bugün

bu soruya var ama biraz tuzlu cevabıda esnaf tarafından verilebilir.
yurdum insanına özgü bi davranıştır. sadece bununlada sınırlı değildir.

- yok malesef kalmadı
+ hiç kalmadı dimi abi?
- hee.

- yok görmedim xxx'i
+ görmedin dimi?
- heee.

dikkat edersiniz son cümle hep heeee oluyor. * oda ayrı bir yurdum insanın fonksiyonel davranışı. *
+ harbiden kalmadımı hiç *
- bi si*tir git amk.

* * * * * * * *
hiç bile sorgulayabilmektir. aslında güzel esnafımızın herzaman bikaç numunelik parça bişey bırakması yüzünden sorulan sorudur.
umutları taze tutmak için çaresizce çırpınmaktır. inanmak istememenin sonucudur. her durumda geçerlidir bu aslında. mesela ayrılmak isteyen sevgilinize bile söylersiniz yeri gelir.

- ne kadar kolay söylüyorsun ayrılığı. beni sevmiyor musun?
+ hayır!
- hiç mi sevmedin?
+ ....
esnafı çapraz sorguya tutmak gibi bir şeydir. hani el altından falan mal satıyorsa bize satsın diye.
Türk insanının umudunu hiç kaybetmediğinin göstergesidir.
ne zaman gelir veya nerede bulabilirim soruları ile tamamlanan umutsuz alışveriş serüvenidir.
Türkiye şartlarında hiç mi kalmadı dediğinizde aslında biraz var cevabı alma ihtimalinizin yüzde seksen olması nedeniyle sorulması doğru olan ek soru.
sorulmasında haklılık payı vardır çünkü bazen ''az kaldı ne kadar istiyosun'' cevabı geldiği oluyor.
-kalmadı.
+hiç mi kalmadı?
-hiç kalmadı.
+azıcık bile mi?
-bana kadar var amk. s*ktir pezevenk.
işte bir şeyin b*kunu çıkarırsan sonucu hüsranla biter. *
insanların hayattlarındaki en umutsuz en çaresiz vakadır bu.
hiç kalmadı cevabıyla konuşmayı sonlandırmaktir.
bu ve bunun gibi muhabbetlerin genellikle mahalle bakkallarında geçmesine rağmen, internet cafelerde geçenleride oldukça komik durumlara neden olur.

-abi internet yok mu?
+yok kardeş ya sabahtan beri uğraşıyoruz
-hiç mi yok abi ya
+he bi kaç megabayt varda onu kendime saklıyorum
Kalmadı diyen esnafa; "ne zaman bitti?" sorusunu sorup,yakın bir zamanda bittiğine dair vermiş olduğu cevaba mütevellit burularak geri döndüğüm zamanları bilirim.
gazın, yağın, sigaranın vs. karaborsaya düştüğü günlerden kalan bi sözdür. halk inanmaz olmadığına vardır ama karaborsa. bu yüzdendir hiç mi diyerek vurgular.
(bkz: umut dünyası)
Belki bi umut.