bugün

genelde 19v'luk olan, laptoplarımızı şarj etmeye yarayan cici aksesuar.

o değil de iyi ayak ısıtıyorlar.
bozulan adaptör servisten gelene kadar gözünüz sağ altta bulunan şarjın geri sayımından ayrılmaz.
neymiş? elimizdekinin değerini hala elimizdeyken bilmeliymişiz.
*
hem 220 hem 110 voltta çalışır. bu sayede dünyanın her yerinde aynı adaptoru kullanabilirsiniz..
gavur amı gibi ısınandır afedersin abicim.

(bkz: gavur amı)
orijinalini kırdınız mı yenisi acayip pahalı olan adaptördür.
(bkz: cefakar)
eldeki bozulunca 85 dolara geri almak zorunda aldıgım lanet alet.
cit demeye kirilan, orasi burasi patlayan bir alet. ulan yenisi de ucuz degil ki patlayinca gidip alalim. 3 santimden sert biraksan coss ediyor.
fazla elektrik gelince patlayan alettir.aynen gecen yil basima gelmisti,130 liraya mal olmustu.cok pahali alettir.
laptop'u açmaya üşendiren cihaz toplamasıda ayrı bir zordur.
dün gece film izlerken bir anda bozulan acer notebookumun parçası( acer alacaklara bilgi vereyim orjinal batarya 2 yıl 10 ay dayandı), ilk başta elektrik gitti sandım(lamba ve tv kapalıydı) sonra baktım, tv nin standby ışığı yanıyor dedim sıçtık bilgisayar gitti galiba hemen bataryayı taktım baktım çalışıyor oh dedim ama adaptörü taktım, adaptörden bilgisayara elektrik gidemiyordu. haliyle bugün çıktık bulduk eski acer servisi olan bir yerden adaptör( içinden çıkan belgelere baktım likya bilgisayar izmir servisi görünüyordu meğer artık resmi servisi değilmiş)orjinal adaptörü liteondu muadil liteon olanını 50 tl ye alabildim orjinali 90 tl+kdv. slink falan 40 tl bilginiz olsun ama nedense kim çakmasını yaptıysa tipi orjinalinin aynısıydı 10 tl daha ver onu al dedim belki doğru belki yanlış yaptım ama işin güzel olmayan tarafı bu ürünlere( orjinal muadil fark etmiyor) sadece 6 ay garanti verilmesi türkiyedeki elektriğin dengesiz olmasından dolayı.
çakmaları piyasada olup 39,90'dan satılmaktadır. hemi de bir sürü marka için ayrı ayrı uçları mevcut.

1920'lerden kalma hp compaq karışımı windows xp yüklü laptobumun kablosunu komşunun haşarı çocuğu bıçakla kestiğinden mütevellit "artık bulamam bunun kablosunu ama yine bi şansımı deniyim, gidem de şu teknosaya yine bi sorim" düşüncesiyle laptop ve kablosunu kucaklayarak teknosa'ya girdim. tabi laptop gibi çantası da biraz deforme olmuş, baksan içinde inşaat malzemesi var zannedersin o derece yani. müşteriyi görür görmez zıplayan çalışanlardan birisi koştu geldi yanıma.

+ buyrun efendim, hoşgeldiniz (o kadar kibar o kadar kibar allammm)
- hee şey ben lapto..
+ efendim, laptopların fiyatları 800..
- yok yok benim var laptobum da bunun kablosu şoolmuş, var mı bundan bulabilir miyiz ?
bu arada o inşaat malzemesi kılıklı çantamdan laptobu yavaş yavaş çıkarıyodum ki
+ abi kaldımı bunlardan daha hihihi.. (gitti o kibar insan)
diyerek koştu getirdi o çakma adaptörü.
- e deniyeydik bi
+ abi olur ya olur.
- kardeşim bunun vatı vutu tutarmı bak bu 65 vat la çalışıyo bu verdiğin 70 vat
+ ya abi çalışır çalışır merak etme, en fazla yakar laptobunu, yenisini satarız sana hihihi.
mına koyim senin verdiğin adaptörü de seni de diyemedim, kaldı içimde.

şu an orijinal gibi durmasa da çalıştırıyo bilgisayarı. tek sıkıntı bilgisayar normalinden biraz daha fazla ısınıyo o yaniii !!
çin malı olanı 25 liradan başlar.
2 cm yükseklikten yere düşmesiyle bozulan nazik alet. orijinalini almak ise biraz bütçe ve zaman istiyor. şimdilik 40 liralıkla idare etmeye çalışıyoruz ama bakalım.
tanım: laptopu şarj etmeye yarayan alet.

bilgisayarımın orjinal adaptörü 19 v 4.74 a ama yerine 19 v 3.42 a kullanırsam ne olur bi bilen varsa ve gelen kutumu yeşillendirirse çok sevinirm.
orjinali kırıldı 150 lira fiyat biçtiler ben de speed diye bi adaptör aldım 50 liraya bütün değerleri aynı fakat uyumlu model asus diyor benimki toshiba kablonun giriş kısmında da sıkıntı yok.
bir tür ısıtıcı.
bugün 50 tl'ye aldığım şey.
Salondan odaya odadan salona laptop u taşırken her seferinde yere düşüp can acıtan ve düşmese de ayağa takılan lanet kablolu şarj aleti.
kalitelisini almakta fayda var. yoksa sonuçları kötü olabilir.

http://www.posta.com.tr/3...aydi.htm?ArticleID=335521
geçen hafta bozuk oto aküsünü şarj ettiğim alet.
1 saat sonra adaptöre baktığımda ateş gibiydi.
aküyü avometre ile amperini baktığımda 0.42 amperden yukarı çıkmamıştı.
genelde 19 volt 4.74 amper olur.