bugün

Çeşitli güçlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan birlik,ortak yönetim.

(bkz: koalisyon hukumeti)
şu hayvanla alakalı olabilecek birliktelik çeşidi:

(bkz: koala)
birden çok siyasi parti veya grubun ortaklaşa kurduğu hükümet ve yönetim biçimi.
argoda iki veya daha fazla kişinin parasını birleştirip daha fazla esrar almasına denir.

(bkz: moruk koalisyon yapılacak 10 lira çık)
Akp ve hep koalisyonu yakın.
mükemmeldir.
Eğer Erdoğan ülkeyi kaosa sürüklemez ise yapılacak ilk iş akp siz bir koalisyon kurulması.
Akabinde yüce divan süreci başlatılmalı, yargıda ve mülki erkandaki militan memurlar görevden alınmalı!
ot bok hükümeti. Kredi borcu kapınıza dayanınca ben görecem sizin yüce divanınızı amk salakları. bu film daha önce yaşandı. "based on a true story - 2001"...
Sikimsonik bir şey. Ciddiyim.
istikrarsızlığın diğer adı.
ergen chp lilerin google dan anlamına baktığı kelime, iyi bak delikanlı çok yaşayacaksın.
Herkes bi tutturmuş gidiyor koalisyon kötü, koalisyon ülkeye zarardan başka bi şey vermez.

Sorulması gereken şu: Koalisyon, ülkeye akp kadar zarar verir mi?
Zulüm,işsizlik, kaos, açlık, sefalet.
benim için çok güçlü anıları hatırlatan onun dışında bi anlam ifade etmeyen bir kelime.
yıl 2001. nerden olduysa bi şekilde bi ev borcuna girildi. mecburiyettendi. türk lirası devamlı değer kaybettiği için kimse evini tl ile satmıyordu. ya mark ya dolar ile alcaktınız. bu yüzden markla borçlandık. sonra kriz çıktı. birden o borç üç katına çıktı. ev sahibinin umurunda değildi tabi bu. senetler imzalanmıştı çoktan. üç katına çıkan borç en az iki iş demekti baba için, anne içinse en azından ev ihtiyaçlarını karşılayacak kadar çalışmak . koalisyon buydu işte. o gün biz bunları yaşamak zorunda kalan ailelerden sadece biriydik. daha niceleri vardır. ve eminim hiç biri zerre hakkını helal etmemiştir bunları yaşatan insanlara. etmezler edemezler.
şimdi bakıyorum koalisyoncular türedi. eminim ki bu insanlar o günleri hissetmedi yaşamadı. buyüzden onlara teklifim dolar yahut euro ile borç yapıp sonra koalisyonu savunmaları , eğer gerçekten güzel olduğuna bunun çözüm olduğuna inanıyorlarsa bunu yapsınlar biz de diyelim gerçekten bu insanlar inanıyorlar bu işe , yok inanmıyorlarsa bi zahmet kimsenin günahına girmesinler yeniden. yazık oluyor çünkü. olan yine neyse...
görsel
koalisyon gibi koalisyon.
Abdülhamit kırmızı öğrencilerine koalisyonu şu şekilde tanımlıyor:
Aynı derse üç hoca giriyor aynı anda üçü birden anlatıyor ve sınavda hepsinden sorumlusunuz.
beklenen uzlaşı.

lakin nerdeyse tüm partilerin kırmızı çizgisi var.

MHP: çözüm süreci bitecek, 17 aralık dosyaları geri açılacak.
CHP: kaçak saray boşalacak, cumhurbaşkanı cumhurbaşkanı olarak davranacak.
akp: cumhurbaşkanı tartışılmaz, 4 bakan yargılanamaz.

