bugün

kinayeden hoşlanan kaynananın, kızının üzerinden sektirerek geline laf giydirme çabasını gösteren cümle.
banttan sayı alma..
"düsüncelerimi, çok yakinim olan birisine söylüyorum.ama maksadim bunlari onun bilmesi degil, dogrudan kedisine söylemeyi uygun bulmadigim kimsenin bilmesidir.çünkü sözlerimi ikisi birden dinlemektedir." anlamina gelen deyim.

(bkz: okur sana soyluyorum sozluk yonetimi sen anla)
bu bi davranış biçimidir aslen,cesaretsizlik örneği gösteren kişi sözlerini,üçüncü kişiye ironik biçimde yönlendirerek hedef alınan kişiye mesajını üstü kapalı yolla ulaştırmış olur.
gelinine doğrudan laf söylemeyi göze alamayan cesaret yoksunu kaynanın,kızı üzerindeki doğuştan gelen konumunu kullanarak kolayı seçme çabası...gelini mestetmesi kuvvetle muhtemel çabadır çoğu zaman
imalı konuşmak, anlayan anladı zihniyetiyle hareket etmenin devamıdır.fakat işine gelmeyen gelinde hiç anlamaz.madem bir şeyden sıkıntın var direk yüzüne söylersin ki,daha sonra daha büyük sorunlar çıkmasın...
bizim akrabalar var, ne zaman gelseler bu muhabbet açılıyor. deli olacam yakında. insan her geldiğinde aynı atasözünü 1 saat tartışır mı? Bildikleri başka atasözü olduğundan da şüpheliyim... anlamı kayınvalidenin gelinine söylemek istediği bir şeyi kızı dolayısıyla anlatmasıdır. ya da tam tersi bizimkilere sormak lazım*
dilden dile dolaşan bir hikayeyi anımsatan deyiş:

yaşlı bir karı koca tüm gün evde oturan ve hiçbir iş yapmayan gelinlerinden şikayet etmektedirler ve başlıktaki güzel deyimimizi kullanıp gelinlerine ders vermek istemektedirler:

kaynana: ah bey bu odada iyice toz oldu dur kalkayım da ben bir süpüreyim şurayı. ah belim de çok ağrıyor ama aahhh aahh uuuff
kayınpeder: aa bırak hanım bırak yaşlı halinle ev mi temizleyeceksin sen bırak ben yaparım.
kaynana: ayol sen çok mu gençsin bırak ben yaparım kıvrana kıvrana napayım. (sesini yükseltir gelin hanım duysun diye)
kayınpeder: aa hanım bırak diyorum ya yeni gelin mi zannediyorsun sen kendini halen.
yeni gelin: (yaşlıların kavgasını bölerek umursamazca) ayol niye kavga ediyorsunuz bırakın. biriniz salonu temizlesin biriniz de oturma odasını, iş bölümü yapın kavga çıkmaz o zaman. *

anafikir: yani gelinin işine gelmiyorsa ne kadar sölersen söyle anlamaz seni
sag elle sol kulagi kasima olayidir.
Gelinine laf söylemekten tırsıp, hıncını kızından ,torunundan çıkaran kaynanaların kullandığı kalıplaşmış söz.
tipik kaynana modelinin,tipik lafı.
ortamda(!) varliginizla sinir ettiginiz bazi insanimsilar vardir. bunlar itin enigi misali pesinizden ayrilmazlar, hani olur da bir acik verirsiniz, bir hatanizi bulurlarsa degerlendirsinler diye. ya da benzetmeye uygun olsun; onlerine kemik atasiniz diye. eeee siz de allah kulusunuz, bir aciginiz mutlak olacaktir. hah iste onlar bunu yakaladiklari an mal bulmus magribi gibi sevindirik olurlar. hemen kullanirlar bunu. ama gelip yuzunuze demek yemez mi? bilinmez ve kizim sana soyluyorum gelinim sen anla hesabi havlamaya baslarlar.

haaa, ben mi niye mi boyle entry girdim onlar gibi?

sekerim yemiyor, adamlarin arkasi kuvvetli. bir laaf ediyorsun hemen caylak yaptiriveriyorlar, sonra da bir taraflari tavan yapiyor. onlari havalandirmanin ne anlami var ki? ha bir de, nasilsa enikler pesimden geliyor, bari mesaj alindi diyeyim di mi?
+ kızım sana söylüyorum gelinim naber ?
- iyiyim
+ ah bende pek iyiyilele
- sıyırmış bu
geline inceden gönderme yapma , laf sokma .
efendim ;
vakti zamanında yaşlı bir karı koca biricik oğullarına bir eş bulmak için çok uğraşmışlar ve sonunda bulmuşlar.
düğün dernek olmuş, tabi şimdiki gibi düğünü yap hop ayrı eve diye bişey yok, 2-3 kuşak aynı evde balık istifi.
3 gün geçmiş 5 gün geçmiş gelin hanımda tık yok, ne temizlik, ne yemek evi bok götürüyor afedersin.
yeni gelin tabi, kaynana ve kayınbaba kırmamak için bi şey söylemek istemiyorlar ama bi yere kadar.

düşünüyorlar bu tembel geline nasıl kırmadan söyleyebiliriz diye ve bir senaryo yazıyorlar.ertesi sabah erken saatlerde kaynana ve kayınbaba ellerinde süpürge başlıyorlar kavga etmeye '' yok illada ben süpürecem, yok olmaz valla ben süpürecem'' diye kinaye ile anlatmak istemişler ama nerdeee...
bizim pişkin gelin uykulu gözlerle bakıp;
- ya niye kavga ediyorsunuz. bir gün biriniz diğer gün biriniz süpürürsünüz. deyivermiiiş.

buradan çıkarılacak ders mi?
deveye diken insana siken yaranır. gelin kaynana ilişkisinden tutta hayatın her alanında bu kural geçerlidir.
tecrübeyle sabittir.
+kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla...
-hı?
+direk sana söyleseydim anlayacak mıydın?
-neyi?
+git hadi çay koy...
Geleneksel bir kaynana soylemidir...
+ kızım sana söylüyorum gelinim sen anla! oğlum sen dur! damat sen benle gel! dünür yavaş ol! elti bekle!
- çok yüz vermişsiniz buna... *
http://www.facebook.com/?...55&type=1&theater
(bkz: erkeklerden kızlara tavsiyeler)
gelin kaynana kaynata bi arada oturuyormuş bu arada 3 günlük bulaşık mutfakta duruyormuş. gelin kılını kıpırdatmıyormuş. kaynanana laf sokmak için bey ben kalkıyım da şu bulaşıkları yıkayım demiş. adam yok hanım sen hastasın ben yıkarım olmaz otur demiş. sen yıkardın ben yıkardım derken gelin atlamış yahu niye tartışıyorsunuz bir gün biriniz yıkarsınız bir gün diğeriniz.. bu mizahi hikayedeki gibi lafı; kıza söyleyip geline sokma.
ben bu yazıyı sana yazdımın feyk atılmış biçimidir.
Gelinine kız olduğunu anlatmaya çalışan birinin ifadesi olabilir. Kızım işte neyini anlamıyorsun demeye çalışıyor sanki.