bugün

erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin, zamanına ait pek çok değişik bilgiyi barındıran eseri.

hak serleri hayreyler
zannetme ki gayreyler
mevla görelim neyler
neylerse güzel eyler
erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin üç ciltlik bomba bomba eseri. herkes okumalı bir kez olsun. aklınıza ne gelirse yazmış adam.
gora soundtrack'idir.
kitap bilim konusunda gayet sağlam bilgiler vermekle beraber, sosyal konularda malesef yazarının bulunduğu ortamın ve çağın dışına çıkamadığı, evrensel değil de tamamen dönemin bakış açısını yansıtan bir haldedir.

örneğin kadınlarla ilgili bölümleri beni çok şaşırtmıştır. kadının yaradılışından tutun da aile ve sosyal hayat içindeki konumu ve önemi resmen yerlerdedir.

pek çok kişinin eseri överken bu konulara hiç değinmemesi de ayrıca beni meraklandırmakta dır. neden? bir insan tüm fikirlerinin toplamından yaptığı terkibi bize sunarken, içindeki bir bölümü yok saymak onu eksik kılmaz mı?
cinsellik hakkında enteresan bilgiler içeren eser.
bilinen ezberin aksine bilimsel ve teolojik anlamda neredeyse hiç bir kıymeti harbiyesi olmayan kitaptır. beylik klişeleri marifet gibi sıralar: Durgun suya işeme geri zekalı olursun, mezar taşını okuma hafızan zayıflar, tuvalette konuşma kalbin kararır vs... Çok ciddi anlamda da bilimsel problem vardır. Misal; verdiği güneş ile dünya arasındaki mesafe gerçeklikten uzaktır, onun hesabına göre güneş aydan bile yakındır dünyaya. Bir de karakter analizleri vardır ki, sadece şiirseldir: kim ki boyludur tavil, sade dil olur cemil, kim ki boyludur kasir hilesi vardır kesir, kim ki orta boyludur akil ve hoş huyludur. Vasata övgüden vazgeçtik, uzun boyluları salak ve saf yerine koyar, kısa boylular ise fitnecidir. *... işte böyle...
erzurumlu ibrahim hakkı nın içerisinde a dan z ye herbirşeyi yazdığı çok yarayışlı bir kitap. ayrıca yazıldığı döneme göre dili anlaşılır. müslüman olduktan sonra annemin kitaplığında aralarda arapça yazılı bir kitap bulunca şaşırıp hemen okumaya başladım. cinsellik konusunda ufkum genişledi yahu. adam resmen haydar dümen gibi.
(bkz: islam hurafeleri)
(bkz: #2272464).
vallahi satır satır, sütün sütun okunması lazım, her sayfası sindirilmeli vesair diyenlere gülücük yolluyorum. hayatın her alanına dair kalem sallamış ibrahim hakkı. üstad , hoca sıfatı vardır lakin yazdıklarının hangi islamla desteklendiği merakımın konusudur. yahu hele marifetnamenin en son kısmında yedi kat gök ve yedi kat yer olarak cenneti ve cehennemi tariflediği şemaları vardır ki evlere şenlik. ah hocam ah ! güldürdün beni.
sağlam bir bilgi kaynağı olarak ele alınamıyacak eserdir. özelliklede cinsel hayatı anlatırken kişi birazda kendi düşüncelerini yazmıştır. çizdiği resimler ise tasvir olup, bu tasvirleri neye göre çizdiği, kimden etkilendiği konusu muammadır.
mükemmel sagopa kajmer şarkısı. aslen gora soundtrack albümünde verilmişti ancak şimdilerde SARKI KoLeksiyoncusu -2009 albümünde yeninden yer verilmiştir bu parçaya. sözlerinde kinaye ve iğnelemeler bolca mevcut. sıkı dostu cem yılmaz'a da selam etmektedir aynı zamnada...

Hayat bir meyve sepeti kac curukle karsilastim sen hesap et. etme bulma memleketlerinde soludu her birim ve yatiya kaldi her kolay prim. nedendir egolarinla evlilik cetin ceviz numunelik. Kastir ! bak canim bu rap kötek misali, yumul yunus bu mikrofon yutuldu yillar aldi basini vurdu duvara. oldu bende topuna igne sapladim ve lirikal açidan aldim kolla poponu. zaman yaman saman degerli tasini kir bir an düsün beyin potansiyelle olculen bir aygit olmus, varsa kullan yoksa bir yedek cikar bagajdan. çikar savaslarinda gazilerimi siraya dizdim bozmadan. yarinla randevumda kac yabancinin adini gizledim yilmadan, bu filmi izledim an ve an. akil defterimde hiç bir satiri çizmedim degisti adresim her an.