Ulan akpli olsam utanırım bu kırmızı çizgiden. rezalet resmen.
- Hoşgeldin.
- Hoşbulduk.
- Geç otur şöyle lütfen… Sana yüzkarası, seviyesiz, gönlü mühürlü, vicdansız dediğim için kusura bakma, miting atmosferi malum.
- Rica ederim, sen de sana hırsızların hamisi, omurgasız, utanmaz, cahil, yalancı, zavallı dediğime bakma lütfen, gönül koyma.
- Yok canım, siyasette küslük olmaz… Sen bana kukla başbakan, emir kulu, IŞiD kafalı deyince, ben de sana mecburen bonzai muhalefet, pensilvanya maşası, katil Esed’in en yakın arkadaşı, DHKP-C’nin avukatı, molotofçu demek zorunda kalmıştım… Ne ikram edebilirim?
- Orta kahve zahmet olmazsa… E tabii sen bana paralel çete mensubu, kitap okuma özürlü, intihalci, Kandil’le işbirliği yapıyor deyince, bana da haliyle, PKK’nın tutsağı, bilgisiz, çapsızlığıyla tanınıyor, dünya buna kıçıyla gülüyor demekten başka çare kalmamıştı… Bu kadar lafın üstüne, bi bardak da soğuk su rica edebilir miyim?
- Hay hay… Bi ara sana eli kanlı darbeci, cani ruhlu filan demiştim, kurban olayım kırılma, hakaret olarak şeyetme yani.
- Canın sağolsun… Senin için ahlak yoksunu dememe cevap vermeyip, mevzuyu uzatmadığın için asıl ben sana teşekkür ederim.
- Milleti de üzüyoruz bu halimizle.
- Halk da kahroluyor.
- Millet öfkeleniyor bizim yüzümüzden.
- Halk da dolduruşa geliyor, geriliyor.
- Millet…
- Halk…
- Toplum mu desek acaba?
- Onu öbürleri diyor.
- En güzeli Türkiyeli diyelim.
- Bak o olur.
- Valla bizim işimiz de zor be kardeşim… Biliyorsun, yanlışlıkla ağzımdan kaçtı, eğer tek başıma iktidar olmazsam istifa edeceğim dedim, şimdi tükürdüğümü yalayamıyorum, bari seninle uzlaşayım da, ahalimiz dediklerimi unutsun diye uğraşıyorum.
- Sorma… Ben de sanki sözümü tutacakmışım gibi, 2011’den az oy alırsak çekilirim dedim, çekilmeye mekilmeye niyetim yok tabii, seninle el sıkışıp, demokrasi kazandı ayaklarına yatmaya çalışıyorum.
- Cin gibi adamsın, helal olsun.. Ama bak şimdiden söyleyeyim, havaya bakıcam, görüşmemiz olumlu karşılandıysa, sorun yok, olumlu karşılanmadıysa, çıkıp sana istismarcı, kirli pazarlıkçı falan diyeceğim, haberin olsun, aman diim darılma.
- Boşuna şark kurnazı demiyorum ben sana, aklınla bin yaşa… Ben de iki konuşma hazırladım. Görüşmemize tepkiler olumluysa, Türkiyemiz için umutlu olduğumu söyliycem, tepkiler olumsuzsa, umut simsarı olduğunu anlatıcam, vaziyete göre bakıcaz artık.
- Anlaştığımıza göre, tamamız galiba… Ben benim medyayı tembihledim, sorumluluk bilinciyle hareket ettiğimizi, dünyanın nefesini tutup bizden hayırlı haberler beklediğini yazacaklar. Sen de seninkilerin kulağını çek biraz, dangalaklık yapmasınlar.
- Merak etme… Benimkiler seninkilerin twitlerini takip ediyor, ona göre pozisyon alacaklar. Ama sen de şu omurgasız televizyoncularını uyar azıcık, yalakalık yapayım derken kantarın topuzunu kaçırıyorlar, ikimizin ikiz kardeş kadar yakın olduğumuzu söylediler, benim taban kerizleniyor muyuz diye hafif hafif huylanıyor. Uyanacaklar diye endişe ediyorum.
- işten attırayım istersen…
- Yok yok, bırak çalışsınlar, bugün sana çalışırlar, yarın bana.
- Hepimize lazım böyleleri, kolay yetişmiyorlar.
- Aynen öyle… Ehh, müsaade isteyelim yavaş yavaş.
- Aaaa, olur mu, oturuyorduk daha…
- Kalkalım kalkalım, anca gideriz.
kimi sevdiysek başkasiyla koalisyon kurdu...
yeni nesil olarak da bilinen ergenlerin anlamadığı siyasi bir terimdir. 7 haziran 2015 milletvekili genel seçimlerinden sonra ortaya çıkan tartışma konularının ana maddesidir.
günde en az bir kere söylenmesi gereken mühim kelime. halâ cümle içinde kullanmayan varsa kât'i suretle kullansın.
Koalisyon kurmak için açık görüşlü olmak gerekir. Ancak bakıyorum ki mhp lideri ne yazık ki çok kötü hata yapmaktadır.

sırf 3. parti hdp diye (Artık bundan da kuşku duymaya başladım) koalisyona sıcak bakmamaktadır.

Lan bu adamları sen göndereceksin aq.

"Ben muhalefet yaparım hdp ile akp kursun" demekte.

Hem hırsız vatan haini diye bağırıyor hem de koltuğu ona bırakıyor. Hey allaam. HDP 80 koltuk ile ne yapabilecek ?!?!

Şu ak partiden kurtulsanıza ilk önce ? Yok arkadaş bu adam ne zaman ak partinin kritik kararları için mecliste oy verilmesi gerekti destek verdi.

MHP yeni lider bulsun. Açık kafalı. Tarihi yalayıp yutmuş, Mantıklı düşünen. Salakça meydan okuma yapmayan biri bulsun...

Yahu ak partinin ne halt olduğunu gösterip seçime gitsene birader? O zaman ak parti tabanından oy kazanacaktın. Ancak şimdi kendi tabanın ak partiye kaçıyor haberin yok.

Hadi sen hak ettin bu hezimeti ama ülkem hak etti mi? Bugün koalisyon kurmayan baş vatan hainidir.
Koalisyon döneminde yaz bile gelmiyor. :(
hala kurulamayandır.

olm bak akp ile chp koalisyon kursun ama başbakan devlet olsun süper olur. *
görsel