bugün

(bkz: canım çekti)**
Cappy den buz gibi annem yapmış gibi limonata.
standart tarife ek olarak:*
limonata hazırlandıktan sonra içine elma ve mandalina dilimleri,yanında da taze nane yaprakları atıp biraz bekletirseniz servis etmeden önce de çok az tarçın koyarsanız çok daha güzel bir içecek elde edebilirsiniz.

not:türkiye iç pazarıan genelde mayer diye kalitesiz bir limon sürülür kaliteli olan enter ve aydın ise ihraç edilir,bu limonlarla yaptığınız limonata emin olun farklı olacaktır.
yaz günü oruç tutan bünyenin en çok istediği içecektir.
bundan seneler evveli de insanların çok büyük bir kısmının içmekten haz aldıkları bir içecekti limonata. durum değişmedi. ancak o yıllarda markete gidip limonata alamıyorduk, vardıysa da ben rast gelmedim. uludağ limonata çok farklı bir akımı başlattı. öyle ki uludağ limonata ismi uludağ gazoz isminin önüne geçti. bunu nasıl daha evvel kimsenin akıl edemediğini aklım havsalam almıyor.
oruçluyken ayıptır günahtır abiler bahsedilmesin denilen içecek.
iftarda buz gibi olanından oldu mu derin bir ohhhhh çektiren içecek... *
hiçbir zaman ayarını tutturamadığım içecek. şekerini tuttursam,suyu fazla geliyor. suyu yeterli olsa limonu az geliyor...

z.t: su,limon ve şekerin karışımından oluşan içecek. (bkz: kendimden nefret ediyorum)
yaz günlerinin aranan içeceğidir. limon, limon olalı böyle arzulanmadı.
yaz aylarında sıkça tüketilen zencefillisi daha bir güzel olan insanı kızgın sulardan serin sulara bırakan güzel içecek.**
cappy'den buz gibi, annem yapmış gibi...**
cengiz küçükayvazın söylediği cappy reklamında ki şarkısını her duyduğumda içmek istediğim içecek.
duvarları aynalı mermerle süslenmiş eski pastanelerde ayküstü içilen ferahlatıcı içecek.
uludağ'sı cappy'ye göre daha güzeldir sanki. çileklisi de çıkmıştır.
görsel
cappy'den buz gibi annen yapmış gibi olan içecek.
an itibari ile tadını yavaş yavaş içerek çıkarttığım şukü içecek.
içine ilaç atıldığı zaman fark edilmeyen içecek.
belirli miktarlarda su, limon ve şeker ile yapılan içecek.
hazırı değil, anne yapımı buzlusu makbul olan mükemmel içecek. akdeniz sıcaklarına birebirdir.
yazın değil, her günümün içeceği. kesinlikle. ikincisi mountain dew olur. ama gittiğimiz ülkelerde bulamadık.
kesinlikle satın alınmaması gereken, evde yapılmışı pek lezzetli içecek. (dışarıdan kastım pastane falan değil, bildiğin şişelenmiş limonatalardır. nazolardan farkı olmayan bu kimyasal yığınları limonata falan değildir.) *
güzel bir tarif vereyim de tam olsun.

6 adet limon
5 bardak kaynar su
1 bardak şeker

limonları beyaz kısmına kadar inmeyecek şekilde rendeleyip üzerine sıktığınız limon suyunu dökün. şekeri ilave ettikten sonra sıcak suyu ekleyip karıştırın. iki saat bekletin. süzün ve için.

nefasetle tüketebilirsiniz.
taze naneyle mükemmel olan içecek.
yaza damgasını vuran, mührünü çakan güzel içecek.
mersin dışında yapabilen görmedim,limon demek mersin demek 1980 lere kadar tüm dünyanın ihtiyacının %70ini karşılıyorduk bırak da bilelim di mi.

tarifi aile sırrıdır.