bugün

her türlü rantı yönetenler şu an iktidar oldukları için; iktidardakilerin laiklikle zerre alakası olmadığı için ancak saçmalık boyutunda kalabilecek sorudur. tabi soruyu sorana da bi soru sormak gerekir: rant ne demek biliyor musun?
siyasi rantin en hasinin turbandan saglanacagini gostermis guruhun sorusudur.
rant türkiye cumhuriyeti'ni korumak ve onun değerlerine sahip çıkmak ise evet denilecek önermedir.

(bkz: uyan ey halkım)
seçimle iktidara gelemeyen zihniyettekilerin, tek parti döneminden beri ellerinde tuttukları bürokratik koltuklar sayesinde devşirdikleri mevcut siyasi rantlarının seçimle iktidara gelenler tarafından ellerinden alınmasına tepki göstermelerini "laiklik elden gidiyor" şeklinde ifadelerle gizlemeye kalkmalarını sorgulayan ifadedir.
din istismarı yapan rantçıların, oğunluk bizde iktidar bizde diye dayatarak ülkeyi yönetmesinin ardından bir anda açılan bir davayla beraber toz pembe dünyalarının yıkılması sonucu laikliğe bok atma eylemi.
laiklik daima varolacaktır,yalnız rantçı hükümetler hep düşecektir dedirten söylemdir.
(bkz: akp ye kapatma davası)
düne kadar kendi yandaşlarının otruduğu koltuklara halkın demokratik seçimlerde iktidara getirdiği partinin atama yapmasını sindiremeyenlerin darbe çığırtkanlıklarını laiklik kavramını kullanarak gizlemeye çalışmalarını eleştiren ifadedir. iktidarlar değişmekte fakat nedense belirli kadrolardan emekli olanlar hep aynı partiye yönelmektedir. bu partinin ülkeyi tek partinin kendisi olduğu döneme geri götürme hayallerinin 21. yüzyılda yok olmaya başlaması sonucu atılan çığlıkların kılıfı "laiklik elden gidiyor" cümlesidir.
laiklik kavramını rant konusuna hapsederek işin aslından dikkatleri çekme çabasıdır, bazıları da bu masallara inanmaktadır. ''halk isterse laiklik tabiki de elden gidecek'' kavramını benimseyen büyüklerimiz(!) ve onların peşinden giden bütün yurttaşlarımız (%47), eğer yarın siyasi bir değişiklik olup da dtp %47 ile iktidar olursa (ortalama 7 çocuk yapan kürt nüfusu sakın küçümsemeyin), ve onlar da çoğunluk ellerinde diye diyarbakırbarzani'ye vermeyi mecliste oylamaya kalkarlarsa, buna hangi mantıkla karşı çıkacaklar? (yoksa bu bir sorunsal değil mi, yani ses çıkarmayacak mı bu ümmetçiler?)
laiklikle ticaretin bir alakası olmadığı için pek anlamlı olmayan soru. aslında devlet yönetimi ile ticaretin de pek bir alakası yoktu eskiden ama son zamanlarda seyyar mısır satışları, pastörize yumurtalar (şimdi de yolda pirinç varmış) benzeri davranışlar da olmadı değil, oluyor, olur, olacaktır, hırsızlığın önü kolay kesilmiyor ne yazık...
cevabı rant olan soru. tersi din mi elden gidiyor rant mı sorusunun cevabından farklı cevaba sahip soru.
http://www.stargazete.com/index.asp?haberID=155071
+ sahip anlamiyorum bu ulkeyi. bazen en derin uykularin bagrinda tullenen duman gozume kaciyor zannediyorum. aciyan gozlerimi ogusturmak yetmiyor...

- mevzuyu anlamaktan acarsan her sey kendi ekseninde donen bir sarkatik hareket olur ve o donusu lehine cevirmek ancak eksen kaymasiyla mumkun ama once cayimi doldur bir de cakmagini ver.

+ ama cakmagim yok sahip.

- ver, biliyorum sigara ictigini. uzun etme! simdi anlat derdini.

+ sahip bliyorsun, ama bastan alayim meseleyi. once bir gazete "iste o uyeler" baslikli bir manset atti. sonra o uyelere bir saldiri oldu ve biri katledildi. saldirgan yakalandi.

- ne var bunda anlasilmayacak evlat? acemi adam belli.

+ sonra adam yakalandiginda "hocaefendiden ozur dilerim" yollu mesajlar verdi.

- eee? dedik ya, belli.

+ ama sahip daha sonra adam cete kurmakla suclanip tutuklanan eski bir pasa ile ayni fotograf karesinde goruldu. bastan inkar ettiler, fotomontaj dediler ama sonra uzmanlar fotografin orjinal oldugunu soylediler.

