bugün

yıllarca ''şeriatçı'' sıfatıyla ezilmiş yobaz bünyelerin kemalist insanlara yaptığı yakıştırma. her yönden taklitçi bir zihniyetin ürünü.
(bkz: laikçilerin laikliğin anlamını bilmemesi)
dinci,şeriatçı,irticacı kelimelerinin dokandığı insanların bu "-ci,-çı,-cı" eklerini en uyuz oldukları kavrama ekleyerek yeni bir kavram yaratma çabasıdır.

ayrıca:
(bkz: kafirun suresi)
(bkz: lekum dinikum veliye din)
(bkz: senin dinin sana benim dinim bana)

an itibari ile bir insanın dini imanını ölçecek ne bir insan evladı ne de makine bulunduğundan "sen din düşmanısın" veya "sen dinsizsin" demek allahla kul arasına girmeye çalışmaktır. bir nevi iman sayaçlığına kendini adayıp allaha şirk koşmak olarak da algılanabilir. bu durumda bir kimseye "sen din düşmanısın" veya "sen dinsizsin" demek islamın en büyük günahlarından birini işlemektir.

edit: ne çok peygamber adayı varmış sözlükte...
mertebe editi: yazılanları okumadığını biliyordum ancak bu sefer anlayacağın ölçüde yazmıştım...neyse sağlık olsun...

imza: laikçi
laiklerin begenmedikleri yakıştırma."Ulan damcık sen yıllardır dinci deyince oluyordu da; sucu, gazozcu, şarkuterici gibi komik durmuyodu da laikci deyince mi olmadı" diye bir karşılık vermek de mümkün ama bu sözle anlatılmak istenenin; laikliği bir araç değil amaç, bir yönetim ilkesi değil bir yaşam biçimi olarak gören "herşey laik olsun" deyip! dinin tüm görünürlülüklerini toplumdan silmeyi hedefleyen laikperestler olduğunu it gibi bildiklerinden üstlerine gitmemek gerekmektedir.
kullanılmasına itiraz eden kişilerin, bu kavramın özünü oluşturan "din ve vicdan özgürlüğü düşmanlığı" olgusunu ısrarla örtbas etmeye kalkıp, din-devlet işlerinin ayrılması, cı, ci ekinin kullanılması vs. ile konuyu saptırma gayreti içinde olduğu tanımlamadır.

kamusal alan gibi bir kavramı bile yavşatıp laikçi amaçları için gerekçe olarak kullanmaya kalkanların laikçi tabirine itiraz etmesi de trajikomiktir. terimleri kullanırken de kendilerinden izin alınması gerektğini düşünmektedirler. ne de olsa onlar bu ülkede tek söz sahibi olduklarını sanan elit azınlıktır. halk onlara sandıkta ve sözlükte nanik yapmaktadır. verilen tepkiler bu açıdan değerlendirilirse normaldir.

(bkz: benim dinim banaysa çek elini başörtümden)
(bkz: dinime küfreden dostum mu olsun)
(bkz: laikci aforizmalar)
dinci= dini kendi çıkarına göre yorumlayan kişi.

laikçi= laikliği kendi çıkarına göre yorumlayan kişi.
yobaz = mensubu olduğu dini okumadan, öğrenmeden hurafelere ve göreneklere bağlı olarak yaşayan. dinin öğrenilmesi ve yorumlanmasını kendinden üstün gördüğü zumrelere bırakan, şıh, şeyh gibi kurumlara itibar eden cahil.

laikçi = yobazın yobazlığı yüzüne vuruldukça cehaletiyle yoğrulan cahil aklı dinci denmesine büyük baş hayvan kıvamındaki beyni ile tepki vererek (ki bu tepkiyi bu cahil kesimi güden çobanlar vermekte ve onun koyunları imamlarına uymaktadır) "ben dinci isem sende laikçisin" demesidir.
ciddiye alınmamalıdır zira o taş kafalardan ancak bu kadarı çıkabilmektedir.
Anıtkabir'e yürüyüş düzenleyip "türkiye laiktir laik kalacak" sloganından başka bir şey bilmeyen, içi boş insan. Bu ülkede işsizliğin, emperyalizmin, insan haklarının da sorun olduğunu bilmesi gerekiyor.
manavcı gibi bir şeydir herhalde. kimileri ağzına sakız etmiştir ve bir nevi aşağılama ifadesi olarak kullanmaktadırlar.
bir nevi laiklik ureten, eski laikleri yeni laiklerle degistiren, simdilerde semt pazarlarinda yer acmaya calisan, sonrasinda global pazara yayilmayi dusunen yeni bir meslek turu olsa gerek.

denetlesin bence calisma bakanligi bunlari. vergi vermeden ticaret yapmasinlar mazallah...
dinci-dindar ayrımının laiklikteki şekli.
dincinin dini kullanmaya çalıştığı gibi, laikçi de laikliği kullanmaya çalışır.
laiklik alan satan kişidir. * mübarek tere otu satıyor..bunu hakaret gibi algılayan cücükcüklerle , laisizmi kemalizmi komunizmi vs. esasen tam da kapitalizmin istediği gibi alınıp satılan meta haline getiren orospucular dertlerine yansın diyeceğim , onlar memnunlar hallerinden o zaman selametle..
din sömürgeci=dinci
aşırı dindar=el kaide
kürt=pkk
alman=faşist
komunist=dinsiz it
kemalist= din karşıtı
akp=dinci

bu ve türevi çıkarımları yapanların ürünüdür , çıkarımları kendilerinden çıktığı gibi tez vakitte kendilerine geri dönsün..
bazı insanların laiklik kavramını din ve vicdan özgürlüğünü kısıtlamak ve dindarları baskı altına almak olarak algılamasını gayet güzel iğneleyen bir tanımlamadır. laikliği savunduklarını iddia eden bazı insanların iki yüzlülüklerini, çifte standartlarını ortaya koyar.

