bugün

yoksul öğrenciler için kurulmuş bir internet sitesi. binlerce çocuk var, seçip gerekli bilgiyi okulundan alabiliyosunuz. okuldan sonra hemen öğrenciyle iletişime geçin, ki okul kendi adına da sizden bi şeyler talep edebiliyor. bu karşılaşabilceğiniz bir sorun ama bu sizi baştan yıldırmasın. çünki o çocukların gerçekten ihtiyacı var. karşılıklı mektuplaşarak ihtiyaçlarını öğrenip gönderebiliyorsunuz. para göndermek kesinlikle yasak. eğer bir kardeş seçecekseniz ne kadar yardım edebileceğinizi zaman içinde ifade edin. bekletilerin çok yüksek olabileceğini unutmayın.

http://www.kardesinisec.com

(bi çok kişinin bilgisi vardır eminim ama ben yine de yazmak istedim.)
28 kasım 2004 tarihinde kurulan, insanların başka şehirlerden kardeş seçerek birbirine hediyeler yollayıp mektuplar yazdığı anlamlı bir site.
kardeşten kardeşe uzanan gönül birliği sitesi. kendinize bir kardeş seçiyorsunuz ve onun eğitim hayatı boyunca yanında destekçisi oluyorsunuz, kimi zaman bir kitapla kimi zaman bir defterle.. ama asla para yollamıyorsunuz.. sitenin kuralı bu çünkü. "para değil ilgi ve sevgi bekleyen minikleri kardeş seçiyoruz sitesi" bu.

http://www.kardesinisec.com
"bu çocuğu kardeşin olarak seçmek istediğine ve ona öğrenim hayatı boyunca destek olacağına emin misin? bunu lütfen bir kere daha düşün çünkü bu çocuğu seçtiğinde kardeşini bulan listesine alınacak ve başka biri tarafından seçilemeyecek" !!

kardeş seçme işleminin sonunda belirtilen bu uyarı ile ciddiye alınması gereken yardım projesidir...
http://www.kardesinisec.com tüm yurtta yardıma muhtaç, ilgi, sevgi, destek bekleyen çocuklarımıza ulaşmamızı sağlayan, örnek alınması gereken bir web site.
kitlesel yardımlara güvenmeyen insanların "paramız nereye gidiyor belli değil" sözlerine son vermeye hazır bir olusum. sizde kardeşinizi secin kendi elinizle nereye ne gönderdiğinizi bilin diye yapılmıs aracı kurumdur.
reklamı iyi yapılmayan, daha çok insana ulaşmanın yollarını bulması gereken organizasyondur.
birçok öğrencinin kardeşini bulduğu bir kısmının ise hala beklediği faydalı bir oluşum.

öyle sanıldığı gibi çok büyük paralar harcamak gerekmiyor yardım etmek için. zaten para yollamayın diye site sizi sıkı sıkı uyarıyor. kırtasiye malzemeleri, kitaplar yetiyor. zaten o kadar küçük bir dünyaları var ki çoğu şeyi bilmediklerinden istemiyorlar da. ufak tefek sorunlar tabii ki çıkıyor ama illa ki halloluyor. korkacak pek fazla birşey yok yani. ayrıca öğretmenler de çok yardımcı oluyor. benim kardeşim lise 2'ye geçti. babasını ikna etmek biraz zor olmuştu lise için ama oldu. şimdi de üniversite hayalleri kuruyor. hepsinden güzeli küçük kardeşlerinden biri, şimdi 4. sınıfta, ablasını gördükçe okuyacağım diye tutturuyor. hem onlar mutlu oluyor hem de yardım ettikçe siz mutlu oluyorsunuz.
muhteşem bir deneyim yaşamanızı sağlayabilecek gerçek kardeşlik sitesi.

özellikle doğuda ki çocuklarımızın düşüncelerini yeşertebilmek, onları gerçekten türk milletine yararlı insanlar haline getirebilmek adına, herkesin mutlaka bir kardeş edinmesi gereken site.

unutmayın, düşünceleri gelişmiş ve okumuş bir insan; bütün ailesini ve çevresindekileri cehaletten kurtarabilir.

onları yalnız bırakmayın. 10 kardeş dahi olsalar, yapayalnızlar. uzatacağınız bir el, geleceğin muhteşem insanlarını bu millete kazandırabilir.
insana iyi birşeyler yaptığını hissettiren site.

