bugün

Rami kışlasına git.
istanbul medeniyet üniversitesi'nin kütüphanesi herkese açık değilmiş.
artık topkapı'daki kütüphaneye gitmeyi bıraktım. bizim belediyenin kütüphanesine gidiyorum. üsküdar da artık kahve vermiyor. hem daha yakın.
görsel
biraz önce çıktığım yer.
üniversitelerin açılmasıyla daha da kalabalıklaşan güzel bir yer.
depremden önce daha kalabalık oluyordu.
Bir kültür medeniyet belirtisidir. Tarihte iz bırakan medeniyetleri bu sebeple anıyoruz. Benim açımdan bazı sıkıntılı zamanları hatırlatıyor şu anda ama güzeldir gidiniz. Ben kütüphanede ders çalışamadım. Üniversitede bir kere bir arkadaş ile denedim lakin ders kısmı kısa sürdü.
görsel
yurt dışında okurken, sıla hasretini, üniversitenin yakın doğu eserleri kütüphanesinde türkçe kitapların yer aldığı bölümde, masaya saçtığım türkçe edebiyat kitaplarına göz atarak gidermeye çalışıyordum. ilaç gibi geliyordu.
ders çalışma konusunda motive eksikliği yaşayan öğrenciler açısından çalışmak için en uygun yer.

ayrıca gerçekten farklı bir havası olduğunu düşünüyorum. kitapların aslında içinde yazanlar dışında üzerlerinde kendine has kokuları olduğunu düşünüyorum.
özel mekanladır.
kokusu ve dinginliği ile insana huzur verir. kitapla işi olmayanı boğar!
kendimi huzurlu hissettiğim nadir yerlerden biridir kütüphane. ders çalışmasam bile kitap okumaya gitmek bile beni tatmin ediyor. sessiz, sakin herkes okuyor çiziyor. insanın içi huzurla kaplanıyor bence kütüphaneye gidince. e malum bu kadar kütüphane delisi olunca istanbuldaki hemen hemen her kütüphaneye gittim diyebilirim . hepsi ayrı bir deneyimdi benim için. aklımda sadece tek bir yer kaldı şuan için yapılacaklar listesinde türkiyenin en büyük üniversite kütüphanesi olan istanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesine gitmek var. fotoğraflarından çok hoş bir yer olduğunu anlayabiliyor insan. bakalım en yakın zamanda gideceğim umarım. velhasıl kelam, okuyun arkadaşlar...
görsel
görsel
bugün lise arkadaşımı gördüğüm yer.
Şu an kütüphanede sıra bekliyorum.
görsel
Şu anda kütüphanedeyim ama merkezefendi'dekinde değil bizim okulun kütüphanesindeyim. Canım okulum benim. Hem burslu da.
Şimdi sınavdan çıktıktan sonra tekrardan kütüphaneme geldim. Buradan nereye gitsem acaba?
görsel
Öğretmenlerin öğrencilere bu yerle ilgili tavsiyeden ziyade kullanılmadıklarını söyledikleri ve ben de dahil olmak üzere küçükken içi boş olduğunu sandığım, küçüklerce çok az kişinin gittiği sanılan bazı bir yer. Bu arada küçükleri yermiyorum zira onların suçu değil ama biliyorlarsa iyi tabii.
Şu an içinde bulunduğum yerdir. Kütüphanelere bayılıyorum zira hem bilgi yuvası hem de kahve içip yemek yiyebiliyorsun. O zaman sözlükle ben;
görsel
pandemiden önce kitaplarımı almış olduğum ancak geçtiğimiz günlerde bırakmış olduğum, geçen cuma sözlük aramaya gittiğim ve bu pazartesi kısmetse sözlük almayı düşündüğüm bir mekandır.
Bir sene boyunca sabah 8 akşam 10 saatleri arasında bulunduğum , yeri geldiğinde evime bile gitmeyip evim gibi benimsediğim mekan .
bugün yanından geçerken girmek istediğim ama sonrasında içinde hem kimse olmayabilir hemde kart mart derken para alırlar işte uğraştırırlar diye girmediğimdir. sosyal bir varlık olsam çıkmam içinden ama evde okuyorum işte tüm kütüphaneci dostlarıma keyifli okumalar, nevet.
Bir şehrin en güvenilir yerlerinden.