bugün

stres uyku düzeni bozukluğu korkular fılan fılan hiç bir ile alakası yok, yorgunken sırt üstü uyu her türlü karabasan geliyor gibi oluyor. kısmı felç mi diyorlar neyse o işte. sırt üstü uyuyunca oluyor .
zihnen uyanip bedenen uyanamama durumudur.telasa gerek yoktur.
az önce her zamanki gibi yine geldi. kalktıktan sonra ilk defa sarsılma geçirdim ve halisünasyon görmeye başladım.

beyin hala etkisinde galiba.
beni hhep basan durum.bu hastalık seviyesine geldi.öyle dönemler oluyorki uyumaya korkuyorum.gecede 3-4 kere her uyuduğunuzda tekrarlıyor.

olay şöyle açıklanıyor.beyin vücuttan daha erken uyanıyor.beyin mesela koluna talimat gönderiyor oynat diye beden uyuduğu için o hareket gerçekleşmiyor.bi iki üçüncü denemeden sonra bildiğin sureleri okumaya başlıyon sonra çözülüyor vücut.

Ama o süre zarfında psikolojik olarak çok yıpranıyor insan. (bkz: )düşman başına
üstüne bir ağırlık gibi çöken ve uykudan uyanmana engel olan bir varlık...

kafamı sağa, sola çevirip can çekişmeme sebep olmuştur zaman zaman
Deminden uğramış olan, uyutmayacak şey.
Bilimsel ya da metafizik boyutunu bilemem ama bu stres yüklü bedenime uğramış olması hiç de şaşırtıcı değildi.
Beyin oyunlarından biridir. Çoğu kişi "aa ekmek kırıntısı varsa yatağında karabasan gelir" diye salak saçma laflar yapacaktır fakat biraz araştırdıktan sonra gerekli cevapları bulabilir.
bilimsel adı uyku felcidir, genelde sırt üstü yatıldığında bu durumla karşılaşılır.

uyku felcinde gözlerden başka hiç bir uzuv hareket ettirilemez, bir nevi stun yemek gibi. *
Daha çok bana basan. Elimi kolumu hareket ettiremedim...
Karabasan diye bir şey kesinlikle yoktur.
Karabasan diye bir şey kesinlikle yoktur.
yaşayana kadar inanmadığım olay. son 1 hafta içinde 2 kez yaşadım ve ilki o kadar kötüydü ki ölüyorum sandım sesleniyorum ses kendi içimde yankılanıyor hareket edemiyorum uğultular sağır ediyor tanıdıklarının sesleri var ama ne dediklerini anlayamıyorsun ve ruhumun bedenimden ayrıldığını gördüm o an dedim ölüyorum yapıcak şey yok bekliyip görücez bütün günahlarımı falan düşünmeye başladım derken yukardan aşağı düştüm hissetim ve geçti. ilk kez yaşayan biri için nasıl bir şeydir tahmin edemezsiniz ertesi günüm berbat geçti ruh gibi gezdim. 2.sinde tecrübeli sayılırdım ne olduğunu bildiğim için korkmadım ama bitmek bilmiyordu ve öyle bir kasılmışım ki sabah kaltığımda ayağımda bi problem vardı ve 3 gündür düzgün yürüyemiyorum. gerçekten korkunç ama hoşuma gitmiyor değil.
Bu zamana kadar hiç yaşamadığım psikolojik rahatsızlık. Her gece yaşayanlar var. karabasanla yaşamaya alışmak
uzun zamandır olmuyordu, fakat bu sabah öyle bir şey yaşadım ki, şokunu hala tam atamadim üstumden...

normalde karabasan dediğimiz vakada, olduğunuz yerde donuk kalırsınız, genelde 10-15 saniye sürer ve sonlanır, cesitli mantıki sebepleri vardir, herkesin basina ara ara gelir, normaldir, fakat dün gece yasadigim sanirim normalin otesinde, bambaşka bir durumdu.

