bugün

yeni bir Ferzan Özpetek filmdir. kadroda cem yılmaz da bulunmaktadır.
ilk görüntüler :

Ferzan Özpetek'in yeni filmi

Cem Yılmaz'ın da kadroda yer aldığı Ferzan Özpetek'in yeni filmi Magnifica Presenza'nın fragmanı.

http://video.ntvmsnbc.com...ozpetekin-yeni-filmi.html
reklam yapması gerek film. hele bir de cem yılmaz var.
Ferzan Özpetek'in son filmidir. nisan ayında türkiye'de vizyona girmesi bekleniyor. filmde cem yılmaz da oynuyor.

(bkz: Magnifica Presenza)

görsel
twitter'da halihazırda 2 milyon takipcisi olan cem yılmaz da bu film şerefine ilk twitini atmiştir.
konu itibariyle ferzan ozpetek filmlerinden farkli gorunse de roma'nin gizli sakli koselerini tanitmasi, italyanlari ortadogulu tipler gibi gosterebilmesiyle bir ozpetek filmi oldugu anlasilan filmdir. bu filmde de margherita buy ana karakterlerden biridir. cem yilmaz'in performansi italyancasindan dolayi hayal kirikligi yaratmistir. film an itibariyle (19.03.2012) tum italya'da gosterimdedir. her ozpetek filminde de oldugu gibi film sezen aksu sarkilari ve turk muzik tinilariyla suslenmistir.
iki gun once italya'da gosterime giren ferzan ozpetek filmidir. sahsimca izlenmistir, begenilmistir, tavsiye edilir.
ülkemizde 6 nisan 2012 tarihinde gösterime girecek olan bir ferzan özpetek filmidir. filmde cem yılmaz, 'hayalet yusuf antep'i canlandırmaktadır.

--spoiler--
Ferzan Özpetek, korkularla yüzleşmeyi anlattığı yeni filmi 'Şahane Misafir'de hayalet 'Yusuf Antepli'yi canlandıran Cem Yılmaz için "italya'daki gösterimde seyirci 'Hayaletlerin arasındaki Türk var ya, o çok iyiydi' dedi. Bu öyle namussuz ki herkes ona bayıldı" dedi.
--spoiler--
--spoiler--
Sakın uyanma; uyuduğun sürece benim sırrımsın, uyanırsan herkesin olacaksın...
--spoiler--
ferzan özpetek filmleri arasında vasat hatta vasat altı sayılabilecek filmlerden biri olmuştur malesef.

--spoiler--
yine de insanın içine dokunuyor. sıcak bir sinema ferzan özpetek sineması bunu bu filmde de hissediyorsunuz sıcaklığı. bu çok önemli sinemada "samimiyet" özellikle de avrupa sinemasında samimiyet çok önemli. nasıl uzakta evinize misafir geldiğinde yaşadığınız duyguları filmde buluyorsanız bu filmde de başarıya ulaşmaya çalışan bir adamın hayalperestliğinde kendinizi görebilirsiniz.

filmin artıları;
-oyunculuklar. özellikle pierto karakterinden cem yılmaz'a kadar bütün oyuncular oldukça başarılı performanslar sergilemişler. hayaleti canlandırmak bir oyuncu için zordur zira oldukça klişeleri olan bir tip. bütün oyunculardan bundan iyi sıyrılmışlar hayalet kadrosu oldukça iyiydi.
-müzikler.(nerdeyde filmin en büyük artısı) sezen aksu var pek bir şey söylemeye gerek yok italyan sokaklarını gezerken ya da bir cafede otururken mekanda sezen aksu çalması hissi yarattı.
-yönetmenlik. açıkçası ferzan özpetek'in ölüsü bile çok başarılı burada bunu gördük.
-sinematografi; ışığından kamerasına sesine kadar oldukça profosyonel hiç hatasız e tabi italyan yapımı. bu krizde iyi çekilmiş (bu konuya eksilerde değineceğiz)