- sen yine salgam suyu mu ictin bu sabah? ne bukomplo olaylari felan?

+ yok sahip bir bardak cay ictim. yaninda da aksamdan kalan ekmek ve biraz otlu peynir vardi. valla bak!

- neyse tamam! uzun etme sadede gel.

+ sonra yine bir pasa'nin darbe gunlukleri yayinlandi. yayinlayan dergi basildi, yayin yonetmeni, sahibi derken hepsi iceri alindi, yargilandi.

- iftira eden cezasini bulmali evlat. yargi ve hukuk boyle bir seydir zaten.

+ ama sahip, sonra bu darbe gunluklerinin sahte oldugu soylendi ama pasa'ya ait bilgisayardan ciktigi da ispat edildi. zaten yayinlayan derginin yayin yonetmeni ve sahibi de sucsuz bulunup serbest birakildi.

- ne guzel iste. dedim ya hukuk bu iste!

+ sahip kusura bakma, belki haddimi de asiyorum ama bugun cok duyarsizsiniz.

- senin bunu anlamani zaten beklemiyorum evlat. sen su an sadece ruhumun helezonlarina kapilan seylerin pesinde kosuyorsun ama devam et ve sabrimi tasirma!

+ peki sahip suna ne diyeceksin? bu ulkenin en aydin, en piril piril gazetesi bombalandi ama gazete hicbir sekilde olayin uzerine gitmedi ve bombalama yine bir gruba mal edildi. sonra umraniyede bir cephanelik ortaya cikarildi ve buradaki bombalar ile gazeteye atilanlar ayni cikti.

- eee?

+ o cephane evde yine bahsettigim ve su an tutuklu bulunan emekli pasa'ya ait dokuman, evrak vb. seyler bulundu. yani bombalar vs. o pasamiza aitmis.

- adam asker. bomba, tufek, tank vb. seyler bulunmasi normal degil mi evlat? ne bekliyordun? yogurt tegeli felan mi? ya da ne bileyim un cuvali, eski kasar,...

+ cok yoruldum sahip. musaade edersen biraz uzanayim...