soyle ki, ilk etapta yan yatarken yakalandim o tutukluga. bir sure o vaziyette herzamanki gibi sakince geçmesini bekledim, fakat bir turlu gecmedi ve sonra anlayamadigim bicimde çok anice sirtustu uzanis pozisyonuna evrildim. nasil hareket ettiğimi ben de anlamadım, öyle hızlı oldu ki bu.. normalde hic kipirdayamamam lazimdi... Yine kontrolsuz sekilde bi sure oylece tutulma devam ederken, bir gücün beni yukari cektigini hissediyordum, govdem yukarı kalkıyor ve ardindan kollarim da havalanip parmagim bir seylere uzanıyor, daha dogrusu o güç parmagimdan tutup beni çekmeye çalışıyor, oysa ben geri gitmek istiyordum. bir sure oylece beklerken belim öne doğru gitti ve o anda tam anlamıyla ucacacigimi düşündum. gerçekten öyle garip bir andı ki, nasıl anlatayım bilemiyorum... çok fazla korku yoktu içimde, ama çok urperdim. Pek inancli biriyim diyemem ama içimden "hayır allahım hayır, gitmek istemiyorum gitmek istemiyorum..." diye haykiriyorum. biraz daha öne egildikten sonra beni ileriye çeken kuvvetin parmagimi yavasca bıraktığını hissediyorum ve tekrardan sirtustu uzanisa geciyorum. gözlerimi actigimda, ister inanın inanmayın, yuzumde soğuk bir esinti hissettim. Hemen Düşündüğüm şey, yorganin acilip açılmadığıydi, oysa ki hayır, yorgan da açılmamış, ellerim bacaklarima kenetli, sanki bir kefenin icindeymiscesine yukarı bakıyordum. Ruhum adeta yerinden çıkmıştı..

daha önce astral seyahat deneyimim de oldu, fakat bu seferki gercekten çok korkutucuydu. bir daha yaşamayı hiç istemem. zaten yatakta öylece beklerken bir sure sonra sabah ezanı okunmaya başladı ve bu ürpertimi daha çok artırdı.

bilemiyorum, belki de tamamen kendi zihnimin oynadigi bir oyundu bu, bir kabustu. Zaten gece alkolluydum, onun da etkisi olabilir. Alkol bilinçaltını daha çok açığa çıkartıyor fakat bu deneyimin tam da yeni aldığım spirituel bir kitapla birlikte, dünyadaki tüm dinlere, inanışlara ve mitlere bakış acimin değişmeye başladığı, yeni bir manevi alana girdigimi hissetmeye basladigim bir zamanda olması benim için şaşırtıcı ve bi o kadar düşündürücü...
Herkese gelir bana gelmiyo gelse olacakları bildiği için sanırım.
Ne olduğunu duydum ama bana hiç olmadı o yüzden o anda ne hissediliyor bilmiyorum. Kötü bişey oldu belli kendinize bastırmamaya çalışın.
görsel

Evet. iz takip etmeye birebirdir.
Bilimsel adı "uyku felci" dir. Karabasan beynin uyanıp vücudun uyanmaması olayıdır.
Kankilotam. Her gece selam vermeden geçmez.
Karabasan, Uyku felcidir. Derin uyku ve uyku uyuşukluğunun anormal bir şeklidir. insanlar, rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Hasta, birkaç dakika hareket edemez. Umûmiyetle uykuya dalarken veya uykudan kalkarken bu uykulu hâli ile birtakım sesler duyduğunu veya şekiller gördüğünü sanır. Kestirme yaparken veya uykuya başlarken… Bu durum, başka sebeplerle de ortaya çıkabilir. Ses duyma ve şekil görmeler, aynı anda olabilir.

alıntıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=tr_6doXL0zk
Tamamen metafizik bir varlıktır, Gece odanız karanlıksa , cenabet yatarsanız, çıplak yatarsanız, duasız yatarsanız mutlaka uğrar. Bu saydıklarımın hepsini aynı anda yaparsanız acımaz combo yapar söyliyim.
din temelli bir varlık olmayan, insanların problemli zamanlarında özellikle tecrübe edilen uykuda kilitlenme durumu.

Benim gibi panik atak bir insansanız o kadar büyütülmeyecek bir şey olsa dahi yaşandığı zaman kriz geçirecek seviyeye gelebiliyorsunuz. Bir aralar o kadar sık başıma geliyordu ki artık yatmaya kendim gidemez oldum. annem başımda nöbet beklerdi olunca nefessiz kalıp hık diye gitmemem için.
(bkz: işte bunlar hep işsizlik)
görsel
Kara renkli basmış ya hani... Anladınız? Eheheheh.