bugün

2015 kpss ile atanmış biri olarak tavsiyem. Bol bol genel tekrar+deneme yapın olacaktır. Her gün erken kalkın ve aynı saatte deneme yapın,sınavda faydasını göreceksiniz.
sırf daha fazla çalışmak için yıllık izne çıktığım sınav..
son 20 gün mübarekler..

hedef doğruların şu
türkçe 25-26
matematik 3-5 yapsam yeter

tarih 22-23
coğrafya 12-13
vatandaslik 10-11..
tabi hayırlısı. ..
Akp olağanüstü kongresi ile aynı gün olan sınavdır.

çok az kaldı ve hala çok eksiğim var.
önce temmuz'dan mayıs'a çekilen sonra da geçerliliği bir yıla düşen sınav.

sanırım ben baya umutsuzum bu seneden...
An itibari boşverdiğim sınavdır. Yapamayacağım bir sınav değil ama kafayı verip hazırlanamadık işte. vicdanimın altında ezilip durmaktayım zaten.

Tarih kasılacak ondan cok eminim bu sene çok sayıda sınava giren var çünkü. Bence tarihyense vatandaslik cografyaya yuklenin cikabilecekler bellidir cografyada daglar ovalar ezberler yapılacak vatandaşlıkta değısmez bilgiler vardır onları ezberleyeceksin. Şunları yapsak bile tarih tarih diye aglamamiza gerek kalmayacakta. Dilim bunaları söyler elim buraya yazar ötesi yok.

(bkz: nato mermer nato kafa)
öğretmenlik için gireceğim sınav.
öğretmenlik hayallerimin sondan birinci sırasında bile değilken bu sınava girerek sırasını zirveye taşicam ayın 22sinde. şans dileyin öğretmenlikten daha iyisi olsun diye.
turkce:sözel mantık dedikleri soruları baya baya merak ediyorum
eleyici sorular olacak.

tarih:saçma saçma soruların olacağı bolumdur.
mesala 2014te resmen edebiyat sorusu vardi.

coğrafya:basit olacağı kesin.hatta lise düzeyinde sorular çıkar. .

vatandaşlık:güncel sorulara dikkat.özellikle 2016 yılında yaşanan olaylar önemli..

haydi hayırlısı. .
Deneme çözümünü yeni bitirmiş biri olarak diyorum ki; vay aq.

Sınava kadar da Seneye nasıl bi sistemle hazırlansam acaba diye düşüneceğim.
motivasyon son derece önemli bu sınavda. herkes aynı düzeyde emek vermedi ya da veremedi. herkes emek verdiği kadar yapacak. ben bu sınava hazırlanırken bir tercih yapıp şansımı tarihten yana kullandım. tarih öyle bir hale geldi ki kim 500 milyar ister gibi sorular geliyor. güncel ve vatandaşlık da eklenince bildiğin pencere önünde bira içen adam (recep ivdedik'in ilk hali) gibi rejiden joker ister hale geldim.

https://www.youtube.com/watch?v=RVdj7KxqVyw
Dua etmeyi eksik etmeyin . Artik hasat zamani herkese bol kazançlar.
sabah tüm kutsallara söverek gireceğim sınavdır.
umarım girmeme gerek kalmadan haziran atamasında memur olurum daha 18 bile olmadan....
harper lee, olmadı umberto eco, o da olmadı nuri bilge ceylan sorusu beklediğim sınav. yaşar kemal de gelebilir. aziz sancar'ı sonraki yıllara bırakırlar diye düşünüyorum. he bir de ankara tren garı patlamasıyla ilgili soru gelebilir.

tarih çok tatlı, coğrafyanın allah belasını versin.

edit: umberto eco ekpss'de çıkmış.
ösym nin yine bir skandala imza atarak 1.5 ay öne çektiğini açıkladığı ve eşim başta olmak üzere tüm adayları strese soktuğu sınavdır. kardeşim temmuz da sınav yapmışsın, madem bunu mayıs a çekeceksin efendi gibi sınavdan hemen sonra deklare et dimi? ama aradan 4 ay geçince yapıp tüm programları değiştirmektir senin işin.

kaosun baş nedeni olmuş sınavdır kısaca. umarım bu mağduriyeti nispeten daha normal sorarak giderirler, pek inanmıyor olsam da...
Gireceğim ama düzgün çalışmadığım sınav. Cidden bu sistemi sorgulamayıp çalışabilenlere ihtiyacı var bu devletin heralde.
evde bizim hanımın geçen ekim ayından beri çalıştığı sınavdır. işi falan bıraktı. dersaneye gönderdim birde. umudum sınavı kazanıp beni bu hayattan kurtaracak. son yapılan denemeye göre tarih 2 yanlış türkçe 4 yanlış coğrafya 3 yanlış 1 boş matematik 9 doğru ( zaman yetmemiş. yetseymiş 15 doğru yaparmış) diğerleni bilmiyorum. bana kalırsa sınavda sözelden toplam 5 yanlışdan fazla çıkmaz. yinede bilemeyiz tabi. kız gecesini gündüzüne katıp çalıştı. ben şahidim. umarım karşılığını alır. sınava girecek herkesin allah yardımcısı olsun. zor iş gerçekten.
türkçe ve matematiğin kazık gibi olacağı sınav. hissediyorum. matematik neyse de türkçe baya eleyici olacak.

genel kültürde ise 2014 faciası yaşatmayacaktır.

