bugün

yandaş medyada sıklıkla yer bulandır.

"iddia edildi", "ileri sürüldü", "gelen haberler arasında", "duyumu alındı", "bu açıklama bir yetkili tarafından şöyle yorumlandı", "öğrenildi", "tahmin ediliyor"

bu tarz haberciliğin vazgeçilmez kelimeleridir.
------------------------------------------------

hadi örnek haber üzerinden inceleyelim.

internet sitesi. habervaktim

yazı başlığı: Kendi Gözlerimle Gördüm

yazı:
----- alıntı -----
Ağaç kesimini bahane ederek günlerdir Gezi Parkı'ndaki çadırlarda kalan kadınlı-erkekli marjinal grup temsilcileriyle ilgili şok bir iddiada bulunuldu.

Başbakan Erdoğan'ın "Pislikten geçilmiyor. Affedersiniz ama sidik kokuyor, büyük abdestlerini dahi oraya yapıyorlar" dediği Taksim Gezi Parkı'ndaki rezaletlere bir yenisi daha eklendi.

Göstericilerin 17 gündür yatıp kalktığı parkta fuhuş yapıldığı iddia edildi.

Taksim Meydanı'ndaki gösterileri yabancı bir yayın kuruluşu adına takip eden bir gazetecinin, bir dernek yetkilisine anlattıkları Gezi Parkı ve civarının "pislik yuvasına" döndüğünü ortaya koydu.

iddianın sahibi gazeteci, "Taksim'de göstericiler zina yapıyor. 2'den sonra yapıyorlar. Zina yapıldığını kendi gözlerimle gördüm" dedi.

Habervaktim.com
----- alıntı -----
http://www.habervaktim.co...di-gozlerimle-gordum.html

(bkz: yandaş medya ahlaksızlığı/#19962262)
(bkz: sol haber)
başta habervaktim olmak üzere dezenfarmasyondan beslenen besleme basının sıklıkla başvurduğu habercilik anlayışı. dolmabahçe'de camide içki içtiler, grup seks yapmış olabilirler (adamın hayal gücüne bak), gezi parkında zina yapıyorlar, gözlerimle gördüm şeklindeki örneklerin altına "kemalizm, kemalist bla bla bla..." diye sayıklamak için acayip bir kafada olmak lazım.
günaydın türkiyem...

ulan adamlar 2 senedir şike olayını örfbas ederken aklınız neredeydi! yalan haberlerle bütün türkiye'yi uyuturken hanginiz umursadınız?

sizin siyasi görüşünüze ters hareket ettiklerinde mi aklınız başınıza geldi...

millet olarak ne kadar 2 yüzlü olduğumuzu geçte olsa anladım ve utanıyorum...
çamur at izi kalsın ürünüdür.
bir örneği için (bkz: yandaş medya ahlaksızlığı/#20169486)
bir örneği aşağıdadır.
(bkz: bizi öldürecekler anne başını aç)
http://www.habervaktim.co...ekler-anne-basini-ac.html

habere bakıyoruz: öğrenildi, kaydediliyor, bekleniyor...
evet bütün unsurlar tam!

aferim.

ajitasyon dalında oscara aday amk.
sadece dil unsurları değil konu açısından da farklıdır.
Örnek haber:
http://www.habervaktim.co...ekler-anne-basini-ac.html

toplumun hassas olduğu olaylardan biri seçilir. (başörtüsü gibi.)

burada bir mağduriyet yaratılır. (başörtülülere saldırdılar gibi.)

haberin içeriğinde başörtülü melek ona saldıranlar sebepsiz yere saldırmış (şeytan) olarak tasvir edilir.

ajitasyonun dozu artırılarak insanların saldırganlara hınç duyması sağlanır. (örnek haberde: Anne başını aç, bizi öldürecekler!)
(yazık yavrucak çok korkmuş!)

sonrada polisin araştırmalara devam ettiği / suçluların yakalanacağı / adalete güvenildiği vs. belirtilir.

ama ne hikmetse saldırganların bulunduğuna dair haber çıkmaz! tıpkı camide içki içildi videosunun çıkmaması gibi!

(bkz: bunları bırakın da rte video yayınlayacaktı noldu/#20219668)
(bkz: başörtülü kıza işeyenler neden hala yakalanmadı/#20219946)

saf vatandaşım da bunlara inanır!