bugün

yahudilerle doğrudan olmasa da dolaylı yoldan akrabalıkları vardır. çünkü yaşadıkları bölge. tarihte yoğun bir yahudi nüfusuna sahipti. dilleri ise farsçanın arapca ve türkçe kelimelerle harmanlanmış bir lehçesidir.
nuhun gemisine kaçak binmişler.
zagros'tan gerçekte oradan geliyoruz fakat baktık ki mağaralar hem güvenli hem sıcak birden meskenimiz oluverdi. mağarada doğmayana kürd denmez. ben de mağarada doğdum. ilk gördüğüm şey herkesin batıya doğru koşturuşuydu. biz de bakalım dedik ne var? şimdi de sürüklenip gidiyoruz. üremek için mağaralarımıza kapanıyoruz ve yeniden bir göç dalgası yaratıp yaşamımızı devam ettiriyoruz. aslında karmaşık gibi görünen basit bir formül.
biz hep burdaydık. türklerden binlerce yıl önce hemde.
büyük tarih profesörü eldwing loorwing'in bu soruya cevabı nettir: ''anasının amından.''

işte bilimi bu yüzden seviyorum sayın totoşlar. tartışmaya mahal bırakmıyii..
medler, persler olabilir. şimdi kendileri bir din kuracak kültürden uzak oldukları için var olan dinleri zerdüştlük irani bir dine benziyor. onlarında kökeni bular.
darwin'in ölmeden önce cevap bulamadığı soru. o yüzden teori olarak kaldı.
yahudiler ile uzaktan yakından akrabalıkları yoktur. siz sevmediğiniz iki ırkı benzeterek ikisini de yerdiğinizi zannediyorsunuz ama ortadoğu'dan uzakta bir yerde bir insana yahudi demek bir methiyedir.
yeter artık bırakın şunları eşelemeyi. kürtler melez ırkmış, saf ırk mı kaldı olum, neyin kafasındasınız siz ?

edit: bugün türkiye'de yaşayan insanların çoğu genetik olarak ya güney-doğu avrupa halklarına ya da ortadoğu halklarına benzer. ama aynen sen saf türksün değil mi, pardon kardeşim aynen...
abi bu kürtler güney afrikadan bi tane muzun içinde geldi.
Tanıdım , konuştum , yedim , içtim , ogrendim . Anne rahminden geliyorlar . Onlarda turkler kadar insan yani.
pisin, kirin içinden.
ermeni dölünden.
vahşi doğadaki hayvanların çiftleşmesinden meydana gelmektedir.
Önemsiz soru.

Yersiz sınıflandırma.

Ayrımcılar, ayrılıkçılara meşruiyet kazandırdıkça Nereden geldikleri değil, nereye gittikleri mühim.
Yüzyıllarca doğal nedenle izole olmuş ağaç bile bitmez allahın siktirettiği bir coğrafyadan. O yüzden Medeniyeti özümseme güçlükleri yaşamaktadırlar.
Kürt diye bir ırk yoktur. Şimdi bunlar dağlarda yürürken hart hur kart kurt ses çıkıyormuş. Sonra kurt sesini beğenip kürt olarak kabul etmişler. (bkz: kürt değil ermeni)
Annene sor bi ben nerden geldim diye o zaman öğrenirsin kürtlerin nerden geldiğini.

Edit: Hemen yanlış anlayın amk hz. Adem ve Havva dan geliyor belki annesi biliyordur diye annesi dedim yoksa babaya da sorabilir.
uluslararası erbil havaalanı.

http://t24.com.tr/haber/i...bu-turkiyeye-geldi,275358
iran'dan.

hindistan ve yavuz diyen arkadaş umarım şaka yapıyordur.
aynı şekilde biz sizden önce de vardık diyen kürtlerin de şaka yaptığını umuyorum.

türkler anadoluya geldiğinde anadolunun yerli halkı ermeni ve rumlardan oluşuyordu, - ki o dönemde anadoluda tek din hristiyanlıktı. bu var sayım ile kürtlerin de hristiyan olması gerekiyor o dönemde anadoluda yaşamaları için.

kürtler anadoluya türklerin açtığı yoldan, bizimle birlikte gelmişlerdir. hatta ilk yıllarda doğuda çoğunluğu oluşturan şii türkmenler, osmanlı ve iran'da kurulan "şii türkmen devletleri"nin çekişmesi yüzünden iran'a, sünni kürt nüfusu da şii türkmenlerin boşalttığı doğu ve güneydoğu anadolu bölgesine kaymıştır. yani oralarda o dönem yaşanan mübadele bugünkü kürt nüfus yoğunluğu oranına çanak tutmuştur.

yani demeye çalıştığım aslında kürtler yoğun olarak orada bahsettikleri gibi 1000 yıldır var olan bir millet değildir. büyük çoğunluğu yavuz ve yıldırım bayezid zamanında gelmiştir. hani şu yavuz'un beddua ettiği var sayılan kürtler. aslında yavuz'un şaha karşı en büyük müttefikiydi.

lakin malazgirtten önce de bizans ordusuna mensup türkler(peçenekler) olduğu ve malazgirt savaşı sırasında tüklerin safına geçtiği bilinen bir gerçektir.

bir de osmanlıcı kürt düşmanlarının yaşadığı tezatlığı, ikiyüzlülüğü tekrar gözden geçirmeleri gerekiyor. zira uğrunda öldüğünüz liderlerin buraya getirdiği bir millettir kürtler.
kürtler geniş bir coğrafyaya dağılmış göçebe bir ırktır. orjinleri iran ırak arabistan arasındaki bir bölgedendir.
tipiktir ki; her insan gibi onları da leylekler getiriyor. inanmıyorsanız kurcalamayın o zaman.
istanbula gelenlerin çoğunluğu, van siirt urfa ve malatya
ataları nereden geliyor dersen iran.
deliliğin dağlarından, uyku duvarının ötesinden.

nerden olucak tabiki bütün insanlar gibi afrikadan.
zağros dağlarından.