bugün

Bilimsel adı Citrus Limon'dur. Boyu 3-4 metreye kadar ulaşabilir.Yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaçtır. Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Bugün tüm dünyada ılıman iklimli bölgelerde, kültürleme yolula elde edilen çok farklı limon çeşitleri üretilir. Limon ülkemizde de çok sevilir.Ege ve Akdeniz gibi kimi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur.
çekimleri göcek'te süren, yönetmenliğini ise sinan çetin'in yaptığı yeni atv dizisi.
sanki pek güzel olan dizi. eski türk filmi tadındaymış gibi geldi bana.
annemin rüzgardan korunacak şekilde dikmek için özen gösterdiği ağaç. rüzgarı sevmezmiş.
kokusu çok güzel olan ağaç.
yaprakları limon kokan ağaç. (yakında biryerlerde varsa elinle ovuşturup kokla ama gözlerin kapalı olsun.)
hala masallarla kandırabildiğimizi kanıtlayan dizi.
esas kızın mimikleri ile sinir bozduğu dizi *. dublaj felaket. kaan urgancıoğlu için izlenir bir tek. 3. bölümü görmeden yayından kalkar gibi bir his var içimde. yayın saati vs kötü bir ayarlama olmuş.
modern bir aşk masalı. masal demişken bir istanbul masalını da çağrıştırır, hatta direkt onun 2008 sürümüdür.
tatli mi tatli müzigiyle, sevimli hikayesiyle ilk iki bölümünü izlettiren dizi.

basroldeki hatunun rahat ve sevimli tavirlari, utaniyormuscasina herseyi agzindan kaciriverisi; aglak, kazulet basrol dilberlerinden sonra pek bi tatli alternatif olmus.

sözlerini de yazayim tam olsun;

"ayrılık öğretiyor a$kı sorarsan
gel hadi gitmem bana anlatırsan
uykulara sensiz dalamam ki
yüreğimden atamam ki
yapayalnız kalamam ki
sen yokken ben buralarda"
başroldeki kızcağızın ya çok kötü ya da muhteşem bir oyuncu olduğu dizidir. zira kızcağız ya acemiliğinden şaşkın şaşkın bakıyor etrafa şaşkın öredek yavrusu gibi ya da oynadığı karakterin taşradan gelen sevimli ve şaşkın masum kızı özelliklerini müthiş özümsemiş ve ona göre oynuyor. ne olursa olsun bu tip oyunculuğu girdiği karakteri bir kat daha sevimli yapıyor sanki. bir istanbul masalından en büyük farkı hayatı daha hafife alan bir dizi olması. seyirciyi her hafta çevrilen onlarca entrikayla bunaltıp kazulet bir yapım olmak yerine matrak ve şirin bir egeköylüsü aileyi hikayeye monte edip bolca güldürmeyi ve insanın içini ısıtmayı tercih etmişler ve fena da olmamış.
Gizli bir Sinan Çetin yapımıdır.Herhalde "plajda" filmi için yazdığım yorumu okudu. Ne mi yazmıştım peki:

"Ben bu filme gitmem arkadaş. Bir kere yapımcısı Sinan Çetin ......ti.*"
izmir'de herhangi bir sokağa girin. mutlaka bir evin bahçesini süsler.
gavurun biri de şarkısını yapmıştır lemon tree diye.
dizi kadrosu kuvvetli olmakla birlikte müziği senaryosundan güzel olan yapım. dokuzuncu bölümü yayınlandı dün gece. yayında bu kadar kalacağını düşünmemiştik ama sevdik kendisini. hastalık haline gelebilecek bir dizi olmasa bile ara sıra izlenince hoş vakit geçirmeyi sağlıyor.

fakat mirim; ille de müziği diyorum...*
dizisini bilmiyorum ama bunun bir şarkısı var çok güzel insanı ferahlatıyor sanki.
izlerken insanı alıp koparan bir şeker dizidir. insanların yöresel konuşmaları çok hoştur. egeliyim diye söylemiyorumdur ki egelilerin konuşmaları gerçekten çok sevimlidir. dizideki şive ise gerçeğine yakındır fakat biraz abartılmıştır. jenerik müziği ise ayrı bir dinlenilesidir bu dizinin. 'yıldız asyalı'nın söylediği hoş bir melodidir. fondan gelen akordeyon sesi insana ayrı bir huzur verir.
sandy tolan a ait bir kitap. gerçek araştırmalar sonucunda yazılmış. okumaya henüz fırsat bulamadığım ancak okumak için sabırsızlandığım bir kitap.
dizisi çekilmişti bir ara, başrollerde kaan urgancıoğlu ile serenay sarıkaya oynuyordu, bir baktım dizi kalkmış.
kitabı da baya övülmüştür ayrıca.
bir arap, bir yahudi ve ortadoğu`nun kalbi. sandy tolan ın yazmış olduğu kitap pegasus yayınevince piyasaya sürülmüştür. çeviren: engin wang.
(bkz: the lemon tree)
filmiyle pek alakası olmayan mükemmel Sandy Tolan kitabı.

israil filistin kıskacında olan, iki zıt soydan gelen insanın hikayesini, aralarındaki diyaloğu, ve sahipsiz kalan bir limon ağacının barış umudu oluşunu anlatmaktadır...
yıldız asyalı'nın müzğini yaptığı dizi idi.

http://www.youtube.com/watch?v=abDCRNCJa7A
almanya'nın yahudi soykırımına, bunu destekleyen bulgar hükümetine, trenlerde yahudilerin polonyaya sabun yapılmak üzere gönderilişine kadar bir çok ayrıntıyla yer vermiş, bütün olarak betimlemelerle süslenilmiş ve flashback tarzı bir anlatımla dile getirilmiş kurgu-olmayan mükemmel çalışma.
(bkz: şeker portakalı)

(bkz: serbest çağrışım)
limon meyvesinin ağacıdır.
akdenizde özellikle mersin de çok yetiştirilir.