bugün

Yıllarca orta segment bir mağazada çalıştım. Firmamın maaş konusunda çalışmakta olduğu garanti bankasından kredi ve kredi kartı kullanımında bulundum. 700 limitli gelen kart, ödemelerini zamanında yapmam ve yağlı bir müşteri olmam sebebiyle limitini 5050 tl ye kadar çıkardı.

gel zaman git zaman iş yerim ile alakalı sürtüşmelerim oldu ve işi bıraktım. Yıllarca ödemelerini zamanından evvel yapan ben, asgari tutarı bile ödeyemez pozisyona geldim. hiç abartmıyorum her gün arayıp '' sicil kaydının bozulmaması için borcunu öde'' sesi ile karşılaştım.

Kartı ilk aldığım zamanlarda o kadar hoş konuşuyorlardı ki anlatamam size. Alacak takip departmanı ile iletişime geçmiş arkadaşlar beni anlar. Nezaketsiz bir şekilde ; ödenmemiş borcun var, ne zaman ödersin? şeklinde diyalogları var.

Lanet olsun bu bankacılık sektörüne. Kredi kartı kullanmamış arkadaşlara tavsiyemdir, Kullanmayın. özellikle garanti!
insan dayısından 5000 lira borç alsın, söz verdiği zamanda vermesin, ondan da laf işitir. para konusu böyle bir şey.

anekdottan çıkması gereken şey karşılığı olan parayı harcamak. karşılığını veremeyeceğiniz meblağları da kullanmamak.

sonuç olarak sizi telefonda uyaran insanlar da sizin gibi birilerinden maaş alıyor, onların da ödeyecek kredi kartları var ve size yaptıkları nezaketsizlik en az sizin kredi kartını ödemeniz kadar mecburiyet.

onları öyle konuşturanınki de bir yerde mecburiyet. diyelim 100 tl borcunuz olsun. sadece 100 tl. siz 100 tl ile zengin mi olacaklar diye düşünürsünüz.

gelgelelim bu ülkede 80 milyon kişi yaşıyorsa 1 milyonunun çok rahat en az o 100 lira kadar borcu vardır. bu bir de afaki rakam yani. yeküne vurduğunda doğal olarak 100 milyon türk lirası para yapar. yani onların patronları da bir şekilde o paraları tahsil etmek durumunda.

sorun sizde değil aslında, borcuna sadık olmayan, ben garanti'nin patronundan zengin miyim lan ödemem olur biter; o düşünsün diyende.

bankanın sahibi doğal olarak olmayabilirsin, o zaman gidip sahibinden borç da almayacaksın.

diğer yandan borç yiğidin kamçısıdır. para sizde oldu mu telefonda istediğinizi söyleyin çok kırıldık falan derler. paranız olacak ama işte.

yoksa sıkıntı.
En Güzeli alıyorsun makası ve bölüyorsun ikiye kartı. Gerçi şimdi siz onu da taksitle böldürürsünüz. Neyse uzak durun yani. Bulaşmayın.
Artık kullanmıyorum çünkü borç ödemekten bıktım.
olmayan parayı harcamaktır. yapmayın.
ne zaman kredi kartı borcumu sıfırlasam ihtiyacım olmayan pahalı bir şey görüp onu alıyorum. her seferinde de sıfırlayınca kıracağım diyorum falan.

neyse paranız varsa kullanın, yoksa kullanmayın özetle.
Kullanılması önemli olan karttır.Özellikle nakitin geçmediği internet alışverişleri,havaalanında bir internet pakedi satın alma,olmadı lounge parası ödeme,çok zorda kalındığında nakit çekebilme veya karnını doyurma gibi durumlarda hayat kurtarır.Yaşadık,yaşamaya devam ediyoruz,birşey biliyoruz da konuşuyoruz.
Lakin olayın bokunu çıkarıp 1200 liralik maaşla 5 bin liralık alışveriş yapılırsa,mal derler size.Azıcık irade.
çok güzel bi şey mi bu ? harika bi şey. mesela cebinizde azıcık paranız mı var, hemen hesabı kredi kartınızla ödeyin, cebinizdeki paranız eksilmiyor ve istediğinizi yiyip içebiliyorsunuz. sanki her şey bedava, sanki sonradan gelen kol gibi ekstreye bakıp "vay amınakoyim ne harcamışım be kim ödeyecek bunu şimdi" demeyecekmişsiniz gibi gönlünüzce istediğinizi alabiliyor gibisiniz. of çok mükemmel mi?
Çalışanların mutlaka kullandığı ikilidir.
Geleceğinizi ipotek etmektir.
Kredi kartı borçlusu ülkeler arasında bir numarayız. Almanya ise sonuncu sırada, ne kadar ezik bir ülke şu almanya ya...

Türkiye: 51%
ABD: 40%
Avustralya: 30%
ingiltere: 27%
Polonya: 18%
ispanya: 17%
Belçika: 14%
italya: 10%
Fransa: 7%
Avusturya: 6%
Hollanda: 5%
Almanya: 5%
Kredi kartının limiti ne kadar deyince arkadaşı, o da; babamın sabrı kadar derse %70 leri bile görürüz alimallah.
amk yoldan geçen adama bile bankalar kart veriyor.

adam asgari ücretli bir bakıyorsun cebinde 3 4 bankanin karti var..

x den çekip
y nin borcunu kapatılıyor
z den borç alıp
x nin asgarisini yatırıyor.

yani milyonlarca insan bu şekilde yaşıyor veya yaşamaya çalışıyor.