bugün

okuduğunu anlama kapasitesi düşük olan insandır. kitap okumak hızlı kavrayabilmeyi öğretir. okuyunuz.
çok fazla şey kaybeden insandır, tabi çok fazla şey kaybettiğini bilmez de aynı zamanda.
çok şey kaybeden insandır. ne internet ne benzeri hiçbir şeyin kitap okumanın yerini tutamayacak olduğunu bilmiyordur. buna dayanarak da kitap okuma kültürünü gönlünce aşağılamaktan kaçınmaz.
Ne bilim ben 2 3 yila kadar öyle kitap okuyan biri degildim.bu 2 3 yil okumam bana çok mu şey kattı. Hayır.

Diyeceğim Bence kitaplarin etkisi abartılıyor.
Birçok konu hakkında fikir sahibi olabilecek insandır elbet, ancak internetten okuyup öğrenmek tembel işidir, kulaktan dolma üç beş bilgi edinmektir. Sizi ne kadar bildiğinizle değil, bilgiyi ne kadar iyi satabildiğinizle var edendir.
Kitap okumak aslında risklidir. Okur, kahramanları genelde hayatına yansıttığı için okunacak kitaplar dikkatli seçilmeli.
Okusun efendim , az konusup cok okusun bak nasil faydasını görür,farkli olanlari , garipliği kesfetmeye basladigini hissetsin bir kere sonra, hep okur.
elif şafak okuyan insandan farkı yoktur.
Kitaplar asla bilgi edinmenin tek yolu değildir. bu yüzden kitap okumayan adamı eleştirmeyi pek haklı bulmam. bir şeyler öğrenme derdinde olmamakla kitap okumamak ayrı şeylerdir ancak kitaplar (özellikle de romanlar) insana sözle anlatılanı kafada canlandırma gibi bir olanak verir. kitapların en güzel tarafı budur.
genelde okusak ne olacak sanki kafasındadır. ancak bazı kitaplar insanın hayatında milat olabilecek kadar derin etkiler yaratabilir. Belki bana hayatta faydası dokunmamış olabilir ama lotr serisi hobbit hurin'in çocukları vs tolkien'in kurguladığı evren bende derin bir etki yaratmıştır. belki boş bilgi gibi gelebilir ancak middle earth ile ilgili yeni birşeyler öğrendikçe mutlu oluyorum. velhasıl kelam şuraya geleceğim ki bence kitap okumak insanda bir huzur, mutluluk vs hisleri oluşturabiliyor. okusunlar efenim.
ayak takımı cahil cühela insandır. şakirt tayfasıdır.
rüzgarların önünde kuru bir yaprak gibi sürüklenip gitmekte olan bir insandır, kim nereden üfürürse oraya doğru gider.
Cahaldır yazık.
cahildir. cahil kalacaktır.
Boş insandır.
köylüdür.
Kardesim kitap okumaktan nefret eder ama su an Odtu de okuyor, her konuda da fikri vardir, bos konusmaz. Nasil oluyor bilmiyorum. Evimizin bir odasi sirf ansiklopedilerle, dergilerle vs doludur. Bir gun baktim, kardesime ne sorsan kimyadan giriyor, kuantumdan cikiyor
Biyojiden giriyor, baska bir yerden cikiyor; aldim elime guyaa kimya okuyorum, güya herseyin teorisini okuyorum. Olmuyor arkadas o kiz gibi girmiyo aklima, masallah zehir gibi nasıl oldugunu cozemiyorum ama öyle.

(bkz: kitap okumak yararlidir bu sadece bir istisna)
sığırdır.
Tek kişilik yaşar, tek kişilik düşünür. Çok şey kaybeder diyebilirim, okuduğu halde kendine birşey katamayan insanları da unutmamak gerek.
Kitap okurken gerçek dünyadan ayrılmanın mutluluğunu tatmamış insandır.
(bkz: sığır gibi yaşıyor)
Ziyandadir.
Okumuyorsa instagramı vardır . en azından okuyomuş gibi yapıyodur .
kobo okuyan insandır.
benim gibi bitirene kadar hayattan koparak işten güçten olacak şekilde kitap okuma alışkanlığı olanların içinde bulunmak zorunda kaldığı topluluk. ben de isterdim zar kadar bir kitap alayım, manzara gören bir masaya koyup yanında bir fincan kahveyle instagram'da paylaşayım, ortamlarda kitap okuyoruz cicim kültür kasıyoruz diye dolanayım. ama olmuyor. önümde bir grange, bir stephen king varsa ben o kitabı yerim. amına koyarım. iş güç hak getire. aç kalmamak için okumuyoruz.