bugün

Pekmezi güzeldir, tokat-sivas yöresinde uzun ve zorlu bir süreçte yapılır.

https://youtu.be/L2RUJJ4LNfM?si=NzonVbx5JmcYEA_p
altınoluk' ta, tepelerdeçi çay bahçesinde, manzara ve denize bakılıp içilesidir.
Çayı, marmelatı olan c vitamini deposu rabbimin bize sunduğu nimetlerden biri.
Geçen bir kavanoz marmelat hediye geldi . Kapağı açıp anca bir kase tadına bakabildim. Hemen bozuluyor. Çabuk tüketmek gerek bilginize.
Yüksek c vitamini içerir.
Toplaması zor geçen anam dedi marmelatını yapayım toplayın
kaç kilo lazım dedim 3 4 dedi yav ana dedim kolaymı 3 4 kilo yarım kilo toplasak dua et dedim.
Bunun pekmezi mükemmel ötesi bi lezzet.
Çay olarak icimi gûzel bitki. Mevsimidir.
Marmeladına doyum olmayan meyvedir.
Kuşburnu bitkisinin anavatanı Türkiye’dir.

Kuşburnu, gülgiller familyasına ait ve yabani gül olarak da adlandırılan bir bitkinin meyveleridir. Bitkinin boyu 1-3 metre aralığında değişir, dalları ve gövdesinde ise tıpkı gülde olduğu gibi dikenler bulunur. Meyvelerini Eylül ve Ekim aylarında verir. Bu meyveler küçük boyutlu ve yuvarlaktır, kırmızı ve turuncu arası bir renge sahiptir.

Polifenol bileşenler, C ve E vitaminleri ve karotenoidler gibi antioksidanları çok yüksek oranlarda içeren kuşburnu meyvesi, bilinen en güçlü antioksidan meyvelerden bir tanesidir.
Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasını sağlar.
kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
insülin duyarlılığını artırması, kan şekeri regülasyonunu desteklemesi gibi etkileri vardır.
mide hastalıkları bulunan kişilerde midenin pH dengesini değiştirmesi nedeniyle ülser oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
Vücut proteinlerinin büyük bir kısmını oluşturan ve cildin yenilenmesinde, elastikiyetin oluşturulmasında, yaraların iyileştirilmesinde kilit rol oynayan protein kolajendir.
Marmelatını çok severim o olunca reçel meçel aramam süper bir şey.
şu an çayını içiyorum. şifalı bir bitkidir. hafif hastalık belirtisi verdim. mevsim geçişi dikkat etmek lazım.
Sıcak ama tadı çok güzel.
içinde türlü ses olayları barındıran kelime. Evet.
gümüşhane'de kaynatılarak elde edilen suyu, bir kaç kez tülbentten geçirilerek tüy ve çekirdeklerinden ayrıştırılan ve soğutularak, soğuk olarak içilen muazzam bir içeceği yapılan meyve. ekşidir, sıcak yaz günlerinde soğuk soğuk lıkır lıkır dikersin. offşş olsa da içsem be.
Küçükken kahvelerde hep kakao vardı. Hastasıydım. Bir de kivi. Oralet filan kesmezdi.
marmelatı nefis olur. bak reçeli değil marmelatı *
Bunun ekürusi oralettir.
Çayı güzel olan bir bitki.
Annemin kavanoz kavanoz marmelat versiyonunu yaptığı bir bitki.

Dallarında minicik sevimli sevimli durduklarına bakmayın. Her aşaması çok zahmetli.
Kıpkırmızı olarak demlenmesi için kurutulup özelenmesi ve uzun süreler sıcak suyun içinde demlenmeye bırakılması gerekiyor.
Sobanın üzerinde 1-2 gün dediler bana. Siz delirdiniz ellam diye beş dakika kaynattım.
Sanırım kusburnun üzerindeki tozun çayını yapabildim sadece:d

Bembeyaz tatsiz bişi çıktı ortaya:d
(img:#1735175)
Fotoğraf bugünden.

O kadar zahmetli ama bir o kadar da faydalı, lezzetli.

Dikenlerinden ancak işçi eldiveni giyerek korundum.
Çayı lezizdir.
itburnu, öküzgöbeği gibi farklı adlara da sahip olan bitki.
Aslında Yabani güldür. Güllerin en güzel kokulusu olabilir.
görsel
Allahını seven üstüme atsındır. Antioksidan deposu,kış aylarının vazgeçilmezi, özlediğim, kan gibi rengi olan bir ilaç.