bugün

uzaylı gördüğünü idda eden kişiye devamlı söylenen söz.

abi uzaylı gördüm
kedidir kedi.
(bkz: faredir fare) *
(bkz: sevgilidir sevgili)
mecliste, kürsüye kamer genç çıktığı zaman, göbeğine kaşıyan adam mode on a geçen bazı milletvekili suretindekilerin, kamer genç in kendine has uslubuyla bir bomba patlattığı anda, bir an için nerede olduğunu hatırlayıp ağzından çıkarttığı muhtemel sözdür.
Anlaşılmayan sesler sonucunda herhangi bir yerde espri maksatlı söylenebilecek söz.
(bkz: azizdir aziz)*
ihtimal verilmeyen durum için de söylenir.

- abi sizin eve sabah sen gittikten sonra biri girmis.
- kedidir kedi ..
baştan sona yanlış bir cümle. yani aslında doğru da olabilir ama kişisine göre değişir. misal olarak, bazı insanlar bir ses duyar ve karşıdaki de yatıştırmak için kedidir kedi der. kişimizin kedi fobisi yoksa ve yaptığınız açıklamaya ikna olmuşsa sorun yok. peki ya benim gibi kedi fobisi olan bi kişiyse? ben her gece rüyamda kedi görünce bile paranoyaya bağlayan bir kişilik olarak en ufak bi seste bana kedidir kedi diyen insanları çok yargılıyorum. anında suratım düşüyo, bulunduğum yeri terkediyorum. lütfen bir klişe haline gelen bu cümleyi kullanırken dikkat edelim, her kişiye sölemeyelim.

edit:ortamı şımarıklığımdan terketmiyorum, yanlış anlaşılmasın. gerçekten birileri acaba arkamdan önümden geçen kedi mi gördü diye söylüyorum ve saçmalamanın dibine vurarak bu yazıyı bitiriyorum.
(bkz: günah keçisi)
dizilerde kullanılan bir karı koca repliği .
sözlüğün bakınızlardaki meşhur kedisidir. yazarların her türlü imdadına yetişen, çalışkan kedidir.
Zeki Alasya ve Metin Akpınarın başrollerini paylaştığı (bkz: aslan bacanak) filminde çatıda kasımpaşa canavarını olduğu sanılan zatın sesi duyulduktan sonra verilen tepki.

sözlükte bu repliğin nerede geçtiğini yazan ilk kişi olarak 40. entryyi girmekten haz duydum.
eski bir türk filmi olan süt kardeşlerdeki unutulmaz replik.
herkesin ağzında olan replik parçası.
(bkz: nhhh kedidir)
an ihtibari ile aşk-ı memnu'da bihter ile behlül'ün yalnız bir şekilde odada yakınlaşması üzerine gelen bir tıkırtıya karşılık behlül'ün söylediği söz.
- ay mahmut, bugün evde bi fare gördüm ! nah bu kadardı. bilemedin naaaah bu kadardı!!
- kedidir kedi ..
- kedi olsa tanımaz mıyım! bugün eve bir kedi girdi .. inanmazsın kaplan kadardı haa !
- kedidir kedi...
- kaplan olsa o eve giren antiloptan bişe kalır mıydı?
- bugün bizim eve neyşınıl ceografik geldi heralde?
- iyi para verdilerdi...
Aslan Avni Aker'de manşetine verilen cevaptır.
(bkz: estağfurullah hocam emredin inşallah)
sözlüğün en çok bakınız verilen başlığı olsa gerek.
tam olarak şudur efendim : http://www.facebook.com/v...443541714609&comments
(bkz: kedi canını senin)
Hırsızlık masası polislerinin yaşanmış bir olaydan ötürü kendi aralarındaki şaka biçimidir.
olay şöyle gelişir:
hırsızlık ihbarıyla ilçeye gider ekip, herkes tarif eder takım elbiseli hırsız buradan kaçtı diye. tabi ekip düşünmekten alıkoyamazlar kendilerini takım elbiseli hırsız olur mu diye. birden evin bahçesinde sedirde uzanan ve yorganı tamamen üzerine çekmiş ablayı görürler. ablanın verdiği cevap şu: kediydi ben gördüm. elemanların verdiği cevap: abla görmüş kedi dir o kedi biz gidelim olmuştur.
Metin Akpınar-Zeki Alasya ikilisinin bir zamanlar çevirdiği komedi filminden alıntı bir bir repliktir.

Mahallenin bıçkın aşığı Sevgilisiyle buluşmak için damdan dama atlarken bir kaç kişinin başına kiremit düşmesine sebep olmuş, hele bir keresinde de sevgilisinin ağabeyinden saklanmak için bacaya girip oradan çıktıktan sonra kendisini simsiyah gören bir mahalleli kadının bayılmasıyla kasımpaşa canavarı dedikodusu mahallede almış yürümüştür.

işte bu tartışmaların ortasında mahallenin büyüğü konumundaki Metin akpınar Çatılara bakıp düşündükten sonra aynen başlıktaki cevabı verir.

*KAsımpaşa canavarı mahallede kol geziyor abi
*Geçen Mualla abla da görmüş simsiyahmış Koca koca dişleri varmış
*Na şu çatıdan şuralara bir sıçramayla uçmuş geçmiş...
*Canımız tehlikede Hepimizi Öldürecek bu Kasımpaşa canavarı

- Himm... Yok öle Canavar manavar. Çıldırtmayın adamı.
Bi daha yanımda canavar diyeni burda döverim.
kedidir kediiiiii!
Hatay ın Kırıkhan mevkiinde bulunan askerî tesislerin görüntülerini almak üzere israil in casus amaçlı gönderdiği heronun kahraman mehmetçiğimiz tarafından tespit edilmesine rağmen, hain komutanlarının tüm izleme cihazlarını kapattırdktan sonra ben öyle bir şey görmedim dedikten sonra kullandığı cümledir.

http://www.youtube.com/watch?v=oBcnz3CaKHA