bugün

yıldız teknik üniversitesine bağlı kocaeli mühendislik fakültesi iken 1992 yılında kocaeli üniversitesine dönüştürülmüştür.
o kadar kötüydü ki 4 senelik okulu üstten ders alarak 3 senede bitirdim 65 geçme notu ile... gerisini siz düşünün. ciddi anlamda egolu insanların olduğu(öğrenci ve hoca farketmez), varoş apaçilerin dolu olduğu ve apaçiliğin ciddi anlamda prim yaptığı, mevkii olarak zaten ulaşılamaz bir konumda olan mekan. samimi arkadaşlıklar edinebilmek bir hayli zor, iibf mezunu olan birisi olarak söyleyebilirim ki sınıfınızda kokoşlar dolu olacak ve daha okul hayatında mesleki hırslara bürünecekler. şahsen biraz daha bekleyin dişinizi sıkın istanbulda Çokomelli Üniversitesine gidin sokak arasındaki en azından istanbulda okumak için yazdım dersiniz.
bir umuttur tepelerin ardında.
Başlığı okurken bile burnuma nargile ve bomonti kokusu geldi. Tam apaçi yuvası.
lisans geçme notu da 60 idi bir zamanlar, hala öyle midir bilemem.

itü'den kopma üniversitelerden biridir, muadillerine kıyasla kaliteli eğitim verir.
Lisansüstü geçme notunun 75 olduğu üniversite.

Düşünsene 74 alıyorsun ama harf notun ff. Vay aq.
Özledim üniversite yıllarını be... umuttepe yolları, hat 33, izmit çarşı...

Kampüste her hava koşuluna uygun kıyafetle gezmenizi öneririm. Haziran’da kar yağdığını gördü bu gözler. Çok dengesiz çok.
istanbul'da okumaya puanı veya parası yetmeyen tiplerin "nasıl olsa istanbul'a yakın" düşüncesi ile okumaya gelmiş izlenimi yaratan vasıfsız üniversite.
iletişim fakültesinin çok yetersiz olduğu okul.
Gerçi çoğu devlet üniversitesinde böyle ama ben radyo tv ve sinema bölümü mezunu biri olarak okulu çok yetersiz bulduğumu söyleyebilirim.
Bir adet derme çatma tv stüdyosu, bir adet radyoyla sektöre vasıflı eleman yetiştirmek çok mümkün olamıyor maalesef...

Özel üniversitelerin ilgili bölümlerinde macbook laboratuvarlarında daha birinci sınıftan itibaren kurgu programları öğretilirken, ellerinin altında kamerasıydı ışığıydı mikrofonuydu bütün ekipmanları varken, kocaeli üniversitesinin iki tane handy cami ve kurgu dersini tamamen kuramsal göstermesi tabii ki onlara yetişemiyor.
Öyle diplomam olsun diyorsanız gelin okuyun lakin sektörel anlamda gelişmek istiyorsanız öneremeyeceğim.
Gerçi hangi okulda okursanız okuyun sektörde öğrendiğinizin yarısını bile öğrenemiyorsunuz orası da apayrı bir durum.
yerleşenlerin çoğu ya istanbul’dan geliyor ya da istanbul’a yakın diye geliyor. pişman olmak istemiyorsanız gelmeyin. okul konum olarak çok vasat bir yerde. çıkması bir dert merkeze inmesi ayrı bir dert. hocaların kokuşmuş egosu ayrı bir dert. 3. sınıfta bıraktım. pişman mıyım ? hayır. size naçizane tavsiyem gelmeyin. mezuna kalın ama gelmeyin. iletişim fakültesine gelecekseniz hele açıktan okuyun daha iyi. hiç olmazsa mezun olduğunuzda kyk borcunuz olmaz.
Yerine yapay gölet yapılsa vatana millete daha hayırlı olabileceğine emin olduğum bina.
Oley
okuyanlar varsa uludağ sözlük ekibi olarak bir zirve yapabiliriz.
aslında mühendislikleri iyi olan, vakti zamanında gelecek vaat eden bir üniversiteydi.

kaldı ki sanayi şehrinde kurulu olan bir üniversite otomatik olarak potansiyele sahip olmaktadır, olmalıdır.

gel gelelim okulun bugününe, akepe döneminde her şeyin olduğu gibi eğitim sistemi de tepe taklak olmuş, üniversiteler genel olarak büyük bir kalite düşüşü yaşamıştır.

bu bağlamda ülkede potansiyelinin çok çok altında -zorla- bırakılmış üniversitelerden sadece bir tanesidir.

diğerlerine gelirsek, aynı kaderi paylaşan yani..

uludağ üniversitesi, selçuk üniversitesi, osmangazi ve anadolu üniversitesi sayılabilir ilk bakışta.

