bugün

ölmeden hemen önce müslümanlara yaptığı konuşmanın sonunda titreyek allahuekber diye haykırması, o mağrur ve gururlu gülümsemesi, valiye siktiri çekmesi akıllardan çıkmaz.

(bkz: en karizmatik dizi karakterleri)
--spoiler--
ikinci sezonun finalinde vali devlin tarafından kendisine tanınan affı reddeden insan.
--spoiler--
essalamu alaykum brother diyerek hapishane de gezen bilgedir.

--spoiler--
samanlıkta iğne aramanın kolay yolu samanlığı yakmaktır.

kareem said
--spoiler--
asıl adı goodson truman olan, oz'da müslümanların lideri karizmatik ve bilge karakter. Malcolm X'den esinlenerek yaratılmıştır, hatta bir sahnede buna gönderme yapılmıştır.(bkz: http://b1303.hizliresim.com/17/g/l1dj3.jpg)

--spoiler--
ilk bölümde Tim Mcmanus ve Leo Glynn'in işbirliği çağrılarını karizmatik bir şekilde reddetmiş*, ardından inancının tebliğine başlamıştır. Takipçilerini uyuşturucu ve sigara kullanmamaya ikna edince The Homeboys * kendisini aleni şekilde tehdit etmiştir, ama o yılmayacağını çok güzel bir şekilde göstermiştir.* Birinci sezonun finalinde ayaklanmayı diğer çetelerin liderleriyle yönetmiş , hatta isyanın başaktörü olmuştur.ikinci sezonda Vali Devlinin kendisini serbest bırakma teklifini "verdim mi ayarı, ciğerine kadar dayarım" dercesine bir tiradla reddetmiştir. akabinde ve detayında aşık olmuş, takipçileri tarafından yalnızlığa itilmiş, Beecher'la bir dostluğu olmuş, başından bir sürü iş geçmiştir; ama bunların hiçbirinin 4.sezonun finalinde Adebisi'yi öldürmesi kadar üzerinde tesiri yoktur. Adebisi'nin katlinden sonra nerdeyse bir sezon süren şiddetli bir iç buhrana kapılmıştır. Bu buhranın sonunda Malcolm X'in Hacı Malik-El Şahbaz oluşu gibi bir değişim yaşamış ve tekrar müslümanların lideri olmayı kabul etmiştir. Sonrasında da fazla uzun yaşamamıştır. Ölümü ise * şanına yakışmayacak cinsten çok kıytırık bir ölüm olmuştur.*.*
Serüveninin kısa ve eksik bir anlatımından sonra Kareem Said'i unutulmaz kılan özelliklerini de şöyle sıralanabilir:
1. inandığı şeyler için ölümüne mücadele eden, gerçek bir eylem adamı olması.
2. Ozda temiz kalabilen tek kişi olması.
3. Mükemmel bir hatip olması ve muhatabına mesajını en etkili şekilde aktarmak için tabiri caizse şov yapmaktan kaçınmaması.
4. Yaşadığı derin iç çatışma sonrasında yeniden dirilişi. Sadece bu değişim bile onu unutulmaz dizi karakterleri listelerine yazmak için yeter sebeptir.

Ne diyorduk? esselamu aleykum brother
--spoiler--
ilk zamanlarda siyahi milliyetçiliği ve ilmihal bilgilerinin az olması büyük ihtimalle Malcolm X'den esinlenildiği içindir, zira Malcolm da hacca gidene kadar bambaşka bir islama ** inanıyordu.
(bkz: en karizmatik lider)
bir ryan o reily değil.
oz'un fethullah gülen şubesi.

http://biliyoruzdakonusuy...larin-dizisi-oz/#more-500
a salam alaykum brother deyişi insanı tatlı tatlı gülümsetir. liderdir, zekidir ama hırsına ve egosuna yenilir çoğu kez.
canlı yayında valinin göz boyamak için yaptığı affı kabul etmeyerek milyonların önünde valiyi göt etmesi dizinin en keskin sahnelerinden biriydi.
Irkçı faşist tavrı dahi gözümde kendisine kötü bir izlenim bıraktıramamıştır.

