bugün

kimse ispat edemez. sonuçta 1400 yıl önce ne yaşandığını bilmiyoruz ki.
1400 yıl önce de ispat edemediler. evet.
aksini de ispat edemem.
kuranın allahtan geldiğini ispat edebilir misiniz gibi bir soruya "inanmazsan inanma" tarzi bir cevabin mi, yoksa kuranin allahtan geldiginin ipati olarak kurandan bir sure gostermemkmi daha aptalca, su an ona karar veremiyorum.
içindeki birbirleriyle çelişen onca sözü gösterip inanıp inanmamayı kişinin vicdanına havale edebilirim.
Kur'an ı yazan kişinin insan olduğunu, özellikle erkek tarafından yazıldığını anlamanız için türkçe mealini okumanız yeterli..
ilk insan nasıl oldu nerden geldi nasıl çoğaldı daha önceleri dünyada kimler vardı vb sorulara cevap verebiliyor muyuz tabiki yok.

al sana isbat.
"Ondördüne girdiği zaman Ay’a; siz, gerçekten tabakadan tabakaya bineceksiniz. Şu halde onlara ne oluyor ki iman etmiyorlar? (inşikak Suresi, 18-20) Nitekim Ay’a gidiş için binilen uzay araçları, atmosfer tabakalarını bir bir geçtikten sonra uzay boşluğuna ve oradan da Ay’ın çekim sahasına girerler. Böylece birbirinden ayrı bir çok tabaka ardı ardına geçilerek Ay’a gidilebilir."
Eski tercüme ve tefsirler çoğunlukla Osmanlı türkçesinden latin alfabesine aktarılmadı. Eğer o eski kaynaklardan islamı öğrenirseniz güneşin çamura battığını atmosfer diye bir şey olmadığını baya baya kat kat çıkılmış bina gibi 7 kat gök olduğunu ve nasıl dünya topraktansa onların da çeşitli maddelerden yapıldığını yıldızların ise kandiller misali meleklerce yakılan şeyler olduğunu anlardınız.

Ama uyanık islamcılar eskiden öğretilen medrese usulü öğrenilerek bugüne kadar gelmiş bu bilgileri latin alfabesine çoğunlukla aktarmayarak islamın ne kadar geri bir din olduğunu insanların gözünden sakladı.

Koskoca islam coğrafyasının 200 sene önceki astronomi görüşünü tahmin edebilir misiniz? Bazı genel geçer bilgiler tüm dünyada tanınıyordu mesela dünyanın düz olması gibi.

Şimdi bunlar öğretilmiyor siz okulda öğrendiğiniz modern astronomiyi islamda da var zannediyorsunuz sadece.
(bkz: #45514051)

Yanlış bir çeviri ya da zoraki benzetme falan olabilir.

https://kuran.diyanet.gov...i/5900/16-25-ayet-tefsiri
ayetler var ayetler.
Edemeyiz.
Niye edelim ki.
Diyelim ki ettik.
Ne değişecek.
iman mı edecek tüm insanlar.
Hayır.
Velev ki
Allah'tan gelmediği ispat edildi.
Ne değişir.
islam biter mi sanıyorsunuz.
Çok komiksiniz.
Sorun şu.
Başlık soru şeklinde açılamaz kuralı
Var.
Bakın formatı sikmenin günahı var mı
Ya da yaptırıma gerek var mı.
Bana göre yok.
Sana göre var.
Bak inanç imanda böyle.
Bana göre var.
Sana göre yok.
Liseli ateist seviyesini aşalım artık.
Bu soruda ne amaçlanıyor önce ona bakmak lazım. Bu soruyu soran arkadaş Kuran’ın allahtan geldiği ispatlanırsa ispat öncesi inanmıyorken ispat sonrası inanıp iman edecek mi, cevabı evetse söyleyin o arkadaşa, Musa’nın(Aleyhisselam) peşinden Kızıldeniz’e giren firavun da gerçeği görünce iman etti ama iş işten geçti. iman gayba imandır arkadaşlar iman gönül işidir ya inanırsınız ya da inanmazsınız.
ispat edebilirim. insan kelamı dünyaya ait seküler bir dildir. insanlara ait kelimelerin gücü vardır elbette,ancak dünyevidir, bir tür ölü dildir.

Allah ın kelamında ise bütün harfler ve kelimeler canlıdır, canlıdan kasıt, farkındalığı yüksek olanların kavrayabileceği bir haldir. okuduğunuz ayetin sizi her seferinde farklı bir kavrayışa ulaştırdığı,hiç bir zaman stabil durumda kalmadığı gerçeğidir. ilahi dil canlıdır.

