bugün

haldun tanerin muhteşem tiyatro eseri.

şarkısı hala dilimdedir..
gümüş köstek takardı baktımı şehla bakardı..küçükleri severdi..vb...hoş eğlenceli izlenmesi gerekli oldugunu düşündüğüm bir tiyatro eseri.
(bkz: o bi küççük hanfendü)
(bkz: şamama)
Türk tiyatrosunun ilk epik örneği sayılabilecek bir oyundur.
(bkz: haldun taner)
genco erkal'ın hem yönettiği hem de izmarit nuri karakterine hayat verdiği oyundur
yıllar önce trt'de izlediğimiz, engin cezzar ve gülriz sururi'nin oynadığı oyun.
haldun taner'in iki perdelik oyunu. yazarın "gecekondu ortamında bir kahramanlık mitosunun parodisi" olarak nitelediği oyun, epik türün türkiye'deki ilk özgün denemesidir. türkiye'de 1500'den fazla oynandı. birçok yabancı dile çevrildi. ingiltere'de, çekoslovakya'da, lübnan'da oynandı.
yalçın küçük ün 'emperyalist türkiye' isimli kitabında, irlanda dan ithal edildiği iddia edilen oyunun ismi. Kitaba göre bu oyun, birkaç ekleme olmakla birlikte irlandalı yazar j. m. synge nin 'batı nın bıçkını'(the playboy of the western wold) oyunudur.

sf. 466-469
şef yağmurlar yağdırır,şef talihler döndürür,şef olmazlar oldurur...
en son bir amatör gruptan izleyip artık yeter dediğim oyundur.
ilk kez oynandigi vakit yönetmenligini genco erkal'in yaptigi, aydemir akbas'in ise sipsi selim roluyle sahne amirligini yuruttugu oyun.
kürt cemali ye atfen yapılan eser. (bkz: kürt cemali)
şu an ankara devlet tiyatrosu çayyolu sahnesinde gösterimde olan eser.
çok kel alaka olacak ama bana gece vakti çarkıfelek yarışmasında o güne kadar gördüğüm en kazma yarışmacıyı hatırlatan eser. şöyleki, bütün sessiz harfleri çıkmış eseri(k.ş.n.l. .l. d.s.t.n.) bu kazma hanımefendi "keşanlı ile dostane" şekline tahmin edebilmişti, o gün birşeyleri kaybetmiştim..
geçen sene izlemek için çook uzaklara gittiğim ve bi o kadar eğlendiğim ,yedi kocalı yürmüzden sonra izlediğim en iyi türk müzikal eserdir.
(bkz: samama kim sen kimsin herkes haddini bilsin)
morgol gömlek giyerdi
gümüş köstek takardı
hafif şehla bakardı
yaktı mı kalpten yakardı..

döşte bıçak yarası
yüzde halep çıbanı
kurşun yemiş ayağı
belli belirsiz aksardı.

sarkisinin soylendigi muhtesem oyun.
ilk olarak 31 mart 1964' de sahnelenmiş milli öğelerle harmanlanan ilk türk epik müzikli oyunudur. yine ilk olarak gülriz sururi engin cazzar topluluğu sahnelemiş , sahne amirliğini aydemir akbaş, rejisörlüğünü ise genco erkal üstlenmiştir. ülkemizde çok yankı uyandırmasının yanı sıra dünyadada (almanya, fransa , çekoslovakya ) çok büyük ilgi görmüş mühim bir eserdir.
bıçaktan hiç dönmezdi
perva nedir bilmezdi
açık tetik gördü mü?
üstüne üstüne giderdi.

şarkısının da söylendiği muhteşem oyun.
tiyatro ile ilgilenen* herkesin en az bir kez sahne aldığı eser.
Temel karakterini canlandırdığım o tatlı oyundur. Ve benim performansımı sergilediğim ilk oyunumdur. Konuşmalarımda sürekli latince kelime kullanmaya çalışan bir çakma entel havalarındayken bu oyunda kullandığım halk dili beni kendime getirmiştir. Ayrıca oyun esnasında bıçak bileme sahnesinde kendimi rolüme kaptırıp elimi kesmiş, fakat seyirciye çaktırmamışımdır. O anın bile güzelliği ayrıydı be sözlük.

Oyun uzun ve zordur. Şarkısı çoktur. Ancak kalabalık kadrosu sayesinde müthiş bir şamata ortamı yaratır. Keşanlı ali destanı' nın bir parçası olan herkese şimdiden iyi eğlenceler.
(bkz: burda herkes bir olur)
Manyak cafer'i canlandırdığım, izlemekten, oynamaktan keyif aldığım muhteşem oyun.
bu sezon eskişehir büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları tarafından, güçlü ve kalabalık bir kadroyla sahneye konacak olan, türk tiyatrosu'nun bugüne kadar defalarca sahnelenmiş oyunlarınan biri. fark bekliyoruz efendim...
çağan ırmak ın yönetmenliğini üstleneceği, başrolde nejat işler ve belçim bilgin erdoğan ın yer alacağı ocak ayında kanal dde gösterilmeye başlanacak olan yeni dizi.
geçen dönem polatlı belediyesi tarafından yetenekli insanlarla oynanmış oyundur.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar