bugün

büyük marketler içinde ucuzluğuyla göze çarpan marketler zinciri. gerçekten ucuz.
izmirli iş adamları tarafından kurulmuş ve tesco isimli amerikan yatırımcıların satın aldığı süper marketler zinciridir. farklı bir sistemle market işletmesi yaptıkları için çalışan tranferinden çok tecrübesi olmayanları yetiştirmeyi amaçlar. üniversite sonrası iş tecrübesi arayan işletmeler yüzünden işsiz kalanların başvurabilecekleri bir iş sahası. edirne, izmir, çanakkale, uşak gibi gelecek vaad eden şehirlerimizde kuruludur. istanbulda mağaza açmamalarının sebebini uşak müdüründen öğrenmiştim. dedi ki;
-kipa, mağaza açtığı yerlerde arsasını satın alır ve istanbulda arsa fiyatları çok pahalı. istanbulda bir arsa satın alacağımıza anadoluda 10 mağaza açmak çok daha mantıklı.
açılımı -alınan fişte yazdığına göre- kilit pazarlama olan mağazalar zinciri.
12 şubat tarihinden itibaren salihli'de yeni şubesi faaliyete geçecek olan avm zinciri..
kilo ile hazır yemek satılan reyonunu her gün ziyaret ettiğim bekarlar için bulunmaz nimet marketler zinciri.
kalp şeklinde, dışı yuvarlak şeker parçacıklarıyla kaplı jöle şekerlemeleri müthiş olan firma.
aldığınız herşeyi(cep telefonu hariç) herhangi bir sorunu varsa geri götürüp değiştirebileceğiniz ya da para iadesi alabileceğiniz bir hipermarket, herhalde alman bosch gibi güven kaybedeceğime para kaybederim daha iyi diyorlar ama müşteriyi kaybetmeyerek zaten daha çok kazanıyorlar.
çekirdekli ve olmamış karpuzları, normal karpuzun iki katı fiyata çekirdeksiz diye satan market.
ankara panora alışveriş merkezinde de bulunan market. izmir kipa'da "bu ürün izmir'de üretilmi$tir." yazılarını görmek mümkündür, izmir milliyetçiliğinin, izmirlinin birbirini tutmasından para kazanıyorlar ama olsun. cehennemin dibindeki panora'ya memleket havası almaya gidenleri kandırmak kolay zaten.
takkenin orijinali olan yahudi başlığı.
müşteri kalitesi günden güne bozulmakta olan marketler zinciri.
aydında menderes bulvarından başka gidecek yeri bulunmayan halkın tek eğlence yeridir.Forum diye bir yer açılsada şehrin dışında olduğu için pek giden yoktur oraya. Yani kipanın pabucu dama atılmaz aydında ama esnaf yok oldu son 3 yıldır kipa yüznden aydında.
eski bir kipa çalışanı olan birine* göre kipa şudur efendim:
-saat 19:30'da dolan yemek molasına ancak 20:00'da çıkabilmek, akabinde buz gibi çorba içmektir.
-işe girerken verilen brifinglerde her türlü fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz diyen yöneticilerin uygulamaya geldiğinde sizin fikirlerinizi dinleme nezaketini bile göstermemesidir. zira bir şey söylemek istediğinizde "fikir yürütmeyelim arkadaşlar" diyebilmektedirler.
-ne konuda, hangi durumda olursa olsun haklı olsanız bile yöneticilerinize cevap vermemeniz gerektiğini öğrendiğim yerdir.
-1900'lü yılların başında terkedilmiş eski yönetim anlayışıyla çalışanlarını birbirleri ile -olumsuz- karşılaştıran bir yöneticinin olduğu kurumdur.
-mesai saatiniz 8 saat olmasına rağmen gözlemlediğim kadarıyla 8 saatten fazla çalışan bir çok çalışan vardır. üstelik "fazla mesai saati ücreti" uygulaması yoktur bu yerde.
izmir'deki en büyük mağazası çiğli'dedir.
sepetinizin ucuza dolduğu yerdir.
bir kaç tane az tercih edilen ve her zaman ihtiyaç duyulmayan üründe ucuzluk yapıp bunu çeşitli reklamlarla halkın gözüne sokan ve halkı ne kadar ucuzmuş diye düşündürerek kendisini ziyeret ettiren mağazalar zinciridir. yoğurt, süt, yumurta vb. çok tercih edilen ürünleri ise normal satış fiyatlarından biraz daha pahalıya satarak ucuza sattıkları ürünlerin açığını fazlasıyla kapatıp acayip kar ederler tabiki bu müşterinin hiçbir zaman gözüne batmaz çünkü size ayda yılda bir alacağınız ürünü ucuza satıp kendinizi karda ve kurnaz hissettirirler. ayrıca bu mağazalar zincirinde sigara, gazete ve ekmek satışı yasal olarak yasaklanmış olmasına rağmen hepsini satarlar bu koudaki her türlü yasayı çiğnerler ve bu gücüde ülke ekonomisini bile tehdit edebilecek maddi güçlerinde bulurlar.
çok harika sandviçleri olan market.
akp li şaban dişliye rüşvet veren firmanın marketi.
"Son Kaldı" kampanyasına sahip markettir . Son kullanma tarihinin geçmesine 1-2 gün kala normal fiyatının neredeyse 1/3 ü fiyatına satıyorlar . Üniversitede öğrenci olanlar için tercih yeri yani. *
kipa yahudilerin baslarina taktigi kucuk sapkamsi seyin ismidir.
kipa marketler zinciri ise elde ettikleri karlarla sucsuz insanlarin kanlarini emen yahudilerin acmis oldugu tum turkiyede subeleri olan marketlerdir.
ayak basilmamasi tavsiyedir.
denizli şehri var ya hani. orda işte.
orda görmüştüm kendisini, öyle aniden tanışmıştık.
sevgilim bile vardı yanımda.

böyle kocaman, işveli, al benili, tüm hücreleri tek tek gezilesi.
tutamadım kendimi.
yaptım.

askerdim çünkü. ne bulsam gezerdim amk.

asker böle hisseder işte. öyle yalnız falan...

ama harbiden hatunu takmıştım lan koluma. istanbulluyuz ya, kısa dönem felan...

kipaydı di mi bu başlık.
ha tamam o zaman, kaçırdım sandım bi an.

hee, he tamem.

öptm.
yeni marketlerinden birisini de nevşehir'e açarak beğeni toplamıştır.
sepetimiz ucuza doluyormuş, öyle söylüyor. peki kasada sepettekileri öderken noluyor?
uzun süreden beri silivride hizmet vermektedir.ayrıca silivride ki tek sinema salonuna sahip avm dir.
dün gittik. 2 parça bişey aldık, dünya para verip geldik. bim ve migros, kipa ya göre çok daha hesaplı.