filmin eksileri;
-senayo. klişe bir senaryoyu farklılaştırmaya çabalama durumu sırıtmış şaşırmıyorsunuz kahkaha atmıyorsunuz ağlamıyorsunuz. çok ortada bir film olmuş.
-cem yılmaz. aslında cem yılmaz'ın filmde olması çok gurur verici kesinlikle eksi değil ancak biraz suni bir durum gibi geldi bana. italya krizinde yapımcılar riske girmek istemeyip sanki ferzan özpetekten ekstra gişe istemişler ve türk pazarından da pay almak için cem yılmaz'a yer verilmiş hissiyatı yok değil. yine de cem yılmaz rolünün altından kalkmış hatta rolünü büyütmüş filmde.
-pietronun evinin karşısındaki cafenin sahibi bayanlar. keşke olmasalarmış. zaten klişe bir senaryoya mahalle ablaları olarak iyici sıradanlık katmışlar.
--spoiler--

genel olarak keyiflik ve sinemaya giderken yüksek beklentilerle gidilmeyecek ama kesinlikle vakit kaybı olmayan bir film.
Ferzan Özpetek'in yönetmenliğini yaptığı, Cem Yılmaz'ın hayalet rolünde oynadığı film.
--kişisel spoiler--

ne anlattığını anlayamadığım film. yani film ne anlatıyor diye bir soru sorulsa tek kelime edemem. gülmedim, üzülmedim, sevinmedim, hüzünlenmedim, hıçkırmadım, öksürmedim yaşadığım tek duygu zamanımın boşa gitmesi ve anlamsızlık. bir umutla senaryonun bir sonuca bağlanmasını bekledim. bu filmi anlayan ve anlam çıkarıp zorluk yaşamadan çevresine anlatan kişi var ise benimle irtibata geçsin onu anlından öpücem. dram desen değil komedi desen değil. otobüste yaşlı amcanın nerelisin sorusuna cevap verirken ki heyecanı dahi yaşatmadı. hayatımda bu kadar garip bir film izlemedim. gördüğünüz gibi hiç bir spoiler yok, çünkü hakkında bir cümle yazacak kadar bir anlam yok.

--kişisel spoiler--
ferzan özpetek bu filmde tamamiyle çakmış cem yılmaz niye oynamış onu anlamadım tehdit filan etti galiba.senaryonun ne idüğü belirsiz,sezen aksu unuttun mu beni şarkısı ne sebeple çaldı o sahnede hiç anlamadım,bunları say say bitiremezsen filmde, baştan aşağı tutarsız her yönden anlamsız sahneler diyaloglar mevcut, hayaletler var bunlar çıkamamışlar 40lardan bunların arkadaşı kadın bunları satmış kötü olduğu böceği öldürmesinden belli falan filan...ferzan özpetek in eşcinsel olması hiçkimseyi alakadar etmez ama bu filmde alttan alta sürekli eşcinsel ilişkilerin anlatılması son derece itici sanki eşcinsel yönetmen değişik cinsel tercihlerini normalleştirmeye çalışıyor bu film vasıtasıyla.yine de izlemeyi düşünenler kopyası çıkınca 4 adet bahçelievler-mecidiyeköy metrobüs yolculuğunda vakit geçirmek için izleyebilirler.
Muhteşem film. 1 saniye bile sıkılmadım. Az mekanda geçen filmlere zaten hastayım. Mutlaka izlenmeli.
bana bir daha ferzan özpetek filmlerini seyretmeme kararı verdiren filmdir.
ferzan'ın bir kaç filmini izledim ve hepsinde ortak konular:
başroldeki adamın gay olması, restaurant, cafe ya da pasta yapma görüntüleri. 2. dünya savaşının konuya bağlanması, 1 türk oyuncunun olması, filmin sonunun başroldeki şahsın yüzüne zumlanarak bitmesi.

şahane misafir ise filmin başlarında korku ve gerilim öğesi taşırken daha sonra komedi, ve sonra drama dönüşüyor. korku gerilim ve komedi harmanlanmamış. bu yüzden filmin türünün ne olduğu belli değil.
---spoiler---
Aaaa masada hıyar var.
---spoiler---
güzel renkler, güzel karakterler, güzel sofralar ve sezen aksu sesinden oluşan oluşan klasik ferzan özpetek filmine fantastik öğeler eklenerek farklılaşmış; sırf cem yılmazın sevimli hallerini görmek için bile görülmeye değer film. oldukça güzel zaman geçirebilirsiniz.