bu kavramı gramer bilgilerini kullanarak küçümsemeye kalkanlar ya kastedileni anlamamışlardır ya da bu entry de bahsedilen laikçilerin ta kendileridir. genellikle ikinci seçenek geçerlidir.

ayrıca eleştirilen kişiler ve davranışlar varoldukça kavram bulunmakta zorlanılmayacaktır. bu kavramın bu kadar tutulması ise manidardır.

fransızca bir kelimeyi alıp sıfat olarak kullananların cı/ci ekinin kullanımı konusunda türkçe dersi vermesi ise başlıbaşına bir inceliktir. laikçi tabirini kullananları da kelimenin yunanca köklerine inerek laikçi tabirini o kökten türetmiş kabul edersiniz siz de mutlu olabilirsiniz.
dinci sözcüğünün yanında-koşturanı diye sunulan sözcük. dinciler, dincilikten çok para kazanırlar. ama laikçiler ne satsın ki, para desen para yoktur. laik mi satsın.

dinci kelimesi anlam bakımından da -ci, -cı ekine uygunken laikçi uygun değildir: dinden söz eden adam, dindarlara sempatik gelir ve izlenim satarlar. din yüzyıllardır çıkar elde etmek için kullanılır. e, laikçi ise laik olalım, falan der. dini günlük hayata karıştırmayalım falan der. pek öyle sempatik duracağı beklenmez. soğuktur hem. ne o öyle, mesafeli mesafeli.
bir benzeri için:
(bkz: uefacı)**
sadece yobazlarin agzindan cikabilecek, karsisindakini kücümsemek amaciyla kulanilan sözcük. laikim kardesim laik! laikcide neyin nesi?
dilbilgisi yönünden berbat durmasına rağmen, laiklerden, laikliği amaçları için kullananları ayırmak için yaratılmış bir kelimedir.

benim anlayamadığım ise kendini laik olarak tanımlayan insanların neden bu kelimeye karşı çıktıklarıdır. onlar zaten laikçi değillerdir, laiklerdir kendilerine göre... o zaman neden üstlerine alınıyorlar bunu anlamak gerekir. bu kelimeyi bu kadar çok üstüne alınan olduğuna göre doğru bir şeyi yansıttığı söylenebilir.

öte yandan başbakan'ın kişiler değil devletler laik olur söylemi ise kesinlikle saçmadır. devlet işleri yürütülürken dinin referans alınmamasına, devletin her dine eşit mesafede durmasına inanan kişiyi nasıl tanımlayacağız o zaman?

nihayetinde laikçi kelimesi ile kastedilen kişi, laikliği kendi rantları için kullanan kişidir. ergenekon örgütünden tutun da cumhuriyet mitinglerinin hazırlayıcı kadrolarına kadar uzanır bu kelime. necla arat'ı da dahil edebiliriz içine, deniz baykal'ı da... bana sorsan bekir coşkun'u da dahil ederim, mesut parlak'ı da...
laikçi tabirinin hangi tür davranışlara sahip kişileri tanımladığı, ne amaçla kullanıldığı defalarca sözlük dahil farklı yerlerde açıklanmış olmasına rağmen hala inadına kendisnin laik olduğunu iddia etmeye kalkan kişidir laikçi. bu tabire fena halde gocunan kişidir laikçi. ben başörtüsüne değil türbana karşıyım diyen, laiklik için din ve devlet işlerini birbirinden ayıralım ama devlet dini kontrol etsin diye zırvalayabilen kişidir laikçi. *
tıpkı ak parti'ye[parti başkanının açıklamasına göre] akp diyerek mental orgazm ayininde bulunmaya benziyor. birileri de akp'ye saygı duyuyor ama kimin umrunda? herkes kendine göre haklı. ha ben akp derim orası ayrı. laikçi de derim, o da ayrı. s.kimin keyfine yani.
teknik olarak imkansız olan kelimedir.

bir insan ya laik olur yada olmaz. laiklik ise bir inanış-ideoloji değil, inanış şeklidir. başkalarının inançlarına yönelik saygıdan başka bir ilgisi bulunmamaktır laiklik. laikçi dendiğinde laikliği kendine politika edinen yani laikliği bir bok anlamayan bir insan profili oluşuyor...
Dinci terimine karşı sinirlenip '' Ulan bu adamlar bize böyle bir lakap taktı , biz de onlara birşey bulalım '' düşüncesiyle laikliği savunan kesime takılmış lakap . buram buram özentilik kokan söylem .
birey değil devlet laik olduğundan dolayı devleti laikliğini savunan insanlardır. nasıl olsa insanları sınıflandırmaya alışmışız anasını satıyim dinci yok yobaz yok atatürk düşmanı yani bir laikçi terimimi zora gidiliyor.
nami diğer "kızıl faşist".
dinci deyince bir küçültme anlamı çıkmıyor. pazarcı gibi bir ifade bu çünkü.

ancak burdaki çi eki gayet de aşağılama anlamı içeriyor. bir defa kelime yabancı bir kelime, bu tarz ekler eklendiğinde pek iğreti duruyor.

özetle dinci kardeşlerimizin kendilerini tatmin etmelerine yarayan faydalı bir ifade olmaktan öte gidemiyor. tabi kimse kimsenin kendisini tatmin etmesine karşı olmamalı, mastürbatör bir toplumuz biz. ancak bazen kırıcı olabiliyor bu tavırlar, ondan dedim.
vaktinde "seçkin kemalist" diye adlandırılanların yeni sıfatı. halkı küçümsediklerini çok belli eder oldular, karşılığı bu alaycı hitap oldu.