bugün

"Dedikodu olmasaydı milyonlarca insan sıkıntıdan sinekler gibi ölürdü."

Küçük Kahraman, Dostoyevski
"bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım. inemiyorum, yaşayamıyorum, ölemiyorum.

Tezer Özlü - Yaşamın ucuna yolculuk
görsel
"Nasıl sabrediyorum, nasıl oluyor da hemen boynuna sarılıp yüzünü, gözünü ağlayarak, teşekkür ederek öpmüyorum? Hayatımın bundan sonraki kısmını düşünmek bile beni korkutuyor... Şu saadet karşısında duyduğum korku... Onu bir an evvel kollarımın arasında tutmak... Yahut sadece yüzüne bakmak, uzun uzun ellerini okşamak ve artık beraber, her zaman için beraber olduğumuzu bilerek karşı karşıya oturmak... Bu artık bir hakikattir, halbuki ben şimdiye kadar bunu tahayyül etmekten bile çekiniyordum."

içimizdeki şeytan
sabahattin ali
görsel
sen varsan malı mülkü neyleyim, sen yoksan malı mülkü neyleyim, demek ki ben malı mülkü neyleyim.

vedat özdemiroğlu, bebek kafası.
"öfkeyle değil, gülmeyle öldürür insan. " niçe-böyle söyledi zerdüşt.
Horkin efendinin kirmiziya ettigi laflardir bence. Ah lise yillarim.
"insanlar, düşünmemek için konuşmayı icat etmişlerdir. "

Agatha Christie - Cinayet alfabesi.
görsel
'hayatının en iyi yıllarını nereye gömdün ? '
Jarlaxle: "Cezbetme öğrenilen bir sanattır."
Entreri: "Cinayet te öyle."
görsel

Favorim.
görsel
Oysa seninle karşılıklı kahve içmişliğimiz vardı bizim,oysa ben çayı dostlarla kahveyi ise sana özel kılmıştım.
Ona yanıyorum ya işte...
Diyemedim...
gecenin sonunu yazmak için orayı bilmek gerekir.
ölümü yazmak için ölmek gerekir!
benim yazdığım ise bir kitap değil. bir hikaye hiç değil! bir felsefe yazısı diyenleri ise, soğukkanlılıkla vurabilirim...

kinyas ve kayra-hakan günday
insan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve....................
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...
H.nihal atsız
(kahramanların ölümü)
hayat kısa , kuşlar uçuyor .
Bir ilişkiyi kadın başlatır, kadın bitirir.
Ama başlatan ve bitiren,
aynı kadın olmayabilir.

yüzyıllık yalnızlık.
"Şu anda, sana guzel bir söz söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim." dedi: "Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek: seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda."
çaya şeker atarsan has tadı bozulur ve demlemeden önce kaynayan suyun durulmasını bekleyip öyle demleyin hem daha acı olur hemde yavaş yavaş demlenir .
görsel
"Güçlüydü. Bir mazlumun ahının gök kubbeyi sarsacağı bilgisiyle. Devranın gün gelip de döneceğinin haberiyle. Ne ki var zerre kadar şer, ne ki var zerre kadar hayr, bir gün şaşmaz bir terazide tartılacağının emniyetle. "

Nazan Bekiroğlu- Yusuf ile Züleyha.
Her şeye rağmen mutluluktan ölünebiliyorsa, ben mutlaka bu şekilde ölmek istiyorum. Ayrıca, ölümü beklenen birisi, mutlu olduğu için hayata tutunabiliyorsa o zaman ben de bu şekilde yaşama tutunacağım.
(bkz: milenaya mektuplar)
(bkz: franz kafka)
"Sonra kararını vermiş ve sarayın avcısını çağırmış huzuruna. “Pamuk Prenses’i ormana götür ve orada öldür. Öldürdüğüne kanıt olarak da kalbiyle ciğerini sök, bana getir.” Avcı Pamuk Prenses’i ormana götürmüş, bıçağını çekmiş. Fakat Pamuk Prenses’in ağladığını görünce onu öldürmeye kıyamamış. Pamuk Prenses ağaçların arasına dalıp gözden kaybolurken, “Ben yapamadım, ama hava kararıncaya kadar bir ayı veya bir kurt benim yapamadığımı yapar nasıl olsa,” demiş. Yolda genç bir yabandomuzu çıkmış avcının karşısına. O da hayvanı oracıkta öldürmüş, kalbiyle ciğerini söküp Kraliçe’ye götürmüş. Ama Pamuk Prenses’i avcının düşündüğü gibi ne bir ayı ne de bir kurt yemiş."
yaşamda her insanın bir hikayesi, bir efsanesi, bir de ödemesi gereken bedeli vardır. bu bedeller kimi zaman mavi bir aşk gücüne durak, kimi zaman yar peşinde sevdasına tutuklu avare yaşamak, kimi zaman da günlerin gölgesinde bir kaçak gibi gölgelenmekle ödenir.

sızı