şunu aldım artık sınava kadar günde 2 tane falan çözerim.

http://www.pegem.net/resim/urun/148370_B.png

ama ilk denemesinden bile 5 yanlış yaptım.

insan gerçekten hayret ediyor.
Basvuru tarihi hakkinda bilgiye ihtiyac duydugum sinav.

Girip deneyelim kendimizi. Bakariz bi memur olur piliyi pirtiyi toplar gideriz.
a grubu memurluklar için 80 puan altının çokta işe yaramayacağı sınav. şimdi kardeşlerimize biraz bilgi verelim örneğin adalet bakanlığı yada çevre ve şehircilik bakanlığı memur alacak diyelim. taban puan mesela 80 isteniyor, puanınız 79.9 olsa bile sınava giremiyorsunuz. neyse kurum sınavından da en az 90 puan almalısınız çünkü başvuran adayların örneğin 20 katı mesela 25 kişi alınacaksa 500 kişi mülakata çağrılıyor ve puanlar en yüksek puandan başlayarak sıralanıyor. örnek verecek olursak 94'den 90'a kadar sıralama yapılıyor altında kalanlar eleniyor. unutmayın mülakat demek torpil demek.

yani kamu personeli sınavının özeti alabildiğiniz kadar yüksek puan almanız demek. öyle eskiden olduğu gibi 70 ile falan pek atanma olmaz, ha belki olabilir bazı kurumlara atamada en az 70 puan istenir ama unutmayın önemli olan kurum sınavıdır. yani bir bakanlık memur alacaksa aşamaları şu şekilde oluyor.
-kpss sınavı (en az 80 puan)
-kurum sınavı (genelde 80 ve üzeri mülakata çağrılır)
-mülakat sınavı (mülakatta pratik olmak ve düşünerek cevap vermek gerekir).

öğretmen atamalarında ise ikinci bir kurum sınavı yok yani kpss (genel yetenek+genel kültür) ve eğitim bilimleri sınavından yüksek puan almalısınız. atanma yapılan alandan en yüksek puandan başlayarak sıralama yapılıyor, öğretmen adayları a grubu memurluklara göre biraz daha şanslı en azından başka bir kurum sınavına daha girmelerine gerek yok ama söylediğim gibi kesinlikle yüksek puan almak avantaj. puan düşükse bir beklentiniz olmasın.

memurluk güzeldir maaşları iyidir özel sektör ile kıyaslandığında koşa koşa memurluk dersiniz memur maaşlarında alt sınır 2300 tl civarındadır. bu rakam işinize göre 3-4 bin tl'ye kadar çıkabilir. bakın size bir ağabeyiniz ve bu işleri biraz bilen biri olarak bilgi vereyim. özel sektörde çalışmak emekle çalışmak demek yani kuruşu kuruşunu hak ediyorsunuz ama özelde maaşlar pek yüksek değildir. yani öyle ki benim birçok mühendis arkadaşım asgari ücretle işe alınmıştı. ama memur maaşları belki güldürmez ama öldürmez de. en azından kiranızı rahat ödersiniz evinize erzakları rahat alırsınız. arabanızın deposunu rahatça doldurursunuz. memurluğun bir güzel yanı da emekliliğiniz garanti, çok kötü bir şey yapmadığınız sürece işten atılmazsınız. ama özelde böyle bir şey yok hiç beklemediğiniz bir anda kendinizi kapının önünde bulursunuz üstelik alacağınızın büyük kısmı ve primleriniz de ödenmeyebilir.
girilecek olan son kpss sınavı olması kuvvetle muhtemeldir.

başkanlık ve yeni anayasa ile birlikte kpss sınavları da tarih olacak. kurallar, şartlar, aranan nitelikler değişecek. memur oranı eskiye oranla ciddi şekilde azaltılacak ve özelleştirmeler artacak. memur olayım, masa başı ömürboyu çalışayım devri kapanıyor artık.

her kurum kendi mülakatını yapacak artık ve girmek çok daha zor olacak. memur olan da, tıpkı polisler gibi mobilize şekilde çalışacak ve tek bir şehirde sabit kalamayacak.
Günde 2 deneme çözüyorum. Tabi çalışmadığım yani işe gitmediğim günlerde. Denemeler de idare etmez ya bir de çıkmış soruları çözüyorum , moralim allak bullak oluyor iyice.
Hani en fazla 80 - 85 net arası bir şey yapabilirim. O da muamma. Sınav sonuçta bildiğim yerlerden gelecek değil ya. Beni eleyecek bir sürü soru olacak elbette ve bu da kafa sonuçta " ezber , ezber" karıştırılan bilgiler, oturmayan bilgiler , unutulan bilgiler.

Her şeyden vazgeçesim var şu hayatta. Daha " kyk bursu" mun borcunu ödeyemedim. Devlet peşime düştü. Şu an ödemeye kalksam aç kalırım. Gençliğim de hayatım da böyle böyle bitecek. O sınav bu sınav , o borç . Kötü işler. Gizli işsizlik. Türkiye sınırları içerisinde kaybetmeye mahkum bırakılmış, Devletin destek değil köstek olduğu gençler...
An itibariyle sınav giriş yerleri açıklanmıştır.
Son yıllarda olduğu gibi bir ders yine zorlayacak tabi hangisi bilemiyorum.

Hiç istemesem de mat zorlayabilir, hayırlısı olsun hepimiz için.
atama olmadıktan sonra niye sınav yaparlar anlamıyorum? ben de 22 mayıs'daki sınava gireceğim ekimden beri çalışıyorum fakat atama yok diyorlar.
Bir kaç saat önce sınav yerleri belli olmuş.