bugün

sobada yanar bu çok güzel. ama ortamda oksijen eksikliği varsa karbondioksit yerine karbonmonoksit cikarip tahtalikoye postalayabilir aman dikkat.
ocaklarında olan göçüklerde birçok insan yitirilen maden.
adem oğlunun ve havva kızının ateşi bulduktan sonra ne yakalım ne yakalım diye yaprakla gezdikleri zamandan itibaren kullanılmaya başlanan fakat zamanla daha bi kıymete binen ve utanmadan uzun yıllar+basınçlar sonucunda elmas gibi muhteşem bişiye dönüşebilen siyahımsı odunun kankası maddedir ki isimleri bi çok durumda beraber anılır,gerçektende iyi ısıtır fakat son dönemlerde doğal diye anılan fakat bi ton işleme tutulan gaza tahtını kaptırmış ve sadece dandik tren endüstirisine hitap edebilendir.
çok esmer insanlara takılan lakaplardan biridir. * * *
ing. coal
alm. kohle
bir murathan mungan şiiri :

yorgun çeliği yalanladığın harflerin
sözün tütmez içinin ham kilidinden
sancıdaş küslük
adaş yemin
tuzaklarla doğar bazı insanlar
kimse kimsenin gecesini anlamak zorunda değil
düşman ve sırdaş cehennemi
birbirine benzeyen erkeklerin
içlerinde tutuşmayan, yanmayan çiğ kömür
birbirlerini silahlandıran ve istisnalardan tanrılar
sen de öylesin

hem görünmeyeni okşar
hem kendiyle dargın
kömür siyah silah
ya da şiir yaptıkları hoyrat hatıralarından
kimse çıkamaz dışarı
kendileriyle yüzleşmemek için
dünyaya karşı açtıkları savaş
yalnızca kendini kavurur ölü kömür
sen de öylesin
Karbonlu maddelerin kapalı ve havasız yerlerde için için yanmasından veya çok uzun süre derin toprak katmanları altında kalıp birtakım kimyasal değişmelere uğramasından oluşan, siyah renkli, bitkisel kaynaklı, içinde yüksek oranda karbon bulunan katı yakıttır.
kapının önüne indirilen kömürü elleriyle kömürlüğe taşıyıp ardından ödül olarak limonata içmeyen, eli yüzü kararmamış çocukların çocuklukları eksiktir.
bir çeşit rüşvet.
bir sunay akın şiiri.

Yine bir kömür
kütürdedi sobada
kayıp bir madencinin
kalbi rastgeldi
atıverdi sıcak odada.
hangi siyasi başlığa yazarsan yaz illa ki oylanacak ısınma maddesidir. ayrıca sırf bu sebeble bile eğlenceli bir oyunun parçası haline gelmektedir. *
(bkz: akp nin iktidara gelme sebebleri)
(bkz: chp nin tek başına iktidar olması)
KÖMÜR

Burada can sıkıntısı, can sıkıntısı orada.
Yıllar var uçuyorum, dönüyorum havada.
Gittikçe geliyorum, geldikçe gidiyorum
Bembeyaz olduğumu görüyorum arada.

(bkz: Özdemir ASAF)
katmanlı tortul çökellerin arasında bulunan katı,koyu renkli ve karbon bakımından zengin, yakıt olarak kullanılan bir kayaçtır.kömür bataklıklarda uygun nem ve sıcaklığın oluşması ortamın asit miktarının artması gerekli organik maddelerin ortamda bulunmasıyla bozunmuş çürüyen bitkilerin su altına inmesi (altere olması) bataklığın zamanla üstünün örtülmesi sonucu oluşur.bir çok türü vardır en kaliteli kömür antrasittir malesef ülkemizde bulunmamaktadır.türkiye linyit bakımından oldukça zengin bir ülkedir. çeşitli derinliklerdeki taşkömürü yatakları ile ereğli zonguldak havzası türkiye nin en önemli taşkömürü havzasıdır.(taş kömürü antrasitten sonraki en kaliteli kömürdür.).
oluşum sıralarına ve dolayısı ile kalitelerine göre sıralamak gerekirse;
(bkz: turba)
(bkz: linyit)
(bkz: taşkömürü)
(bkz: antrasit)
kışın soğuğunda evi ısıtınca güzeldir, sevgilinin gözünün rengiyse güzeldir. yoksa kapkara kara kura bişeydir.
uzun bir süre toprağın altında havasız kalan organik maddelerin başkalaşım geçirerek aldıkları yeni şekildir.
2008 ile 2009 yillarinda halkimiza dagitilan madendir.
şu günlerde çok önemli bir siyasi aktör kendisi.

(bkz: siyasi aktör olarak kömür)
çanakkalenin çan ilçesinde yeteri kadar bulunan madde.
mangal yaparken yüzünün ve komşuların çamaşırlarını siyaha boyamaya yarayan nesne.
18. yüzyılın petrolü.
Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir belde.
oy kazanma gereci. araç olmaktan çoktan çıktı be ya.
Bir değişim aracıdır.

- Kömürü ver-oyu al. Kömürü ver-oyu al. Kömür-oy. Kömür-oy.