buralara teknik üniversite diye okulları parçalayıp tabela koydular.

sonuç olarak ne böldükleri üniversitelerde, ne adını teknik koydukları üniversitelerde 10 sene öncesinin maddi kaynakları kuş oldu uçtu.

bahsettiğim şehirler ülkenin sanayi şehirlerinde bulunan üniversiteler.

hepsi de potansiyelli okullar ve iyi adam yetiştirebilen kurumlardı.

evet.

kocaeli ve benzerlerinin işte sonuç itibariyle anasını sikerttiler.

bugün, geçmişte kaliteli ve saygın yurtdışı okullarla ikili ilişkileri ve anlaşmaları olan itü’nün eski konumu da yok mesela. çoğu okul itü ile anlaşmasını yenilememiş durumda, yeni anlaşma imzalanan okulların da büyük bir bölümü avrupanın kenar-köşe okulları, avrupda esanesi okunmayan, kendini kanıtlamamış taşra üniversiteleri.

itü ve odtü’de durumlar böyleyken.

250000’den makine mühendisliğine öğrenci alınırken, üniversite kurumuna ben laf söyletmem, nice eski toprak akademisyenin hakkını yiyemem.

ama yeni doldurulan maklubeci takımının taa amına koyarım.

eskiden maddi eskiklikleri mevcut ama kaliteli kurumlardı buralar.

bugünleri bu şekilde görmesine vesile olan herkesin sıfatını sikeyim, nokta.
3 üniversite diplomamın birisi bu üniversiteden olduğu için evet, sağda solda burada okuyup da üniversite okudum diyen var.

benim zamanımda en güzel kızlar iletişim fakültesindeydi. iibf nin %80 lik nüfusunu istanbul çocukları oluşturuyordu.

tıp ve mühendislik bölümleri iyi olan okul. ayrıca türkiye'de elektrik mühendisliği olan 4 okuldan biri (diğerleri hep elektrik-elektronik).

diğer fakülteler ile ilgili yalnızca ingilizce eğitimi iyi diyebilirim, onun haricinde pek de bir esprisi yok.

bizim zamanımızda en azından merkezde fuar vardı, orada güzel gece kulüpleri vardı, güzel organizasyonlar oluyordu. şimdi akp ile birlikte kısmen yobaz ve öğrenciyi sevmeyen sanayi şehri olmuş durumundadır.

umuttepe güzel olsa da merkez kampüsleri fabrikalardan ötürü köpek maması gibi kokmaktadır. tüm izmit mama kokuyor...
5 para etmez pis bir şehrin, vasıfsız tiplerle dolu kalitesiz üniversitesi..
millet üni yi giyim kuşamla değerlendirir oldu.
üni ler bilim öğremilem yerlerdir. isterse kutuplarda olsun. niyetin varsa bilim öğrenirsin.
eğlenceye gittiysen ona da lafım yok ama de, eğlenemiyorum, de.
umuttepe kampüsünün uzak ancak güzel olduğu yer. bir kar sever olarak orada okumayı çok isterdim. zaten hastane olduğu için yollar gece gündüz açık.
Henüz yayımlanan yönetmeliğe göre cc 60 a düşmüştür arkadaşlar gözümüz aydın.
köpek bağlasan durmuyo olum umuttepe kampüsünde, orda okunur mu lan. hahaha.
kazananlara yardımcı olabilirim dediğim üniversitedir.
65 geçme notu, çan sisteminin olmayışı ve hukuk fakültesindeki yıllık sistemiyle final haftasında zorlayan üniversitedir. üstelik sınav takvimi dönemlik bölümlerle aynı süre içerisindedir.
65 geçme notu, çan sisteminin olmayışı ve hukuk fakültesindeki yıllık sistemiyle final haftasında zorlayan üniversitedir. üstelik sınav takvimi dönemlik bölümlerle aynı süre içerisindedir.

edit: hukuk fakültesindeki akademik takvim değişti. sınav haftaları uzatıldı.
480 kişinin aldığı dersin bütüne 410 kişi kaldığı ve en az 350sinin kaldığı ders ve bölümü bulunduran üniversite
Elohab pişmanlıktır.
(Edit:Şükürler olsun geçtim)
Umuttepe kampüsü sokak köpekleri bakımından oldukça zengin bir durumda. Ben şahsen mutsuz değilim ama aşırı bir köpek fobiniz varsa 3 defa düşünün derim.
merkez kampüs olan umuttepe' de gökyüzünün mavisine, yeryüzünün yeşiline bayılacaksınız. okula başladığınız ilk günlerde bol oksijenden biraz rahatsız olabilirsiniz ama çabuk ayak uyduracaksınız merak etmeyin. doğa harikası umuttepe'yi mutlaka ziyaret edin.