En sevdiğim dizinin sevdiğim karakterlerindendir.
(bkz: asselam aleykum my brotha)
Oz'da ki en dassaklı adamdı rahmetli. Zeka, güç, asalet, cesaret ve öfkesi ile oz'da bir numaraydi. Omer white- fuck u sahnesi de unutulmazlar arasındaydı. Zate diğer sahneleri herkes yazmış. Bi filmde oynamak için diziden ayrılmıştır diye bilmekteyim.
bıçkın bir delikanlı, kızgın yağa dökülen su, güneşi ellerinde tutan adam...

olamadık o mahpushanede, seninle beraber cihad edemedik. buluşamadık gece dost sohbetlerinde. demli ice tealerimizi yudumlayıp maklubeye ortak dalamadık.

--spoiler--
affet sana sıkılan kurşuna siper olamadık. affet imam!
--spoiler--
oz'a düşeydimde sol daşşağı olaydım.
islam'ı seçmeden önceki ismi goodson truman'dır ve mahkûm numarası 97s444'tür. ikinci derece saldırı (fabrika kundaklama) suçundan 6 haziran 1997'de tutuklanmış ve şartlı tahliyesi 5. yılda olmak üzere 18 yıl cezaya çarptırılmıştır. dört kitap yazmış güçlü bir aktivist olan kareem said, aynı zamanda hitabet yeteneği, entelektüel birikimi ve plânlı-programlı yaşam tarzı ile (dost-düşman fark etmeden) diğer mahkûmlar tarafından da sürekli akıl danışılan bir otorite olmuştur.
ruhuna fatiha!
--spoiler--
Hamid Khan tarafından reyizliği elinden alınan büyük reyiz, tamam biraz kadın düşkünlüğü ve bastırdığı yüksek bir egosu vardı fakat yinede büyük bir reyizdi, yeni reyiz hamid yanlış anlamadıysam tecavüze uğrayan bir kadını kurtarıp tecavüzcüsünü öldürdüğü için 10 yıllığına gitmiş ve 5. senede şartlı tahliyesi varmış durumu göz önüne alındığında 5. senede çıkmaması çok zor ha bu arada büyük reyizin sadık yaveri arif de reyizi satanlar arasında.

--spoiler--
Istanbula gelmiştir zamanında.
--spoiler--
ellaahu akbar
--spoiler--
leyla ile mecnun ve geniş aile dizileriyle türk televizyonlarında kendisine atıflar yapılan emerald city mahkumuydu.
ayaklanma esnasında "aaağğğdebisiiğğ" diye gürlemesi, "es salamu aleykum my brother" demesiyle biz onu oz'a düşmeden sevmiştik.
biz seni mapus yatmadan sevdik ya kareem said...
adebisi'yi doğrayan büyük abimiz. 5 dakika önce oz izliyordum, kendisinin adını sol frame'de görünce bir tuhaf oldum.
Kendisini pek sevmem ama etkileyici bir karakter. Ağzından çıkan her cümle özgüven ve ikna kabiliyeti ile harmanlanmış gibi. Kendinden çok emin, savunduğu fikirleri çok güzel açıklayan, yaşayan, yaşatan lider gibi lider.

--spoiler--

Adebisi'yi öldürdükten sonra, yıllardır bastırdığı kişiliği çıkarmış oldu. 4. sezonun yarısından sonra bunu iliklerime kadar hissettim. Açıkçası ben Said'in bu halini daha çok beğeniyorum, olduğu gibi.. Fakat em city'de peygamber gibi davranması, kendini diğer müslümanlardan daha üstün görmesi beni kendinden soğutmuştur.

--spoiler--
Oz'daki en karizma karakterlerdendir. Gerçek bir liderdir.
Oz'lu entrylere bayılırım. Kareem said candır ama bi vern schillinger etmez.
Oz'daki en sevdiğim, adam gibi adam olan müslümanların lideridir.