bugün karne günü. benim kardeşim takdir almış. yani bütün dersleri beşmiş. okumaya devam etmesi için elele verdiğimiz kardeşim takdir almış. bugün benim sırtım yere gelmez, beni bugün hiçbir şey mutsuz edemez. *
çok iyi bir organizasyon fakat bir kardeş edindikten sonra tabi ki belirli katkıda bulunuyorsunuz ama işin içine kardeşin ailesi girdiğinde olay bazen tatsızlaşabiliyor. maddi değeri yüksek istekler gelebiliyor aileden çocuğun ihtiyacı var adı altında biraz da duygu sömürüsü yapılarak bu nedenle karşı tarafın ailesinden çok çocukla iletişimi kuvvetlendirmek daha yararlı olabilir
yaşanmıştır bu nedenle kardeş almak isteyenlerin dikkatli olmasını tavsiye ederim..
en anlamli organizasyonlardan biri. sitenin ortalarinda biryerlerde asla para yollamayin diyor. yine kisinin insiyatifine kalmis ama yolladiginiz paraya babanin el koymasi muhtemel. bunun disinda cocuklar tamami okula gittiginden onlara yapilacak en guzel yardim bu yondedir heralde. onlara kalem defter silgi almak taa uzaklarda biryerlerde birilerinin onlari dusundugunu hissettirmek arkadas olmak dertlerini paylasmak onlara yollayacagimiz paradan daha degerlidir onlar icin. sadece bizlerden daha sanssiz olanlar icin birkac ytl ile yapilabilecek en anlamli yardimdir.
Anlamlı bir oluşum. Benim de bir kardeşim var elimden geldiğince yardımda bulunuyorum. Ancak bazı arkadaşlar sırf özendikleri için bir kardeş ediniyor, sonra unutuyor ilgilenmiyor ve o çocukcağızın hakkını yiyorlar. Çünkü siz kardeş olarak seçtikten sonra yardımda bulunsanız da bulunmasanız da uzun seneler kayıtlarda böyle kalıyor ve bir başkası o cocuğu seçemiyor (dolu göründüğü için). Lütfen yaptığınız seçimlerin sorumluluğunu alın.
parasız sadece ihtiyacı olduğu araç ve gereci artı sevginizi yollayarak insanları mutlu ettiğiniz gönüllü kuruluş. birinin sorumluluğunu sonuna kadar almak cocuk dogurmak gıbı bır sey. sayelerınde benımde Eylem ısmınde 8 yasında kardeşimin olduğu organizasyon.
ülkenin bir ucunda senin yardımını ve sevgini bekleyen minicik bir yüreğin olduğunu bilmemizi sağlayan mükemmel bir organizasyon.
en tatli ve heyecan veren sorumluluk böyle bir organizasyondan kardeşe sahip olmak.
listede belirtilen çoğu okul müdürünün olaydan habersiz olduğu fakat gerekli bilgileri kendilerine ulaşarak alabileceğiniz faydalı bir oluşum...
biraz önce seçtiğim öğrencinin okul müdürünü arayıp kendisi hakkında bilgi aldım. olaydan habersiz olduğunu fakat seçmiş olduğum öğrencinin gerçekten ihtiyaçlı ve gelecek vaadeden bir çocuk olduğundan bahsetti. bir de nakdi yardımın daha iyi olacağından... çünkü kırtasiye v.b giderlerin vakıflar ve diğer kurumlar tarafından karşılandığını, bunun ötesinde de çoğu ailenin kız çocuklarını bir süre sonra okutmadığından da bahsetti.
nakdi olarak yardım gönderilmemesi belirtiliyor fakat bir oyuncak ya da boyalarla da ihtiyaçları tükenmiyor ne yazık ki...
kardeşini seç ki onlar da okusun, geleceğe gülen gözlerle bakabilsinler.
şu ana kadar sözlükte neden başlıgının açılmadıgına şaşırdıgımdır.
biz de bir kardeş edinmiştik yıllar evvel üç arkadaş. sonra bagımız koptu.*

kalpte huzur hissettirir.harikadır.
urfadan küçük bir kızı kardeş edinmiş tüm kardeşlerinin okul masraflarını üstlenmiştik bizde vakti zamanında. birgün bir kargo aldık ve içinde iki torba antep fıstığı vardı. hayatımda aldığım en güzel teşekkür buydu sanırım. ailecek ağladığımızı bilirim.
facebooktan tesadüf eseri linkini görmemle duyarsız kalamadığım kurum. batmandan bir kız kardeşim var. babası yok, 2 oda bir evde 9 kişi yaşıyorlar yaşı 16, bugun aldığı kargonun sevinciyle aradı beni teşekkür etti, dolmuştaydım zor durdum ağlamamak için ne gönderdim diye düşündüm; 2 muz çorap birkaç kitap, yüzüne bile bakmadığım ansiklopediler, rengini begenmediğim için gonderdiğim bir mont, ayakkabı. bunun için ağız dolusu sevinçle tesekkur etti bana. utandım kendimden. onlar sizden para beklemiyorlar, bırkaç tavsıye, birkaç kitap, duyarsız kalmayın kişisel zevklerinizden çok az kısarak siz de birçok çocuğun hayallerıne yardımcı olabilirsiniz.
Öyle maddi anlamda bir beklenti yoktur burada önemli olan, destektir -kardeşim seni tanımıyorum ama yanındayım - demektir ve güzeldir, anlamlıdır. Katılımlar ne kadar büyük olursa o kadar faydalı olur diye düşünüyorum. En azından o çocuklara güzel birşeyler anlatabilme fırsatımız olur. sonra doğu da vıvır batıda dırdır bilmem ne diye yorum yapma hakkına sahip olabiliriz belki bir nebze, birtakım şeyleri anlayabilmek adına yapılmalı en azından...
http://www.kardesinibul.com/index.php