bugün

trafigi acan, yesilin yandigini bizlere anlatan bir guzellik.
bazı arkadaşların kornanın özelligini kavrayamamalarından ötürü degişik özellikleri olduguna inandıkları alet.
sen ona öküz gibi abanınca daaaaaaaaatttttt diye ses çıkınca gökten üç elma düşüp biri trafigi açacak, biri de götüne girecek degil güzel kardeşim.
her türlü duygu ifade edilebilir kornayla; öküz gibi abanırsan sinirlendigini anlarız, hafiften bi dıt koyuverirsen selam anlamı ya da yaptıgın hatalı hareketten dolayı özür anlamı vardır.
ama öküz gibi abanınca yolu açmaz.
müzikal yönü kuvvetli olanlar ise dıt dı dıt dı dıt dıt dıt dıt melodisine salto attırır.
hayvan herif öyle ayı gibi basınca açılmaz o yol. daha 1000 tane araba var önünde.
havalı olanlarında ayrı bir hava vardır.
ama it herif öyle köpek gibi basınca yol mu açıldı koduum.
(bkz: klakson)
utanmaz adam şeref in kankası.
(bkz: ebüvve)
+abi hastasıyım bu gruba.
-hangi gruba?
+korna.
-haa. !
Ülkemizde "sarı yandı ilerlesene moloz! " anlamı taşıyan, istanbul u dinliyorum gözlerim kapalı dizesinin gizli belirtili nesnesi...
hiç kuşkusuz düğünler, sünnetler ve tabi ki maç sonraları yenen takım için vazgeçilmezdir korna. ancak balkonda oturup sessizliğin tadını çıkaran insanlardansanız elinize terliği almanız şüphe götürmez.
araçlarda bulunan 90 db(a) düzeyinde kesiksiz sestir.
Çalma şiddetine göre anlam yüklediğimiz iletişim biçimi...
dat- yürü kardeşim
dat dat-hadi lan yürü
daaat- lannn senin ... yürü artık
daaaaaat- 'a' ları uzadıkça olayın şiddetide artar.
(#7174753) numaralı entry'de verdiğim rıfkı ve karısının hikayeleri devam ediyor.

rıfkı ve karısı geçen bölümde kavga etmiş ancak ayrılmamışlardır.bu sefer rıfkı ve karısı sıkışık trafiktedir.

rıfkının karısı:rıfkı arkadaki adam niye korna çalıyor.
rıfkı:trafik ilerlemiyor hayatım.bu s..ktimin herifide niye korna çalıyor.
rıfkının karısı:rıfkı sen çok küfür ediyorsun ve bu beni rahatsız ediyor.
rıfkı:kim ben mi?.s.ktir ordan.ben küfür etmem.
*rıfkının karısı:bak yine küfür ediyorsun rıfkı.bi de etmem diyosun.
rıfkı:sana ne be!istediğim kadar küfür ederim s.ktimin karısı sana ne o..spu.
rıfkının karısı:allah belanı versin rıfkı.ağzına sıçayım rıfkı.s.tir git rıfkı!ben boşanıcam kendime küfür etmeyen koca bulucam.
rıfkı:git ben sana layık değilim git.
arkadaki adam:daaaaat daaaat
rıfkı:ya s.timin evladı trafik ilerlemiyo!ne korna çalıyosun.
fari firi fari fari,
dat dat,
düt düt,
zıpp papaaapeeyyynn,
da da didada da da daaa daamm *
gibi sesler çıkartan, motörlü taşıtların ikaz amaçlı çıkarttığı ses.
mısır' da şoförlerin direksiyon yerine kulandıkları uyargaç. adamlar bildiğin korna marifeti ile tomofil kullanıyor.
istanbul'un belli muhitlerinde işe yaramayan motorlu taşıt aparatı. misal balat'ta...

bu gibi durumlarda, yani insanların kornaya tepkisizleştiği yerlerde korna yerine debriyaj ve gaz pedalı çok daha işlevsel olabiliyor.

uygulanışı:
önünüzde seyir halinde olan yayaları, kimseye rahatsızlık vermeden ikaz etmek istersiniz ve kornaya hafifçe dokunursunuz(dıt). yaya oralı bile olmaz ve aynı seyirde yoluna devam eder. sonra biraz daha uzun süreli dürtersiniz kornayı(dııııt). yayamız gene oralı değildir. ve işte bu noktada arabanın vitesini boşa alırsınız ve ayağınızı debriyajdan çekmeden gaza yüklenirsiniz. motorun o hırıltısı ile yaya kendisini yolun kenarına savurur deyim yerindeyse ve vitese geçirerek aracı, yolunuza devam edersiniz.

