bugün

ANLADIM Ki HiÇ KiMSE ŞARKISINI DiNLEDiĞiM DE KENDi iÇiM DE VERDiĞiM KARARLAR DA YAŞADIĞIM PiŞMANLIK .
Kıyamam sana şarkısını her dinlediğimde gözlerim dolar boğazım düğümlenir.

Bilmiyorum ne kadar doğru genelevde çalışıp hamile kalan bir kadının evladını evlatlık vermesi sonucunda bu şarkı yazılmış. Keşke bütün anneler evlatlarını kendileri büyütebilse.
Bu gece sardığım ara ara dinlediğim güzel sesli sanatçı.
Hisle söylenen şarkılar her zaman güzeldir. Bir de üzerine böylesine güzel bir ses eşlik edince tadındam yenmez oluyor.
görsel
bir ses insana bu kadar huzur verir mi? veriyor.
Allah vergisi sese sahip sanatçıdır.
illa illa, rüzgar, gönül, anladım ki gibi çok kült şarkılara sahip önemli bir sanatçımızdır.
Evet bu hikaye yi biliyorum bu yüzden bu sarki dinlerken beni 2 kere çarpar.
Leman Sam'ın "Kıyamam Sana" şarkısını dinlemeyeniniz yoktur sanırım. Bu şarkıyı bir aşk şarkısı sanıyorsunuz değil mi? Hayır değil. Söz yazarı Karaköy Genelevi'nde çalışan meçhul bir kadın. Bir gün beklemediği anda hamile olduğunu öğrenir. Bulunduğu ortamı ve şartları düşününce bebeğinden vazgeçmekten başka çaresi yoktur. Evlatlık vermeye karar verir ve bu sözleri yavrusuyla beraber olduğu o son gece yazar. Çaresiz bir annenin kaleme aldığı Leman Sam'ın bestelediği bu şarkının sözleri şöyle;

Bir gün anlayacaksın ,
neden sessizce gittiğimi ..
Senden vazgeçmek uğruna ,
nasıl bir savaş verdiğimi..

Mevsim kış olur hani ,
bir yudum güneş bulamazsın ,
sonsuz uçurumlardaki
çiçeklere dokunamazsın.

Her sabah bir sayfa daha,
eksilip gidiyor ömrümden..
Gönlümün yıkıntılarında ,
can çekişiyor umutlarım.

Ellerimde acı var, ellerini tutamam,
kıyamam, kıyamam sana..
Yollarımda ayaz var, yaklaşma yollarıma,
kıyamam, kıyamam sana.

Karanlık gecelere ortak edemem seni,
Kıyamam,
kıyamam sana...

Not: bu yazı alıntıdır, Facebookta "usta şairler antolojisi" adlı sayfada okudum ve şarkının sözü çok başka bir duygu verdi dinlerken, paylaşmak istedim.
sesi ruhuma ilaçtır kendisinin. kızı da kendi de playlistimin assolistleridir.
dinlenesi yumuşak sesli sanatçı. her kurban bayramı gazetelerde, haber sitelerinde popi olur.
Kızı ve kendisi hep itici gelmiştir nedense bana.
sesine aşık olunası kadın. yaşayan efsane müzik için.
(bkz:  eski fotoğraflar) albümüyle, türk müziğindeki nadide yerini çoktan almıştır. pırıl pırıl kadife sesine ve naifliğine hayran eden müzisyen.

(bkz: gül güzeli)
(bkz: kıyamam sana)
(bkz: rüzgar)
sesine aşığım kendisinin de kızınında. hayatıma anlam katan sesler.
Dün gece
hiç tanımadığı bir erkeğe
Sırf bana benziyor diye,
usulca sokulup merhaba demiş.

çok kırıldım.

ama yine de yalnız sen söyle:

" Anladım ki hiç kimse, hiç kimse sen değil
Hiç kimse senin gibi, canımdan öte can değil
Anladım ki hiç kimse, hiç kimse sen değil
Hiç kimse senin kadar fikrime huzur değil "

http://youtu.be/bE5_zThn-sM?t=20s
sesi mükemmel ötesi insandır, çocuğuna da miras bırakmıştır bu sesi.

herkes bu kadar güzel bir miras bırakamıyor geriye.
insanın içine gamı kederi pompalayan bir balon gibi şişiren ama patlatamayan sanatçı.

yetmiyor sadece dert veriyor. özellikle aşkından vazgeçme adlı parçası yağmurlu havalar için idealdir.
yalnız kaldığım zaman şarkıları en yakın arkadaşım olan kadın sanatçı.
çirkin kadın.
çok güzel bir sesi var. kızına da miras bırakmış o güzel sesini.
Kesinlikle kızıyla kıyaslanmamalı.leman sam Harika bir ses.eski albümleri çok güzel.bursa konserinde yaşına rağmen Harika söyleyen sanatçı.
Leğenle kurban eti götürmek istediğim uçlarda yaşayan teyzemiz.
eskiden çok sever ve saygı duyardım ama son yıllarda tobe bismillah bisi olmuş kadın.
kendi kendini bitirdi resmen.
saçma bir sanatçı bozuntusu. tamam sen kendi görüşünce kurban ibadet değildir bir katliamdır tamam bunu anlayışla karşıliyorum kişisel görüşündür felan da bunu 100 bin takipçinin bulunduğu twittera ahkam keser bir şekilde yazarsan tabiki de ağzına sıçarlar biz sana saygı duyuyorsak sende duyacaksin ve kurban bayramında çeneni kapıcaksın nokta.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar