bugün

kürtlerin toplu taşımada günlük yaşamda normal konuşurken yani daha doğrusu türkçeyi normal tonda konuşurken kürtçeye geçişinde sesinin iki ton yükselmesi hadisesi.
kürtçe bilmediğim için dilin doğasından mı kaynaklanıyor,
ya da yıllardır konuşamamanın verdiği baskıyı mı bağırarak atıyorlar üzerinden bilmiyorum.
görgüsüzlüktür. ağızlarına iki tane gömesi gelir insanın.
kürtsen kürtsün adam gibi adabında konuş. sana karışan mı var?

edit: sözlükte de amma çok kürt varmış amk.
önyargılardan uzak bir şekilde, benim de dikkat ve merak ettiğim konudur.
kafamıza sıkar gibi konuşulan kürtçedir. rahatsız olmayan demokrat, ılımlı bir insan olmanız bir şeyi değiştirmez.
onun artık tolerans arzusu, masum istekleri yoktur. rahatsız olmasan da rahatsız edecektir.
biraz bölge insanının karakteristik olarak gür sesli olması, birazda kürtçe denilen dilin vurgu-tonlama özelliklerinden kaynaklıdır.
(bkz: almancıların yüksek sesle almanca konuşması)
kürtlükten kaynaklanmaz. sizde bir gün farklı bir dil konuşulan ülkeye giderseniz, siz de yüksek sesle konuşursunuz. biz sizden değiliz ama burada bizde varız demek için.
fonetik uzmanı değilim fakat insan duygularından birazcık anlarım.

illa yüksek sesle konuşulacak diye bir kaide yok. gayet güzel kendi aralarında kimseyi rahatsız etmeden insanlar isterse patagonca bile konuşabilirler buna kimse karışamaz.

ama kürt kardeşlerde özellikle 16-28 yaş aralığı olanlarda "biz asarız biz keseriz burası hep bizim" havası var. birilerine ve bir şeylere meydan okur tonda konuşuyorlar. bunun dil ile alakası yok. tamamen bir "akıllı olun sikeriz" havası.
kürtçeyle benzer yapıda olan fransızcada da bu durum vardır çünkü bu diller gırtlaktan çıkmaya müsait kelimelerden kurulmuştur ama gerek türkçe gerek kürtçe gerek x bir dilde ses seviyesi fazla yükseltilmemelidir.
faşist falan değilim ancak dikkat çekici durumdur. metroda kulağınızda müzik olduğu halde bile seslerini duyabilirsiniz. zaman zaman da en yüksek seste müzik açıp yüzünüze bakar, sırıtırlar. anlaması oldukça güçtür.

(bkz: based on a true story)
türklerin yüksek sesle türkçe konuşması kadar rahatsız edicidir. yüksek sesle konuşmak her dilde rahatsız edicidir.
çok fazla değil, bir kaç kez toplu taşıma aracına binen herkesin dikkatini çekebilecek bir durumdur. bindiğim her metrobüs^ün, otobüsün, dolmuşun en az ikisinden birinde karşılaştığım bir durum. oldukça rahatsız edicidir. tabi rahatsız edici olan tarafı, hangi dilde konuştuğu değil, hiçkimseyi umursamadan bağara bağara telefonla konuşmasıdır. yahu insan evinde bile, konu komşu rahatsız olur diye o kadar bağarmaz.
eziklik hissiyatının dışa vurumudur. dilini benim kulağıma değil de gözüme sokmak istercesine konuşanlara ithaf olunur.
Yıllardır yüksek sesle kürtçe konuşamamanın verdiği hırsla çıkan sestir.
toplu taşımada yüksek sesli konuşan herkes rahatsız eder, yapılmaması önerilen eylemdir.
türkçeyi de yüksek sesle konustukları, iki üç genç bir araya geldikleri zaman özgüvenin verdiği rahatlıkla ota boka laf atmaları ve bundan haz etmeleri gibi hadiseler görülmüştür. bizzat ben bir kürt olarak otobüse bindiğim zaman- özellikle bir kaç arkadaşla beraber- insanlara, özellikle şoföre laf atmaya bayılıyorum.

paramız vardı da reinaya mı gitmedik!
ortamda otorite kurmak istemelerindendir. Nedense biri de çıkıp bunlara karışmaz.
yıllarca konuşamamış olmalarındandır.
bunların halk oyunları da bir tuhaftır:
http://inciswf.com/1303579212.swf
diğer insanları rahatsız eder miyim acaba kaygısında olmayan, bunun için gerekli terbiyeyi almamış insandır. konuştuğu dilin önemi yoktur.
kendilerinden başka kimse anlamadığı için sadece kuru gürültüdür.
türklerin yüksek ses ile türkçe konuşması, arapların yüksek ses ile arapça konuşması, ingilizlerin ingilizce konuşmaları kadar doğal bir şeydir.
(bkz: aşağılık psikolojisi)
dna'larına eşek dnası kaçmıs oldugundandır.