bugün

bugün sohbet edeyim derken laf arasında bana söylenmiş bir sözdür.
hacı tamam da biraz irili ufaklı atın.
görsel

görsel

görsel
(bkz: elalemin kaşından gözünden sana ne)
kürtlere olan saygım her geçen gün azaldığından "bir siktir git oradan" demekten kendimi alamıyorum. sırf bu sıfat yakıştırılacaksa saçları boyatır, göze de lens takarım yemin ediyorum.
doğru olan tespittir, verilen örneklerdeki kişilerde kırmalık vardır bilincinde olsalar da olmasalarda.
adıyaman ve çevresindeki kürtlerin birçoğunun sarışın - mavi gözlü olduğuna bakılarak söylenmiş olabilecek varsayımdır.
türk kafatasçıları çileden çıkaracak söylenti. adıyaman ve çevresinde bu tür insanlara rastlıya bilirsiniz.
--spoiler--
iskandinavya'daki göl kuruyunca buraya göç etmişlerdir.
--spoiler--

atatürk iskandinavyadan mı gelmiş.
(bkz: mide bulandıran tespitler).
genelleme yapmamak kaydıyla doğru bir önermedir. (bkz: hülya avşar)
insanın önce kalbi sarışın ve mavi gözlü olsun yada başkasına göre göreceli olan güzellik imaresi neyse o olsun..
sarı saç mavi göz deyince işin ucunu atatürk'e bağlayacaklar demiştim. Yanılmışım.
Tanıma gelince, bir iddiadır.
Her ne kadar sarı saçlı mavi gözlü kürt görmemişsemde ataları sarışın ve mavi gözlü olabilir. Neden olmasın ki? Farklı ırklarla birleşip farklı özellikte çocuklar yapmaları mümkündür.
kürtlerin tamamına Heil Hitler dedirtebilecek durumdur. saddam'ın da führer'in oğlu olduğu varsayımı kabul edilerek desteklenebilir.
saçma bir önermedir.
şu an dünya'da saf bir ırk yoktur bundan dolayı böyle bir genelleme olmaz yalnız orta asya veya civarında sarışın,mavi gözlü bir topluluk bulamazsınız.
(bkz: hepimiz kardeşiz bu ırkçılık ne diye)
doğru tespittir. vakti zamanında kürt oda arkadaşlarım oldu hepsi de sarı sarıydı. dediklerine göre asıl kürt onlarmış.
o zaman bir daha gelsinler samsundan... unutmayalım ki; her sarışın ve mavi gözlü samsun'dan bir daha gelmek durumundadır.
(bkz: hadi canım)
gerçek rumların esmer olması kadar gariptir.

(bkz: evet ironi değil)
(bkz: ruhu sarışın)
sonrada; mesela hülya avşar diyip çekilirler kenara. başka örnek versene lan? diye bağırır insan ama duyuramaz sesini.
yurdumda bulunan sarışın ve mavi gözlü insan güzeldir mottosundan kaynaklanan bir söylemdir. şunu da çok duyarız ;
-ben bebekken sarışın mışım gözlerim de mavi !
kürtler kuyruklu insanlardır safsatasından, kürtler aslında sarışın ve mavi gözlüdür düzeyine gelindiğinin göstergesidir... günü gelir, kürtler aslında kardeşimizmiş seviyesine ulaşılır umarım...
bir doğu gezimde farkettiğim hadise. yani esmerde hayli fazlaydı ama mavi gözlü ve sarışın bir çok insana denk geldim. eğer onlar kürtse esmer olanlar neydi işte onu bilemiyorum.
marilyn monroe kürtmüş.
hülya avsar deyip cikanlarin, kadinin amcaoglunun her yerde "biz türkmeniz" dedigini bilmeyen kisilerdir..
(bkz: asker avsar)
hülya avsar benim bildigim kadariyla ardahanlidir.
komsu il ardahan'in cogunluk nufusu türk olmakla beraber, oradaki türklerin bilhassa kipcak ve kismen terekeme olanlarin renkli gözlü ve sarisin/kumral olduklari bir gercektir.
baska bir gercek de sudur ki, ardahanda bütün farkli etnik unsurlar birbirlerine karismaktan, kiz alip vermekten cekinmemekte.
zaten yurt dediginiz, yurttas dedikleriniz böyle olmalidir. "öteki" yaratilmamalidir ortak bir vatan paraci üzerinde.

neyse dönelim sarisin hülya avsar'a: köyü ardahan merkeze bagli ve tam da yol üzerinde bulunmakta, dolayisiyl bölge insani, ki buna benim gibi artvinlileri de saymaktayim, köyü iyi bilirler. ardahan merkezin cogunlugunu kipcaklar olusturur.
hülya avsar'in ailesi taninir. ticaretle ugrasanlar vardir zira. o aile icinde renkli gözlüler oldugu gibi, cogunlugu esmerdir benim gördügüm ve bildigim kadariyla. o mavi gözler de birlikte yasanilan ve kiz alip verilen kipcaklardan gelmedigine dair herhangi birisi garanti belgesi verbilir mi acaba?
hülya avsar'in ailesi sünnidir tipki kipcaklar gibi. yogun karma evlilikler yasandigi da bölge insani tarafindan bilinir.
onun icin aile bile ikiye bölünmüstür. bir kismi kendisine kürt, diger bir kisim ise türk/türkmen der.
sonuc sudur ki, hem kürttür hem türktür.
o gözlerin renginin de kürtlükten gelme ihtimali, kipcakliktan gelme ihtimalinden daha düsüktür cünkü bölgedeki kürtlerin cogunlugu esmerdir. iclerinde bulunan renkli gözlüler kipcaklara nazaran pek azdir.

eski kaynaklara göre aryan milletler ki kürtlerin bir kismi da kendilerini bunlara dahil ederler, renkli gözlü ve acik sac rengine sahipmis.
iyi güzel de kardesim, eski cin kaynaklari türkleri uzun boylu , acik tenli, gök gözlü ve kizil sacli olarak tarif ediyor. bereket kürtlerde buharlasan aryanliktan sonra,bizde de pek bir sey kalmamis bu halden.

sonuc sudur: kürt aslinda sarisindir, türk aslinda cekik gözlüdür gibi sacmaliklarla ugrasmamak gerekir. bugünki halimiz hicbir suretle "ari" degildir. hepimiz kim bilir hangi halklarla karismisiz.
yeterince "öteki" varken ülkemizde, daha da "ötekilesmenin" anlami yoktur.