bugün

evrimin bir anda gerçekleşmediğini düşünen bir teoriye karşı yazılmış mantıklı bir sorudur. (bkz: ortak atadan gelen maymunumsu insan)
(bkz: babun/#3212855)
haklılık payı olan önermesel soru..

madem evrim var insanlar neden sürekli hep aynı kalıyor.. neden başka canlılar da hep aynı kalıyor değişmiyor..? birazcık olsa da değişim olmaz mı? ajdar konumuz dışında..* ben mesela bir leyleğin; biraz evrim geçirip şöyle daha karizmatik daha seksi bir kuş olan pelikana dönüşmesini dört gözle bekliyorum.. ve eğer ajdar evrim ürünüyse biraz daha evrimleşsin böyle yarım kalmış..

edit: eksileyen arkadaş pardon yaa.. sen de ajdar gibi konumuz dışındasın. çok pardon...
mantıklı bir sorudur. dini inkar edip de darwin' e inanan kişilere bu sorudan sonra '' yiyorsa buna da bir kılıf uydurun ulan '' denmesi farzdır.

edit: eksileyen maymun arkadaşın alınacağını düşünemedim kusura bakmasın
evrimin birkaç günde gerçekleştiğini sanan insanın sorusu... (bkz: okumadan düşünmek)
(bkz: önce onlar geldi)
(bkz: biraları açtık bekliyoruz)
doğru bir sorudur, onlar neden hala maymun? biz insan olduk ama onlar hala maymun, yani aynı coğrafya da yaşamışız milyonlarca yıldır neden bir evrimleşemediler yani en azindan insen ve şimdiki halleri arasında bi yerde olmaları gerekmiyor muydu ? onu da geçtim neden bu maymun sevdası? geceleri gözyaşları içinde uyanıp " ühühühü maymunum laaan maymundan geldik hepimiiiz ühüü" diye mi ağlıyor bu insanın maymundan gelmiş olduğu düşüncesini savunanlar. maymun dediğin yaratığa fıstık atarsın yer, kafese koyarsın bön bön bakar, doğaya salarsın daldan dala zıplar filan. insan bambaşka bir yaratıktır diyoruz ve arkadaşları yerlerine yolluyoruz.
kıçındaki kılları temizlik imandan gelir diyerek temizleyen insan sözü.
maymunun aklı yok ki temizlik nedir bilsin.
maymun kadar düşünemeyen bir şahıstan çıkabilecek saçmalama.

açıp çok değil 3-5 sayfa yazı okusa bilecek, ama o bile zor onun için.
yüce tezleri balon gibi patlatılınca, tutuşanların cevap veremeyeceği soru. diyelim ki evrim var, neden hiç geçiş döneminden canlılar yaşamıyor ve neden zeki olarak sadece insan var? herneyse sevgili sözlük, herkes atasından bahsediyor işte.
(bkz: anne bak ben laf soktum)
(bkz: balık kavağa çıkarsa)
Ajdar'ı tanımayan bir kişinin soracağı soru.
Evet evrim var. Sen hala her fıstık atandan fıstık yiyorsan merak edip dötünü karıştırıp parmağına geleni ağzına götütüyorsan evrime gerek yok sen bir maymunsun.
açıp okuyacak kaynak bulamayan kişinin soracağı soru.

evrim hakkında biri* bişeyler söylemiş ama, neye dayanır, kaynak nedir diye sorsanız kendi bile bilmez nihayetinde.
Tartışmaya nazır bir konu.
Galile de Dünya bir Öküzün Boynuzlarında duruyor demişti nedir bu Kadar Hayvan sevgisi.
gayet haklı bir soru. evrim saçmalığı için 3 - 5 yazı okumayan biz cahillerin 3 - 5 hatta 15 yazı okuyan maymun asıllı aydınlar tarafından bilgilendirilmesi farz oldu. hem düşünsene benim ışıldak beyinli yüce aydın maymunum. hayatında okul yüzü görmemiş, hiç okumamış, köyünden dışarı çıkmamış herhangi birine gitsen bu evrim dediğin şeyden bahsetsen, örnekler versen sana soracağı ilk soru bu olur. evrimi tümüyle reddetmek mümkün değil. evrim vardır ancak evrimin de bir yaratıcısı vardır.
saçma sapan bu lafı bırakıp adam gibi ve bilimsel kaynaklardan okumak için;

http://www.evolutionpages.com/Writing.htm

bak ordaki ilk başlık "Introduction to the Theory of Evolution"
olması mümkün olmayan ama bazı hayalperestlerin beklediği olaydır.
evrim teorisine inan kişi hayvanat bahçesindeki maymunlara iyi bakması ve onların nesline sahip çıkması lazım. sonra onların soy ismini kim devam ettiricek bugün gülhanedeki maymun belki 2-3 kuşak sonra senin torunun olur lütfen maymunlara sahip çıkalım insanların geleceği onların elinde * ).
maymunlar ve insanlarin iki ayri tur olduklarini idrak edememis, insanin maymundan gelmedigini, sadece evrim teorisine gore insan ve maymunun ortak atalara sahip oldugunu anlamasi gereken kisilerin sordugu sorudur. eskiden de maymunlar insan olmadi, bugun de yarin da olmayacaklar, yalniz evrim teorisine gore uzunca bir sure once atalarimiz ortakmis.
onemli olan nokta, bu atalarimizin gunumuzdeki maymunlarla ayni turden olmadigi. onlar ne insandi, ne de maymun. bu ince ayrinti bilindigi takdirde, sorunun "madem evrim var okuzler neden insan olmuyor" sorusundan pek de farki olmadigi gorulecektir.
atalar ortaktı ama maymunlar insan olmadı gibi bir çelişkili beyanatları gören kişilerin soracağı soru.
ayrıca bonus olarak da;
evrime inanıyorsun, canlı diyorsun, canlının oluşumuna neden açıklık getiremiyorsun ?
(bkz: zeki müren de bizi görecek mi)
ne kadar basitleştirerek anlatabilirim bilmiyorum ama masal tadında deneyem:

bu gün, hayvanat bahçesindeki veya afrika'daki şempanze; 140 cm boyunda, kıllı, taşla ceviz kırabilen, bir karınca yuvasına uzattığı dala tutunan karıncaları yiyebilecek seviyede alet kullanabilen bir hayvandır.

insan da 180 cm boyunda, marsa araç gönderen, eliyle gödünü silen bir yaratık. bunda anlaştık.

6 milyon yıl kadar önce.. (6 milyonda 6000 tane 1000 yıl var) 6 milyon yıl önce 110 cm boylarında birbirinin aynı 2 yaratık, hayvan vs var, de ki bunlar tek yumurta ikizi. bu iki kardeşten biri avlanırken ve kaçarken gereken hız için 4 ayakla yürümeye devam ediyor. diğeri, 2 ayakla yürüyerek hızdan vazgeçip, elini kullanmasıyla, hızdan kaybettiğini alet yaparak kazanmayı seçiyor!. bu 2 ayak üzerine durmayı 5 saniyelik bir belgesel animasyonu sanmayın. bu bile belki de milyonlarca yıl?

neyse, bu av olmamak için kaçarken ve avı kovalarken gereken hızdan vazgeçip mızrakla mamut avlayan akıllı kardeşin alet yaptıkça kafası çalışıyor, çalıştıkça beyni büyüyor ve daha kompleks aletler yapıyor. bu birbirinden beslenen döngü çığ gibi büyüyoor ve biz houston'da marstan gelecek görüntüleri bekleyen insana evriliyoruz. (bkz: 2001 a space odyssey)

diğer kardeş aynı yerde otluyor. radikal bir değişiklik tercih! etmediğinden geçirdiği evrim de minimal düzeyde oluyor ve ancak günümüzdeki şempanze ailesi olabiliyor.

bir filden kat kat küçük olan, aslanın atasının avı olan zeki kardeşi de diğer canlılara dünyayı dar eden zekasıyla gelişip bugünkü insan oluyor. kuzeni de hayvanat bahçelerinde fıstıktan bile mahrum.

o ikiz kardeşin, yani ortak atanın adı ne şempanze, ne insan, ne de maymun. darwin'e de benzemiyor. bu ortak atadan çook(milyon gele aklınıza) önceleri başka ortak atalarla ayrılanların şimdiki adları da orangutan, babun vesaire.. yani hep kitaplarda gördüğünüz temsili soy ağacının dallarının başlangıç noktaları, ortak ataların kardeşlerine veda etme anları.

şimdiki maymun da(şempanze) şimdiki insan olmaya uygun ortamda ve tercihe yönelse, milyonlarca yıl sonra şimdiki insanın aynısı olamasa da aynı şartlarda bile en iyi ihtimalle benzeri olabilir. çünkü, 64 kareli satrançta bile milyarlarca ihtimal varken, milyonlarca yıllık bir süreçte ve katrilyonlarca değişken ortamlarda, sonuçların neye benzeyeceği kestirilemez. tabii bu sırada geçecek milyonlarca yılda, kuzeni insan da şimdiki temsili z-uzaylılara benzeyebilir.
ok?
'evrim dedigin şıp diye olur arkadas' teorisini savunan malın, en iyi ihtimalle yüz küsür senelik yasamında bütün evrimin bastan asagı tamamını görmeye niyetlemesiyle dogan sorudur bu.

iyidir iyi gelişme var soru sormaya baslamıs bu türler.
evrim dediğin şıp diye olmaz milyonlarca yıl gerekir diyen insanın sanki başını tutmuş gibi izaha giriştiği olgu.

sakin olun çocuklar. ''peki o zaman yoktan varolmaya nasıl inanıyorsunuz'' diyeceksiniz biliyorum. bu iman canımın içi. niyet ettim allah rızası için deriz ya biz? hah işte onunla ilgili. sen de diyebilirsin tabii niyet ettim evrim aşkına falan diye o da senin imanın olur orası ayrı.

yok iki kardeş tür arasından birisi koşarak kaçmayı ötekisi alet yapmayı tercih etmişmiş. hakkaten inanıyosanız böyle bir evrime ben koşarak kaçmayı tercih ediyorum. siz alet yapıp oynamaya devam edin.
evrim teorisi gerçek olsa da olmasa da maymunların insan olması gibi bir hadise olmadığı için saçma soru. evrim teorisinde insan maymundan geliyormuş ehe mehe diyenlere biraz okumalarını salık vermeli.