bitirdiler şimdi sıra kendilerinde.
konum itibariyle antalya'nın göbeğindedir.
gereksiz trafik sıkışıklığı, harcanan binlerce ton beton ve çelik. o değilde mühendisler iyi statik ayarlamış, ayakta tutmak kolay değil o binayı, iyi iş çıkartmışlar. avm ilk haftalarda tabiri caizse ana baba günü, sonraki haftalarda eh işte kıvamında ilerliyor. binanın yeri mağazalar için iyi, fakat trafik ve antalya sakinleri için pek iyi değil. kapalı yol, yüzüncü yıl, şarampol esnafı zaten iyi iş yapmıyordu şimdi daha kötü olacaklar. sonuçta kışın sıcacık, yazın buz gibi serin oluyor mağazalar, kimse dışarıda rezil olarak alışveriş etmek istemez. gene işten en kârlı çıkan muratpaşa camii'nde yaşayan yaşlı dedeler. cami avlusunda sıcakta oturacağına gitsin markantalya'ya iki vakit arası serin serin otursun yazları. *
Çevre esnafını tamamen bitirmiş alışveriş merkezidir. Antalya'da zaten yeterli kadar avm olduğu göz alındığında Çok mu gerekliydi bu avm? Sorusu akla gelir.
girişindeki kömür kokusuyla beni benden alıyor. konumu itibari ile kömür yakılan bölgede olduğundan öğrenci halimle gülüyorum. terracity öyle mi ama, yooo. lara kömür yakmaz. *
tahılpazarı mahallesinde yer alır. komşu mahalle olarak balbey mahallesi sakinlerinin de buluşma noktasıdır.
antalyalı yazarların en son gittikleri avm olabilir.
geçen yıl sürekli gittiğim ama bu yıl henüz bir kere gittiğim alışveriş merkezidir.
sineması pek iyi değildir.
Antalyanın en popi avmsi konumuna gelmiştir. Antalyada yaşayan biri olarak söylüyorum avmnin diger avmlerin alayına posta koyduğu su götürmez bir gerçektir. Esnafın halini siz düşünün.
Antalyaya gittigimde evime 5 dk uzakta bir D&R subesi olmasina vesile olan avm.
bir özdilek değildir. şehrin göbeğinde koca bina, görünüşü bile hoş değil.
geçtiğimiz gün tuvaletine girdiğimde temizlikci abi en sonda ki tuvaletin kapısına vurarak burda sigara içmek yasak birader deyip tuvaletten 3 tane keko çıkınca hem şaşırıp hem de daha çok sinirlenerek kovduğu avm. lisemi lan burasi bi tuvalette 3 kişi sigara iciyosun.
yürüyecek yer yoktur. O derece kalabalık olur. içinde bir daralma olur. Özdilek tartışmasız tercihimdir. sakindir, huzurludur.
arkasında malum bina olduğu için polisden geçilmeyen yer.
iç dizaynına bir türlü alışamadığım ve her girişimde yabancılık çektiğim avm. 40 kere gittiğim mağazayı bile ilk seferde bulamıyorum.
tatile her gittiğimde istemsizce uğradığım yer.
Edit: katları ben de karıştırıyorum.
keko mekanı, bir kere bile girmedim..

oh mondiyöö..
Bu forzaslanı falan görürüm diye artık hiç gitmediğim avm.