Körkütük asalagiz bu yagiz delikanlinin adi sago, rapi sakiz olacak agiz yorulacak, goralinin sani iki kat artacak. simdiden yorum yap.

Nakarat:
Marifetnamem budur halkim al alkisla basa dönsün basim olmadi. bastan dersen aldirmam bu filmi daha önce izledim sarkisi benden.

sendeler bir an insanoglu cok dogal. bu bir masal yasamda olmalis kac meyva var ? zaman dar oldu kisa bir metraj darisi basina bir temenni stili, darasi basina kasina gözüne bak, cok itici yapmacik tavirlarin komik özenti cok bitik bir tablo boyuyalim, haydi fircani kap. dengelemeli her seyi ve engebeli bir mantigin yokuslarinda savrulan ve caresiz yuvarlanan bir tas misali parcalan cok harcanan beyin de var. toparlanin apar topar sopar batakta dibe batar. akil oyunlarinda incecik bir hile var. ozan sorar kalem cevap verirse halkim anlar asikar bu asik asna fisnik aleminde dandik olgular ve küf tutan masallara bir restim var.
en az "al bir de burdan yak" kadar sağlam parçadır. gora'nın şanına uygundur vesselam.
http://www.sevde.de/marifetname/Marifetname.htm adresinden okunabilecek olan enteresan* eser.
sago'dan bir eser dahadır. çok güzel bir eserdir hem de!
o nasıl bir giriştir şarkıya; nasıl bir ritimdir. sago adamsın adam. sanatçısın sen...
2004 yapımı sagopa kajmer şarkısı.
erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin yazdığı pek çok bilgi içeren kitap. içinde astronomiden tut, cimaya kadar her türlü bilgi vardır. yani her şeyin bir adabı olduğundan, adap öğreten kitap.
islamiyetin icine sokulmuş ne kadar hurafe din ve akıl dışılık varsa hepsini bulabileceğiniz harika bir kitap.
Gece ev süpürülürse fakir olacağınızdan tutun da baldızınızı yanlışlıkla s.kerseniz doğacak cocuğun ibne olacağına , ay üstündeki örtünün melekler tarafından kapatılıp açılarak hilal - dolunay olduğundan tutun güneşi doğudan batıya çeken arabayı süren yılanlara kadar hersey vardır bu kitapta.
gora'ya soundtrack olarak çıkarılmıştı, ama tahminimce al bi de burdan yak daha çok tutunca bu biraz daha geri planda kaldı. http://www.youtube.com/watch?v=jBJDfpZUfIU
alıntı......

Avrupa'da bilimadamları kiliseye savaş açıp
canlarını verirken,
Bizim Osmanlı'daki bilimadamları bunları
keşfrediyorlardı.
''Öğleden evvel ve sonra cima edenin veledi
şaşı olur.
Ramazan bayramı gecesi cima edenin veledi
anaya ve babaya ási olur.
Kurban bayramı gecesi cima edenin veledi
dört veya altı parmaklı olur. ''
-Erzurumlu ibrahim Hakkı, Marifetname, 18.
yüzyıl
Sonra da vay efenim Harf devrimi yapıldı
cahil kaldık.

alıntı...
kadınların kocalarından izinsiz oruç tutmamaları gerektiğinden bahseden bir kitap. aynı zamanda kocaların da karılarına yazma(okuma değil) öğretmemeleri gerektiğini çünkü bunda fitne olduğunu belirtir. yazma bilen cici islamcı ablalarımızın fazla okumamasını tavsiye ettiğim bir kitaptır.
"Goranin sani artacak simdiden yorum yap" yunus abi yine bildi.
Kitap insanın ufkunu açıyor.
görsel
içine girip çıkmak istemeyeceğim ama aslında bunu istemeyeceğim çünkü hurafelerle dolu bir kitap olduğunu bilmemden kaynaklanan ikileme düşüren kitaptır. Erzurumlu ibrahim hakkı efendinin ünlü eseridir. Gariptir ilgi çekicidir. insanların ne kadar boş seylere merakı olduğunu bu kitaba verilen değerden anlayabiliriz. Neyse çok fazla haksızlık etmeyeyim içinde dişe dokunur bilgiler de mevcuttur.
Kas seğirmesi ile ilgili bir internete bakayım dedim paso bu adamın "sağ baldırsa eğlence sol baldırsa yolculuk" gibi ortaçağ büyücülüğünden yazıları çıktı.

bu andan itibaren +18

aq mun memleketinde bilime tıbba ancak bu kadar önem veriliyor işte. Bu beyni seğiren sığırlar sonra kafa basmayınca da

"80 yıldır zulmettiniz!" diye atarlanıyor. Lan 60 sene senin seçtiğin partiler yönetmiş ülkeyi dingil desek de seyiren bir kulak ve beyine ile nereye kadar.

skecez bu adamlar o olacak.