Bunun aksini iddia eden hiç bir şey bilmiyordur.
Edemezler. Çünkü delilleri yok. inanıyorlar sadece.

Tek bir sorum var. Allah bütün kulları ile iletişim kurmaktan muzdarip midir?

Cevabın evetse zaten Müslüman değilsin. Hayır ise neden tek bir insan ile konuşup 1400 senedir susuyor sorusunun cevabını vermen lazım.

işte böyle çelişkili bir din islam.
seni kim doğurdu? annen. onu kim doğurdu? onun annesi. peki onu kim doğurdu? onun annesi. hadi bunu açıkla?

https://www.youtube.com/w...lM&ab_channel=AhsenTv
inançların birincil özelliği ispatlanamamalarıdır. kimse ispatlayamaz. inandığınız Allah veya elçilerinden daha etkin olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? onlar bile herkesi inançlı yapamamış, siz mi yapacaksınız? yani mantıken söylüyorum, inancınıza göre ilahtan ve peygamberden daha becerikli değilsiniz bu konuda.
inanmakla bilmek arasindaki fark.
eger ispati olsaydi adi inanc degil, bilmek olurdu.
Bi tarafinida yirtsan, bunun ispati yok.
Ama isin uzucu tarafi bu senin ozgur iradenle inandigin birseyde degil. Cocuklugundan beri inandigina programlandigin birsey.
Eğer çok güçlü kanıtlar olsaydı herkes inanırdı ve bunun bir imtihan olmasının anlamı kalmazdı gibi saçma bir düşüncede olanlar için üzülüyorum. Zira çok tutarsız bir görüş olmakla birlikte, o kadar hukuk kuralı varken insanların kurallara hala uymuyor olmasını anbean yaşamakta ve deneyimlemekteyiz. Dinlerin insan yapımı bir şey olduğunun en büyük kanıtı yaratıcının varlığını sadece hissedebiliyor olmamız. Oysa dünyayı çevremizdekileri tüm duyu organlarımızla algılayabiliyoruz. Bir de inanç zaten özenldir neye nasıl inandığın senin algılama şekline göre değişir. Ancak inandığınız şeyler inanmayanların hayatına etki ediyorsa bu saçmalıklara göz yumacağımızı da sanmayın.
allah dese ki "he! ben yolladım" ne olacak?
veya ben yollamadım dese ne olacak?
bırakın kur'an incil tevrat vb kitapları (aslında kitap değil; bunlar öğretidir. allah matbaa yayın evi sahibi yazar değil. peygamberle de editör değil) aptalca tartışmaları yapmayın.
kur'an kim tarafından yollanmış-yazılmış veya incil ya da tevrat tüm dini kitaplar...
doğru-yanlış olsun olmasın...
allah tanrı rab ra odin zeus vb ne isimle-dil de anarsanız anın yaratıcı var veya yok olsun da siz bunu ispat edin...
bunların hiç bir önemi yok.
aksine bu değerleri inanışı ön plana çıkarıp var-yok doğru-yanlış haklı-haksız tartışması yapmak bile cahilce bir davranış.
bu da yetmezmiş gibi "hadi ispat edin inanayım" demek, ya da "ispatladım işte, sen buna inan" demek veya insanları kendi inancına-inançsızlığına zorlamak bu cahilliği bir adım öteye götürüp aptallık seviyesine ermek demektir.

bunu neden dedim?
to be contunied...
tanrı yaratan din olguları bir inanç değildir.
dinsizlik de aynı şekilde...
ahlak da...
sorumluluk da...
yasa hukuk kanunlar tahammüller de, vicdan da akıl da bu vb tüm değerler bir inanç, söylem akit-sözleşme-kimlik ile ortaya çıkmış tanımlar değerler bir inanç değildir.
bunlara inanmanız varlığını yokluğunu kabul etmeniz önemli değildir.
aynı şekilde bunlar kutsal-tartışılmaz kabul olup her insanın sahip olup bunu dillendirmesi-ikrar etmesi de önemli değildir.
önemli olan inanmanız değil, davranışınız nasıl olduğudur.

tüm bu değerler-olgular bir davranışı temsil eder.
kısacası sana "adam ol, böyle isen adamsın" der.

to be contunied...
biraz örnekleyelim de anlayın.