--spoiler--
cmylmz: a hıyar da varmış
--spoiler--
türkiyede ilk 3 günde 36 binde kalması büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. ferzan özpetek filmleri ülkemizde ciddi gişeler hiçbir zaman yakalayamadı tamam fakat gerek kadrosunda cem yılmazı barındırması, gerek nazaran daha eğlenceli senaryosu, gerek sezen aksu'lu mfö'lü bize ait soundtracki bu sefer oldukça umutlandırmıştı sonuçta yine beklenen başarıyı elde edemeyecek gibi görünüyor. italya'da ise tam tersi durumda film gerek gişesiyle gerek alması beklenen ödüllerle başarıya koşuyor hatta en çok ses getiren ferzan özpetek filmi olduğu da söylenmekte. cem yılmaz'a verilen tepkilerde oldukça sevindirici, dilerim ferzan özpetek'in ülkemizde de hakettiği değeri alacağı günler yakındır fakat yeraltı'nın sadece 3 şehirde vizyona girdiği günlerde türk sineması'nın geleceğine olumlu bakmak pek de realist durmuyor açıkçası.
enfes akıcılıkta ilerleyen, güzel bir konunun çok güzel bir anlatımla ve samimi oyunculuklarla iç içe geçtiği bir film.

ferzan özpetek tarzını ve avrupa sinemasını fazla takip etmeyen kişilerin ferzan özpetek ya da ne bileyim fatih akın filmlerinden keyif alamamasını anlayabiliyorum. zaten bu adamlar türkiye'de pek gişe yapabilen adamlar değil. konunun dağınıklığı, diyaloglardaki karmaşa, kaos havasında ilerleyip sona doğru toplanması bu noktada tipik türk sineması izleyicisini tatmin etmeyecektir. bu arkadaşlara bir doz çağan ırmak ve bir paket selpak tavsiye edebilirim. dizi havasında dedemin insanları falan izleyip ağlayabilirler.

gelelim filme:

az biraz spoiler içerebilir. ama çok az...

ferzan özpetek bu filmde genel çerçevesinin çok da dışına taşmamış. ancak konu olarak daha özgün bir yöne kaydığı belli. başlıca anlatımlar ve kurgular betimleme üzerine kurulu, genel hava oldukça kaotik, sahne geçişleri sert ve vurucu. sanıyorum bahsedilen döneme -1940'lı yıllara- ait karmaşa havası bu şekilde yansıtılarak seyirci rahatsız edilmek istenmiş. bu noktada çok başarılı buldum yöntemini. tiyatro sahnesine döndükçe bir sıkıntı hissediyor insan, o üniformalı subaylar, yoğun gürültü, savaş havası, aristokrat tiyatro izleyicisi, sert geçişler vs. bir sorun olduğunu hissettiriyor.

cem yılmaz konusunda ise izleyecek olanların içi rahat olsun, abartılı bir cem yılmaz itelemesi, bir öne çıkarma, zorlama yok. konu git gide daha da içine alıyor, sonlara doğru boğazı düğümlenmeye başlıyor insanın, yutkunma zorluğu yaşatıyor.

bence mükemmel bir çalışma olmuş. sinemada izlenmeyi, üzerinde düşünmeyi fazlasıyla hak ediyor. yapanların ellerine, aklına sağlık...
görmeye değecek bir film. ferzan özpetek'in bütün filmleri gibi.

cem yılmaz'a italyanca çok yakışmış ve kotarmasına çok yardımcı olunmuş, belli.
ferzan özpetek diye gidilen film.. film bitince bir şekilde etkilenmiş ayrılıyorsunuz salondan, ama ne anladım bu filmden diye bir soru sorarsanız kendinize, aman ha, işte o cevapsız kalır..belki de bazı filmlerin sonunda sormamak lazımlıdır.
--spoiler--
Uyanma sakın,
uyurken benim sırrımsın.
uyanırsan gerçek ve herkesin olacaksın...
--spoiler--
türk ve italyan ortak yapımı, izlenilmesi gerekli fimlerden.

cem yılmaz'ın araya girişleri harika, yusuf antep rolü tam oturmuş.

ivan'a gelince kendimi mehmet ali birand olmaktan alı koyamayıp ''nasıl da oynamış piç kurusu'' demek geliyor.

dokunaklı ve anılara uzanan bir film arayanların kaçırmaması gerek.
en kötü, en derinliği olmayan, en sıradan ferzan özpetekfilmi. izlemeseniz de olur.
bu arada sezen aksu şarkılarını filme koyma fena fikir değil, oldu mu oluyor da; bu sefer fazla zorlama olmuş. iyi dikilemmiş yama gibi.
sevmedim.
çok güzel bir filmdir. oyuncuları arasında cem yılmaz da vardır. kesinlikle izleyin.