bugün

Kuduz,zararlı bir RNA virüsünün bulunduğu salya ile temas sonrasında gerçekleşir.belirtileri suya karşı aşırı hassasiyet ve üst solunum yolu bozukluklarıdır.tedavi edilmemesi durumunda ölüme sebebiyet verir.en büyük korunma yolu kuduz aşısı olmak ve kuduz olduğu belirlenen ya da kuduz olma ihtimali olan hayvanlardan uzak durmaktır.
george w bush.
(bkz: kunduz)
2007 yılında olmamıza rağmen türkiye insanların ölmesine sebep olan hastalık.

http://www.kenthaber.com/...Ekim/04/Haber_274203.aspx
ilk olarak hayvan ısırığının olduğu yerdeki kasa yerleşen virus daha sonra asetilkolin reseptörleri sayesinde santral sinir sistemine geçiyor. sinir sistemine geçmeden önce müdahale yapılırsa yaşama şansı artıyor.
kızgınlık anında hitap şekli olabilen hastalık.

+ bak kızım arkamdan bi daha salak dediğini duyarsam o ağzına kilit takarım ona göre.
- kuduuuuzzz!!!** gel de tak görem nasıl oluyormuş.
bir insanın başına gelebilecek en kötü ölümlerden biridir.
- allah rahmet eylesin, niye öldü?
+ kudurdu abi.
ada ülkeleri dışında kontrol edilemeyen hastalık.
rabdovirus tipi virüs ile bünyeye yerleşen, agresif tepkiler ve sudan korkma ile karakterize enfeksiyöz hastalıktır.
(bkz: rabies)
Dünyada her yıl 55 bin kişinin ölümüne yol açan virüs hastalığı. Dünya sağlık Örgütü 28 Eylül'ü hastalığın önemini göstermek amacı ile Dünya Kuduz Günü ilan etmiştir.
virüsü kaptıktan sonra belli bir süre içinde aşı olunulmazsa ölümcüldür ve tedavisi yoktur.
ne zaman kuduz dense aklıma attilâ ilhan'ın cinayet saati şiirinin şu dörtlüğü gelir;

cinayeti kör bir kayıkçı gördü
ben gördüm kulaklarım gördü
vapur kudurdu kuduz gibi böğürdü
hiç biriniz orada yoktunuz

kuduzun bu bukadar güzel ve etkili kullanıldığı başka bir yer var mıdır acaba?
çok nadide bir hastalık. kedi tırmıklasa, sansar ısırsa, yarasa konsa tehlike arzediyor neredeyse. sonunda ağzından salyalar ve köpükler saçarak sevdiğiniz insanların üzerine saldırma olasılığınız olduğu için de "gelen aşıdan gelsin" deyip oluyorsunuz hakkında dandik rivayetler olan kuduz aşısını.ısıran hayvanı tespit edip gözlem altında tutamadığınız her durumda kesinlikle aşısını olmanız tavsiye ediliyor. acayip korkunç insan suratları ile anlatılan bu hastalıktan ödünüzün kopmaması için de size kötü niyetle yaklaşan her hayvanı tuttuğunuz gibi bir yere kapamanız tavsiye olunur. yoksa fellik fellik "siyah beyaz kedi gördünüz mü" diye sokaklarda dolaşıyorsunuz.
belirtmeliyim ki görmeyen kimse yok.
tecrit odalarını hatırlatan korkutucu durum..
avrupa kıtasında büyük ölçüde "kökü kazınmış" bir rahatsızlıktır. ancak bu kıtanın istisnası, sadece bizim yurdumuzdur.

bunda; kuduzun kapılması güç bir rahatsızlık oluşunun etkisi yoğundur.

99 verilerine göre: 13 vatandaşımızın hayatını yitirdiği bu potansiyel, eskiye nazaran oldukça azalmıştır.

olası ısırılma vakalarında; kuduz mikrobunun kapılma eşiği, ısırılan noktanın beyne uzaklığı ve derinliğe ile, ilintilidir.

bu nokta bacak ve ayak kısımlarında ise, tehlike azalmaktadır. ayrıca; basit gibi dursa da, vak'a sonrası yapılacak; sıcak sabunlu su ile ovalama işlemi, zehri büyük ölçüde bertaraf edecektir.

içleri rahat edemeyen arkadaşlar, başvuracakları bir sağlık merkezinde "kuduz aşısı" olabilirler.

şayet, son 5 yıl içerisinde olmadılarsa, bir de "tetanoz aşısı" olacaklarını unutmamalılar!

kuduz aşısı vakayı takibenki 28 günde, tam 5 kez tekrarlanır.
1983 yılında yapılmış bir yaşar seriner filmi. senaryosunu sefa önal yazmıştır. ve tabi ki müzikler arif sağa aittir.
başrollerinde tarık akan ve necla nazır vardır.

--spoiler--
bir ağanın almanyadan getirdiği kurt köpeği aralarında ağanın da oğlu olmak üzere köyün çocuklarını ısırır. köylü köpeği öldürmek istese de ağa, köpeğin kuduz oldugunu kabul etmez ve bunu engeller. üstüne üstlük kendi oğluna aşı yapılmasını da istemez. dispanser köye hayli uzaktır. çocukları dispansere götürme işi ağanın kızına(necla nazır) aşık olan topal gence(tarık akan) düşer.
--spoiler--
mart ayında çıkması planlanan fakat iç işlerindeki anlaşmazlık nedeniyle piyasaya çıkamayan mizah dergisi. çalışmaları sürmekte imiş.
bugün tv de oynamış olan film.
bir hayvanın ısırması sonucu açılan cerahatlı yaradan insanın hayvanda bulunan ve pek de hoş olmayan kuduz mikrobunu kapması ileortaya çıkan kuduz aşısı olmadan tedavi olmayan hastalıktır.
başrollerini tarık akan ve nejla nazır'ın oynadığı, yaşar seriner'in yönettiği, müziklerini arif sağ'ın yaptığı dram türü yeşilçam filmi..
Bazen hayvan ısırmasına gerek kalmadan insanların kendi kendilerine yakalandıkları bir ruh hali.
Sizi ısıran hayvanı 10 gün boyunca takip edin, eğer bu süre zarfında hayvan ölmemişse demek ki kuduz riski taşımıyorsunuzdur.