- uyu evladim. ustunu de sikica ort.
sorulması için geç bile kalınmış soru.buna pkk örneğini de verebiliriz.nasıl ki chp laiklik üzerinden rant sağlıyorsa, mhp ve genelkurmay da pkk' nın sona ermesini kesinlikle istememektedir çünkü onlar da ekmeğini bundan kazanmaktadır.hangi birisinin ağzından barış kelimesi çıktı ki allasen? bu türkiye' ye mal olmuş bir şeydir; vatandaş ezilecek, sürünecek, ölecek ama onlar hep bu nutku okumaya devam edecekler.
şu an hangi kişilerin , hangi sermaye gruplarının , kimin yandaşlarının ve destekçilerinin rantı kaptığına , kimlerin servetlerine servet kattığına ve cirolarını 3-5 kat artırdığına , kimlerin kamu ihalelerini ve kamu iktisadi işletmelerini değerlerinin çok çok altında aldığına bakıldığında en hafif tabirle aşağılık bir soru . 350 milyon dolara Ali Sami Yen stadının yanında MEcidiyeköy ' ün tam ortasında en değerli arsaları heralde laik kesim almadı değil mi? Size kiler grubundan bahsetsem beyinciklerinizde bir şeyler belirir mi acaba ? veya kiler grubu laiktir veya akp nin yandaşı değildir diyemiyeceksiniz değil mi? bakın bakalım kiler ailesinden milletvekili var mı akp de ? balıkesir ' de gerçek değeri 100 milyon dolara yakın olan bir kağıt fabrikasını 1 milyon dolara kim almış bakın bir bakalım ? ne göreceksiniz biliyor musunuz ? ben size söyleyeyim : albayrak grubu . albayrak grubu da laikliğin yılmaz savunucusudur heralde değil mi ? albayrak grubunun aldığı kamu ihalelerini bir araştırın bakalım ; neler göreceksiniz . DAha bitmedi : tüpraşın % 17.4 ünü 1 gecede ihalesiz olarak kim almış ve bir gecede aldığı bu hisselerle 750 milyon doları kim kazanmış biliyor musunuz veya biliyorsunuz da söyleyemiyor musunuz ? Ben size söyleyeyim : sami ofer . Kim bu sami ofer ? başbakanın kardeşinin veya kendisinin gençlik yıllarında şirketinde çalıştığı grup . heralde ofer ' in akp yle hiçbir alakası yoktur değil mi ? ofer kendi ülkesine bile sokulmayan bir yahudidir ; ama nedense Türkiye ' de akp döneminde her türlü ihakeyi almıştır . galataport engellenmeseydi ihale sahibi laik kesimdi değil mi ulan ? daha bitmedi : bir çalık grubu var , bilir misiniz ? ben bir hatırlatma yapayım : bu çalık baş yöneticisi ( ceo ) sevgili başbakanınızın sevgili kızlarından birinin biricik kocasıdır , 26 yaşındadır . E diyeceksiniz ki '' ne var bunda , gayet doğal birşey , genç ve başarılı bir insan örneği . '' . Ben size çalık grubunu ne ihaleler aldığını söyleyeyim : bakü - tiflis - ceyhan boru hattının Türkiye ' deki kısmının yapımı ihalesiz olarak bu gruba verildi . heralde bu grup laik olduğu için bu ihaleleri aldı , yoksa akp yandaşı olsa hayatta alamazdı değil mi ? sevgili enerji bakanı hilmi güler , ceyhandan israil ' e yapılması planlanan petrol boru hattının ihalesini bu gruba vermesi için israil ' de lobi yamıştır , israilli yetkilileri bu konuda ikna etmeye çalışmıştır . heralde çalık grubu alsaydı rant da laik kesime kalacaktı değil mi ? yoksa çalık grubu akp yandaşı değil veya rant peşinde hiç değil değil mi ? çalık grubu sabah - atv ihalesine tek başına girdi ve 1.1 milyar dolara bedelle sabah - atv yi aldı . peki bu çalık grubu parayı nereden buldu ? 1.1 milyar doların % 66.1 ine denk gelen 750 milyon dolarkrediyi hemde3yılön ödemesiz ve kim bilir başka hangi şartlarla devlet bankaları olan halkbank ve vakıfbank ' tan aldı . bu çalık grubu ne ki halka kredi verirken kılı kırk yaran bu güzide ! bankalarımız , halkın bankaları çalık grubuna 3 yıl ön ödemesiz 750 milyon doları verebiliyor ? heralde laik kesim rant kaybetmesin diye verilmiştir bu kredi değil mi ? yoksa çalık grubu bu krediyi akp ye ve başbakana yakınlığından almamıştır değil mi ? daha neler neler var ama sayfalar süreceğinden burada bırakıyorum . bırakın bu mesnetsiz ve yalan iddiaları da gerçekleri konuşun . yoksa zavallı durumuna düşüyorsunuz , bu iddialarınız basit akp söylemlerinden ve propagandalrından başka birşey değildir . siz zavallı ve cahil milleti bu yalanlarınızla kandırabilirsiniz ama bizi kandıramazsınız . bunların hesabının sorulacağı günler de gelecek Allah ' ın izniyle . boğazlardan geçen haram lokmalar midelerinden de olsa alınacak inşallah . Sizin gözünüz var görmezsiniz , kulağınız var duymazsınız , diliniz var konuşursunuz ama fesatlık amacıyla yalan konuşursunuz .
laiklik.
laikliğe karşı odak olmak sadece laikliği yok etmeyi amaçlamakla olmaz. laikliği saptıranlar da bir nevi odaktır. zira laikliği savunduklarını iddia edenler sadece bir inanışı var kabul ederken başka inançları tehdit olarak görüyorlar ve sürekli kontrol altında tutmak istiyorlar. bu da laikliğin her inanca eşit olma gibi yüce bir kavramıyla çelişiyor. dolayısıyla biz laik bir devlet değiliz. laiklik çıkar meselesi olmuştur.

türk hava yollarına kurban derisi toplatacaksın sonra da yeni uçak alındı diye deve kurban eden thy görevlilerini suç işlemekle suçlayacaksın. alevilerin haklarını görmezden geleceksin onlara haklarını vermeyeceksin sonra da laik devlet naraları atacaksın. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama yani zaten ülkede laiklik olmadığı için laikliği savunduğunu iddia edenler de çıkar savaşı yapıyordur demek abes değildir.
seçimle başa geçen insanlar "gerçekten" seçimle mi başa geldiler acaba bunu sormak gerek...

kendi oyumun çobanın oyuyla bir olmadığını iddia etmek değil niyetim, sadece değinmek istediğim can alıcı bir nokta var;

olaya farklı bir açıdan bakmakta yarar var, şöyle ki;

ekonomik refahını sağlamış ülkelerde sağ-sol gibi, türk-kürt gibi, laik-antilaik gibi olaylar pek yaşanmaz, halkın keyfi yerindedir cebi para görüyorsa; kolay kolay galeyana gelip ortalığı karıştırmak istemez...