işte bundandır türkiye'de otomatik vitesli arabalar pek yaygın kullanılmazlar.*
motorlu taşıtlardaki sesli uyarı ve işaret aracıdır.
gerekli gereksiz her yerde kullanılmasından dolayı, artık gerçekten ne için kullanılması gerektiği hafızalardan silinmiştir. kullanıldığı yerler ve amaçları şu şekilde listelenmiştir:
-kırmızı ışıkta yeşile/sarıya 3 saniye kala,
-güzel bir kız görüldüğünde asılma amaçlı,
-tanıdık birini görünce selam verme anlamında,
-trafikte hata yapan bir sürücüye küfür niteliğinde (ne kadar uzun basılırsa o kadar ağır küfür demek).
-tıkanık trafikte zaman geçsin diye,
-düğün, sünnet, askerlik ve maç galibiyetleri gibi durumlarda "heyooo biz bunu kutluyoruz bakın leyyynnn" deme amaçlı.
(bkz: ömür törpüsü)

kesinlikle çok gereksiz saçma sapan bir şeydir. * *

ışıklarda yeşil yandığı an, hatta yanmadan, sarı yandığı an basılır bu a*ına koduumun aletine.

kanser eder.
ülkemizde küfür niyetine kullanılan alet.
sevinçte manasız şekilde bağıttıralan hede. Bu nedir amk hiç mı kafanız sıkılmıyor. Bu gece kornaya basana fena küfür ediyorum iki kere düşününün.
Fena halde damarıma dokunduğunu anladığım gereksiz gürültü çıkartan zımbırtı. Kolay kolay kullanmam, hatta en son bi kaç ay once birini geri geri gelirken direğe vurmasın diye hafif dıt diye basıp uyarmıştım, teşekkur etti. Ama bana bu gun yapılan o Korna ne kadar sinir bozucu olduğunu anlamama vesile oldu. Adam ters yonden girip benim kör noktamdan arkama yanaşmış, bende 4 yol ağzı gibi biyerde trafikten dolayı yolu tıkar gibi bi durumdaydım, gelen araba gecsin dye aynalarla hafif hafif arabayı geri salıyordum ki bir korna sesi başladı, hafif bassa kim olduğun anlıycam, yok arkadaş, adam var gucuyle basıyor, hem bastığı saniye boyunca sinir katsayım artıyor hem afallatıyor kim basıyor bunu diye. Gel dedim aç camı nedir derdin, arkana baksana diyor. Ulan ters yonden gelmişsin vursam zaten haklıyım neyin gurultusunu yapıyorsun, kralı orda goremez onu, oyle bi ters iş yapmış yani. Bir kere daha olmuştu, bununla beraber 3. Ye kalmaz inip kafa goz dalıcam, şu kornaya gereksiz basmayın arkadaşım, basıyosanız adsm gibi basın 10 saniye aralıksız abanmak nedir ya, saçma sapan bi gurultu. O değil adam acemi olsa panik yapıp frenden ayağını cekip gaza bassa buyur sana çorba.
Hem selam verilirken hemde küfür edilirken kullanılan cisim.
türkiye'de afedersin y*rrak gibi kullanılan hede. ulan ışıkta en önde duruyorum. hadi arkadakini anladım kornaya basıyor ışık yanar yanmaz da, taa 4. 5. sıradaki adam neye basıyor bu s*ktiğime daaaaat diye. ulan var ya şeytan diyor in ağzını burnumu kır.*

*bunların hepsi sarı ışık yanar yanmaz vuku buluyor, yanlış anlaşılma olmasın. aman diyeyim.
yasaklandiğında her şeyin daha güzel olacağı araç.
icat edenin de, düğününe alet edenin de anasını avradını yedi düvel siksin lan.
(bkz: klakson)

bazı trafik ışıklarının hemen altında yer alan levhada "yeşil ışık yandığında klakson çalmayınız" uyarısı yer alıyor. trajikomik.. bu gözler en önde duran dolmuş şoförünün, ileride yolcu olmamasına rağmen yeşil yanınca refleks olarak klakson çaldığını gördü/duydu. bu levhaların pek tesiri yok kanımca.
Rahatsız ettiklerini rahatsız edilmeden anlamayan toplumlarda çok korna çalınıyor.