bugün

'Beni bu kadar çok sevdiğine inanmadığım için sana aşık olmadığımı zannediyormuşum...Demek ki insanlar benden inanmak kabiliyetimi almışlar.Ama şimdi inanıyorum.Sen beni inandırdın.Seni seviyorum..'

söz yok.
bir defa okumakla yetinilmemesi gereken muhteşem eserdir, zira her okuduğunuzda daha önce fark etmediğiniz bir dünya yakalarsınız. sanki raif efendi, sabahattin ali'nin kendisiymiş gibi bir hisse kapılmıştım okurken. duygular çok içten, çok naif cümlelerle anlatılıyor kitapta. kürk mantolu madonnayı okuyup da sabahattin ali'nin diğer eserlerine de merak salmayan pek kişi yoktur kanımca. ayrıca vera'nın kitaba ithafen yazdığı şarkının ismidir, sözleri de çok etkileyicidir:

içime döndüm yine
Oysa uzun yollar aldık yabancı bir şehirde
Seninle beraber…
Sense farklıydın
Güzel bir ressam, umursamaz bir portre…
içime döndüm yine
Ayrılmadım resminin karşısından
Benim Kürk Mantolu Madonnam…

Tesadüfler, ne büyüktüler!
Ne kadar basit göründüler…
Darılmadım, kimseye kırılmadım
Kendime bile…

Bütün evi hazırladım
Yeni bir dünya yarattım ikimiz için
Sonra mektuplar geldi
Okunmamış hiçbiri
Sona vardığımda
Bir resmin bile yok ellerimde
Ama dün tesadüfen gördüm
Sarışın bir çocuk
Seninle benim
Trende…

https://www.youtube.com/watch?v=SsnN8Vfos-8
kim ne derse desin büyük bir sanat eseri.
70 küsür senedir halen en çok satan romanlar arasında olması büyük bir başarı.
Yazarı sadece bu kitabından dolayı tanımak ve arkadaş çevresinde entel sohbet esnasında "Kürk mantolu varya inanılmaz güzel kitap yaa öyle degil mi?" diyerek zeka seviyesini belli eden tipler, yazara büyük haksızlık etmektedir, zira kuyucaklı yusuf'tan bi haber, şiirlerini, şarkı olmuş dörtlüklerini bilmemek, hayatını okumamak, nasıl öldüğü hakkında zerre bilgi sahibi olamamak, günümüz insanları arasında utanç verici bir durumdur.
Kitap listemde sırasını bekleyen kitaptır.
Sabahattin ali yi bazen affedemiyorum.
Raif yüzünden muazzez yüzünden
kızıyorum Yusuf için maria için.

aşka aşık bir kadın için unutulmaz Sabahattin ali romanı.
(bkz: seks)
Çok büyük heveslerle başladığım yazarını sevmeme rağmen , popüler kültürün etkisiyle her yerde fotoğraflarını gördüğüm ve sıkılarak bıraktığım kitap .
okumayanın bin pişman, okuyanın defalarca kez okumak istediği kitaptır.
bu kadar güzel bir eserin kezbanlıkta yeni bir ekol olması üzücü.
Sebahattin Ali'nin kitabıdır. herkesin okuması gereken eserdir.
tartışmasız okuduğim en iyi roman. Ah raif efendi ah.
derinden etkileyen kitap.

dün başlamıştım, an itibariyle bitirdim. bitmesin diye yarına sarkıtacaktım, dayanamadım..

nasıl senelerdir okumamışım kendime çok kızdım..

son sayfalarında gözyaşlarıma engel olamadım, evet. ilk kez bir kitap ben ağlattı.. ve ilk kez bir kitabı defalarca öpüp kitaplığımın en güzel yerine koydum..
okuyun.
Güzide bir eser lakin hava atma itemi olarak görülmekte.
iyidir güzeldir de son zamanlardaki popülerliği rahatsız etmektedir.
benim de bir aralar okumak istediğim kitapların arasındaydı, bir arkadaşımın herkesin okuduğu popüler bi kitap olduğu söylemi üzerine.
daha doğrusu onun ifade ediş şekli böyle değilde şöyleydi: ''valla ahmet hamdi tanpınarı bilmiyorum da, sebahattin ali'nin kürt montolu madonnasıyla epey kız düşürebilme ihtimalin var.'' demişti
''niye?'' diye sordum.
''bizim sınıfta herkes okuyor, tıpçılar arasında çok gidiyor falan filan..''

popüler kültüre kurban gidiyor güzelim kitap. yazık
sözlüğe gelse mantosunu çıkarıp,

göt baş fotosu paylaşmaya başlayacak madonnadır.

şaka lan şaka,

bir kitap.

alın okuyun.
abartılmış kitaptır efendim.
her yaşta okumanın ayrı bir lezzet verdiği kitaptır. hakkında söylenmedik söz kalmadı diye düşünürken askerlik vesilesiyle yeniden okudum bu harikulade romanı. ve farkettim ki kitabın özü olarak kabul edilen trajik aşk hikayesi kadar anlatıcı* ile raif efendi arasındaki dostluğun da insanı sarsan bir etkileyiciliği bulunmaktadır. eğer kürk mantolu madonna'yı ergenlik çağlarınızda okuyup beğendiyseniz ilerleyen yaşlarda bir de bu gözle okuyun. gözleri hep birilerini ararmış gibi bakan, omuzları çökmüş ihtiyarlara bakışınız değişecektir emin olun.
sihir gibi bir kitap.
38 derece sıcaklıkta pardesü giyen türbanlı değildir.
herkesin çok güzel, mükemmel sözlerine aldanıp alıp okuduğum kitap. o kadar da güzel bulmadım ben abartıldığı kadar yok gibi geldi bea.
vasat yazarın vasat kitabı. ergenlerin diline pelesenk olmuştur. yazık.
aşırı derecede şişirilmiş bir kitap. kült bir esermiş gibi sağda solda anlatılmış olması da halkın okuma seviyesinin ne derece yerlerde olduğunu açıkça gözler önüne seriyor.
Muhteşem bir kitap şiddetle tavsiye edilir.