Aynı zamanda eğer kuduz virüsü ile infekte olursanız ve ikinci evre olan saldırgan-agresif evreye girerseniz kurtulma şansınız %1 bile değildir. Çünkü doğrudan sinir sistemini tutan ve ısırılma anından sonra 18 gün gibi kısa bir sürede ölüme götüren bir hastalıktır.
1983 yapımı, yaşar seriner tarafından yönetilmiş başrollerinde tarık akan, necla nazır, hayati hamzaoğlu, suna selen ve tuncer necmioğlu'nun oynadıkları, tarık akan'ın film boyunca tahta bacak taktığı, travmatik film.

köy ağası almanya'dan bir kurt köpeği getirmiştir. bu kurt köpeği, ağanın oğlu da dahil köyde ne kadar çocuk varsa alayını ısırır. köylülerden topal yakup, köydeki tüm çocukları köyde hastane olmadığı için vilayete götürmek üzere yola düşer. Ama ağa, "benim köpeğim kuduz değil la" diyerek oğlunu göndermek istemez. nihayetinde oğlu da kuduz sonucu ölür.

küçükken ilk izlediğimde kuduzdan ölen çocuğun hareketleri travma yaratmıştı, o gün bugündür köpeklerden tırsmaktayım ve köpek fobimin kaynağı bu filmdir. izlemeyin izlettirmeyin amk.

tarık akan'a da tahta bacakla kestiği rol için tebrik.
Son günlerde ülkemizde hortlayan hastalık. Dikkat çekmekte fayda var.
Çoğumuz şehirlerde yaşıyoruz. Risk daha az ama belli olmaz. Gece evimize bir yarasa girebilir.

Sokakta gördüğümüz aşırı sevimli kedileri , köpekleri sevip okşamasak iyi olur . Çok hayvan seven , lakabı elmyra olan ben dahi kendimi dizginliyorum senelerdir.
Sevmiyorum. Besliyorum ama sevip okşamıyorum.

Kuduz mikrobu tilki , yarasa , kurt , köpek ve kedi gibi hayvanlarda olur. Özellikle yaz aylarında hayvanlarda kudurma olayı artar. Çoktur köylerde kuduz oldum endişesi ile intihar edenler. Severken kendisini tırmalayan kedi 5 gün sonra kudurur adam kendini asar hemen. Zaten yapılacak bir şey yoktur.

Ayrıca kurban etlerinden geçeceğine dair bilgilerde var son günlerde.
Etlerimizi güvenilir yerlerden alalım. iyi pişirelim. Tüm bakterilere karşın.

Kuduz mikrobu özellikle beyine yakın yerlerden vücuda girerse 24 saat içinde bile kudurabiliriz. Ne aşı tesir eder ne de başka bir şey.
Ayrıca oldu ya bahçede sevip oynadığın yavru kedi durduk yerde ölmüş. Hemen gidip tetanoz ve kuduz aşımızı vuruluyoruz. Ayrıca kuduz aşısı 8 kür falan sanıyorum. Başımıza benzer bir şey gelmişti geçen yıl. Aman hastaneye gerek yok minicik bir çizik falan yok efendim sadece dişini geçirdi demeyin. Risk almanın bir manası yok çünkü.
Yakın zamanda ülkemizde de birinin ölmesine sebep olmuş hastalık. Bugün de van da bir ailede kuduz şüphesi haberi geldi.

Animal planet'te an itibariyle bu hastalıkla ilgili bir program var. Abd wisconsin de kuduz yarasa tarafından ısırılan ve semptomler başladıktan sonra hastaneye giden bir kızı da gösteriyorlardı. Bu hastalıkta belirtiler başladıktan sonra genelde tedavi mümkün olmuyor ve ölümle sonuçlanıyor. Abd de o kızın ailesinede önce bu bilgi veriliyor, kızlarının ölümünü bekleyecekleri. Daha sonra bir doktor deneysel bir yöntem deneyebileceklerini bildiriyor. Hasta komaya sokularak bağışıklık sisteminin hastalığa direnmesi beklenecektir. Bu yol deneniyor hastanın bağışıklık sistemi kuduzu yeniyor ancak hasta komadan uyandırıldığında konuşmayı, yürümeyi, yemek yemeyi tekrar tedavi ve rehabilitasyon ile yapabilir hale geliyor. Aşısız şekilde kuduzu yenerek hayatta kalan tek kişi kendisiymiş.

Ayrıca afrika malawi de kuduz sırtlanların ve brezilya'da kuduz vampir yarasaların onlarca kişiyi öldürdüğü programda anlatıldı.

Bir hayvan ısırdığında yada bir hayvan tarafından ısıral bir hayvanın etini yediğinizi öğrendiğinizde doktora başvurmalı ve durumu anlatmalıyız.

Program 50li yıllarda kuduzun seyrini gösterir ilk videoyu gösterdiler. iran da kuduz bir kurt tarafından kafasından ısırılan bir adamın hastaneye başvurup ölene kadar olan kaydını gösterdiler. Gerçekten korkunç.