"ekonomik refaha ulaşamamış ülkeler"de ise "ekonomik olarak güçlü olan insanlar" boy gösterir seçim sandıklarında; cem uzan gibi apolitik bir insan nasıl oldu da merkez sağın oyunu o derece bölebildi?

recep tayyip erdoğan ı istanbul dışında kimsenin bilmediği zamanlara gidelim şimdi hadi; ilk iktidar olduğu seçimlerden sadece beş-altı ay öncesinde, alelacele kurulan bir parti ve medya ile elele bir seçim kampanyası...

gözlerinizin önüne gelmiştir umarım.. benim yaşımda olanlar lisede idi o zamanlar, siyasi bir kurumun gençlik kollarında olmamdan mütevellit haberdar oldum, aynı seçimlerin akabinde yapılan yerel seçimlerde "uşak" gibi küçük bir şehirde bile seçimlerden bir gün öncesinde "3 trilyon" eski türk lirası dağıtıldı "varoş mahallelere"...

aktif siyasetten soğuduğum gün oldu o gün...

halkımızın zaafı var; parasızlar... bu onların suçu değil; "alma" demek yanlış olur, ihtiyacı var benim insanımın...

fakat güya "sevap" için para dağıtıp bununla reklam yaparak ülkenin başına geçmenin ahlaki değeri tartışılır...

hadi biraz ileri ki yıllara gidelim... kömür dağıtmalar, para yardımları, erzak yardımları... evet; ikinci seçimlerde, hatta akp nin seçim propagandası yapan otobüsünün hemen yanında, "bize oy verin" nidalarıyla dağıtılan paralar...

sonra malumunuz %47 lik oy ve koltukları kabaran insanların rahatça at koşturma çabaları;

"halk bizi seçti!"
"halk bunu istiyor!"

merak ettiğimse şu; bu insanlar iktidar oldukları günden bu yana ekonomiyi mi düzelttiler? hayır... enflasyon; sadece atılan sıfırlarla gözlerini boyadılar halkın...

kapılarına kadar gidip kömür bıraktıkları insanların "asgari ücretleri" hala "açlık sınırının" altında; neden yükseltmiyorlar?

olmaz ama o zaman bi sonra ki seçimlere kendi kömürünü kendisi alır...

caaaanım memleketimin güzel insanları kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılarsa oy vermeyebilir...

yani şimdi bu yüzde kırk yedilik guruh; gerçekten akp sempatizanı olduğu için mi veriyor oyunu?

palavra!

ağalık-beylik sisteminden farkı ne bu düzenin? yalakalar belli; toprak sahipleri belli, "köyünü satanlar" belli!

bu "rant" değil mi?

akp başta olduğu iki dönemden beri kendi etrafındaki insanların ceplerini ihalelerle, ticaret oyunlarıyla, dalavereyle doldurmadı mı?

bunu yapmak için önce halkı aç bırakıp seçim zamanı karnını doyurmadı mı?

şimdi de laikliğe geldi sıra; madem düzen böyle yönetiliyor; oldu olacak feodal düzene geri dönelim diye düşünüyorlar sanırım...

doğru tabi; onlar için "demokrasi gitmek istedikleri yere bırakan bir tramvaydır, zamanı geldiğinde inilir..."

şimdi "laiklik elden gidiyor" sözünden ne anlıyor benim hemşerim onu anlamaya çalışalım; aslında "cumhuriyet" elden gidiyor olmasın?

bu kadar insan yapılan onca devrimin ardından, yeniden -eski- orta çağ mantığında yönetilmek istemiyordur belki?

belki de bu ülke o kadar böbürlendiğiniz gibi "müslüman toprakları" değildir...

osmanlı yok oldu; isteseniz de; istemeseniz de...

umarım tez elden aklını başına devşirir de; atatürk gibi bir insanın, her halkın başına gelmediğini farkeder insanımız...

umarım farkeder de; üç beş kuruşluk kömüre satmaz emanetini; "dahili ve harici bedhahlara"...
ikisi de değildir. siz bu kavgaya devam ettikçe ülke elden gidiyor ülke.
sorunu yanlış yerde görenlerin takıldığı soru.
cehape nin en buyuk argumani elden gidiyor.
rant ve iktidar laiklik karşıtlarının elinde olduğu için bugünlerde sorulması abes olan bir sorudur.
rantın en büyüğünü kendi savundukları partinin gerçekleştirdiği bilmeyen cahil, cühela takımının zırvası.
valla onu bunu bilmem ama, daha neyin gittiğinin bile farkında olmayıpta; yok şu elden gidiyor, yok bu elden gidiyor diyenlerin sayısı bu ülkede azımsanmayacak kadar fazla. adama laiklik ne diye sor, tek tanımı; dinsizlik * konuya dönersek; bir şeyin elden gittiği yok kardeşim, adamın rantı olsada tuttursa laiklik elden gidiyor diye, o da yok. tabi bu sözlerim halktaki kendini bilmez, bir kısım laikçilere. yoksa elbette rant sağlayan laikçileri hepimiz biliyoruz.
(bkz: hepsini tek tek saydırma bana)