bugün

Kendisi dünya edebiyatına fantezi dalında en önemli eserleri vermiş ingiliz şair ve yazardır.

Ayrıca kendisi bir profesördür ve Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdır.

Hobbit'i çıkardığında Oxford'da profesör olan Tolkien'in böyle bir kitap yazamayacağını düşündüler hatta.

En önemli eserleri Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion olarak gösterilir.

Kendisi filolog da olduğu için kitaplarındaki yapay dilleri kendi yazmıştır.

Bunun yanında bitmemiş öyküler,Hürin'in çocukları ve onlarca eseride çok kalitelidir.

Bugün ölüm yıl dönümü büyük yazarın.

görsel
Gelmiş geçmiş En iyi fantastik Kitapları yaratan adam.
bugün ölüm yıldönümüdür. saygı ile anıyoruz.
yazarlık denilen kavram icerisinde bu adama yazar dersek diğer hic kimseye yazar diyemeyiz.

sen kalk fantastik bir kurgu yaz, cocuk masalindan ileriye godemeyen bir okuma ortaminda.

bu kitap icin bir dil tasarla ve iki ayri lehçede bu dil tamamen kullanilabilir olsun.

yetmesin bir de bu kitaplarin otur binlerce sayfalik mitolojisini ve kitaplardan önceki iki güneş çağını yaz.

bu adami masalci harry tryze ile kıyaslamaya çalışmayın. çok ayıp ediyorsunuz. çoook.
hiç bir yazar ile kıyaslanamayacak bir yazardır kendisi. insan olduğu bile şüphelidir. bazıları(anladınız siz onu) gibi fantastik bir dünya yaratmakla kalmamış elfçe yi yaratmıştır o dünyaya uh üflemiştir. silmarillion okumaya aklı ermeyenlerin yorumlarına kulak asılmamalıdır.
Cılgın nasil kitaplar yazdiysa turkiyede bunu dizi haline getirip bi milyon bolum cekebilecek insanlae var cok sukur bizim elimize dusmedi bu eserleri yayinlamak. Peter j, yuzuklerin efendisini oyle bir cekmistir ki efenim suan ayni tadi hobbitte ben sahsen alamamaktayim.

Ve eger akilli bir yonetmen olsaydim hurin in cocuklarini mutlaka ben filme cekerdim. Aragorn gibi bir turin karakteri, noldor krali fingon, hurin, morgoth, orodreth, meagros ve daha bir suru karakter. Sayisiz gozyasi savasi var. Isteseler 3 film bile cekebilirler. Hariga olur la. 2. Filmde sayisiz goz yasi savasi anlatilmasi gerekir sonra ejderha ile turine kadar yolu var 3. Filmin...

aslinda muthis olur ama imkan olmayinca biri yapsinda 10-15 tl verip bilet alip izleyeyim diyorsun.

Not : sonradan fark ettim 15 tl ye bilet mi olur amk.
Orta dünyanın üstadı olan kişidir.
Fantastik edebiyatı yaratan adam.
türkiyede böyle yazarların çıkması dileğiyle.
Yüzüklerin efendisi ve Hobbit'ten aşina olunan orta dünya'nın yaratıcısıdır. Sadece filmleri izlemek yetmez. Kitapları kesinlikle okunmalıdır. Özellikle orta dünyanın nasıl meydana geldiğini merak ediyorsanız (bkz: silmarillion)
Çok büyük bir yazar, vasat bir aile babası.
(bkz: j r r tolkien)
Hayal gücümün bu denli geniş olmasını sağlayan, rüyalarıma ejderhaları katan hobbit yürekli yazar.
hayal gücünü kıskandığım efsanevi yazar.
yarattığı dünya çoğu mitolojiden iyi olan, hayal gücü aşmış olan, dünyanın en sürükleyici romanlarını yazan, peygamberim dese inanacağım adamdır kendileri.