yaşamı bir bina olarak düşünün.
bu bina da yaşayan insanlar var. bina da yaşayan insanlardan bazıları eşlerini aldatıyor, ihanet ediyor. binaya girip çıkan belli değil, adeta genelevi gibi bir durum ve sizce bu eşini aldatan insanların ben ahlaklıyım demesinin bir anlamı değeri var mı?
ya da bu binaya bakıp orada oturan bu ahlaksızlığı yapmayan 1-2 aileyi görmezden gelip bu binadakiler çok ahlaksız demez misiniz?

veya bu binada oturan insanların yasa dışı iş yapmaları uyuşturucu kaçakçılık hırsızlık yapması ve bu insanların bi yasalara saygılıyız demesine bakıp bunlar yasalara hukuka uyan vatandaş der misiniz? bunlar yasalara uyuyoruz demesiyle yasalara uyan vatandaş mı oluyor?

binada ki insanlar kedi köpek kuşlar için konmuş su ve yem taslarını tekmeliyor, araba tekerinde ki kediye müdahale etmeyip ezip geçiyor oraya çıkmasın diyorsa ve sonra ben vicdanlıyım deseler siz bu insanlar vicdanlı der misiniz?

helal haram ver allah'ım, senin kulun yer allah'ım diye kul hakkına başkasının hukukuna canına malına ırzına önem vermeden domuz gibi doymak bilmeden yiyen yaşayan yalan iftira içinde olan bu binada ki insanların her gün namaz kılmasına camiye gitmesine oruç tutması iftar vermesine ve bu insanların kalkıp biz dine inanıyoruz demesine bakıp bunlar imanlı inanan insanlar der misiniz?
ya da odin zeus tanrı allah kalkıp "aferim benim kuluma, sen böyle kul ol diye bu kadar elçi öğreti kitap yolladım" der mi?

bunun için din tanrı-allah kanun yasa ahlak vicdan vb tüm insanlık değerleri bir inanç söylem kimlik ikrar konusu değildir.
kimlik derken; apo da veya fetullah gülen de ya da atatürk de sen de ben de devletin başında olanda da devletin askerinde de terörist de polis de tc kimliği türk kimliği var.
kutsal olan tartışılmasız olan ve bu kimliği değerli kılan tc ibaresi mi üzerinde ki ay ve yıldız mı yoksa bu kimliğe sahip olma mı yoksa bu kimlik sahibi olan insanın davranışı mı bu kimliği değerli yapar?
bu insanlar bu kimliğe sahip diye mi türk oluyor?

ya da para, dolar denilen o kağıt parçası üzerinde (aslında dolar kağıttan yapılmıyor, ana maddesi pamuk) daha önce yazan ve kaldırılan "tanrının emrinde ki halk" sonra günümüzde kullanılan "biz tanrıya inanırız" yazısından dolayı mı tanrı-allah "aferim kullarıma" diye doları değerli kılıyor.

velsahıl-ı kelam; kur'an kimden geldiğine takılma, önemi de yok zaten.
bu zeka seviyesinde olanlar için din gelmedi.
din, inanç değil de iman etmenin bir davranış-yaşam şekli olduğunu bilenler için geldiğini hatırlatmak gerek.
bunun için din bize salih amelli kul olmayı emreder.

salih amel: insanlığa faydalı iş yapmak.
ey iman edenler! size izin verilmedikçe peygamberin evlerine girip de yemeğin hazırlanmasını beklemeyin; fakat yemeye çağırıldığınızda girin; yemeğinizi yiyince de hemen dağılın, söze dalıp oturmayın. bu davranışınız peygamberi rahatsız ediyor, size söylemeye çekiniyor, oysa allah hak olanı açıklamaktan çekinmez. peygamber hanımlarından bir şey istediğinizde, onlar perde arkasında iken isteyin; bu sizin kalplerinizin de onların kalplerinin de temiz kalması için en uygunudur. resûlullah’ı üzmeye hakkınız yoktur, kendisinden sonra ebedî olarak eşleriyle de evlenemezsiniz, sizin bunu yapmanız allah katında büyük bir günahtır.

Gelmediğini bu ayet kanıtlıyor.

Aşın bu korkuları, tüm aleme inen bir kitapta bu yazmaz.
Bu sorunun sorulma amacı inanmak için mi yoksa yalanlamak için mi buna bakmak lazım öncelikle. Kur'an'ın Allah'tan geldiği Kur'an ve hadisler yoluyla, islami bilgiler yoluyla ispat edilebilir ancak bunu dışında gayp olduğu için ispat edilemez. Çelişkisiz olması bir ispat olarak öne sürülebilir.
Bunu ispat etmeye çalışanlar da kafirleri kötülemeye çalışıp kafirlerin delillerini yalanlıyorlar ama.