bugün

psikolojinin öncülerinden biri olan jung'la birlikte çalışan, akıl yürütme süreçleri, bilişsel gelişimin 4 evresi, fizikle psikoloyi harmanlama alanlarında ün salmış eğitimci, fizikçi, psikolog.
http://www.piaget.org
isviçreli ünlü psikolog.genetik epistemoloji ve bilişsel gelişim alanında çığır açıcı çalışmalar yapmış olan piaget çocukta düşünce ve dil gelişiminin bir süreklilik içinde değil de,evrelerden geçerek oluştuğunu ve birey çevre ilişkilerinde etkin bir şekilde yapılandığını ortaya koymuştur.dış dünyadan yalnızca izlenimler almakla kalmayıp zekasını etkin bir tarzda yapılandıran çocukta bilişsel yaptı,piaget'ye göre,dört evrede gerçekleşir.piaget ayrıca,çocuk zihniyetinin yetişkin zihniyetiyle hiçbir ilişkisinin olmadığını öne sürmüştür.çocuğun mantığı kendine özgü olduğu gibi,ona göre,düşüncesi de ben merkezcidir.o kendisi için gelişir,kendi tarzında eğlenir; aklın kavramsal bilgileriyle ilgisi yoktur,çelişki bilmez.çocuk ancak başkalarının düşüncesiyle temasa,geçtiği zaman mantıklı olmaya başlar.
bisikletin üstünde neşeli bir adamdır piaget. öğretmenler ve adayları her ne kadar kendinden çok çekmiş olsalarda da yine de güzeldir onunla uğraşmak. zekayı çevreye uyum faaliyeti olarak tanımlamış, bilişselcilerin başını çekmiştir.
çocuk gelişimini kesin çizgilerle sınırlamıştır. gelişim evrelerini çocukların yaşlarına göre çizmiş, bireysel ve kültürel farkları göz ardı etmiştir. ayrıca erkeklerin ahlak gelişiminde kadınlardan daha ilerde olduğunu savunduğu için de cinsiyetçidir.
araştrmasını kendi çocukları üzerinde yapmış ve hipotezlerini de bu gözlemlere dayandırmıştır. genellenebilirliği düşüktür çalışmasının. günümüzde yapılan çok sayıda araştırma da piaget'nin verdiği yaş aralıklarını yalanlar niteliktedir.
her şeye rağmen gelişim psikolojisi alanında bir çığır açmıştır.
genetik epistemoloji ve bilişsel gelişim alanlarında çığır açmış düşüncelerine hayran kaldığım(!) isviçreli ünlü psikolog..
dil gelişim kuralı şu şekilde olan bilim adamıdır;

a) Agulama Dönemi (0-12 ay)
a.1) Ağlama dönemi
a.2) Babıldama dönemi
a.3) Cağıldama dönemi

b) Tek sözcük dönemi (12-18 ay)

c) Telegrafik konuşma (18-24 ay)

d) ilk gramer dönemi (24-72 ay).
(bkz: bilişsel gelişim kuramı)
egitim psikolojisi dersi sınavında çıkan soruların neredeyse yarısının "piaget'e göre..... nedir?" şeklinde sorulmasına neden olacak kadar bu bilim dalına hizmet vermiş bir bilim adamı.
gelişim psikolojisi çalışanların, normal hayatlarında bile, "lan acaba şuanki yaşadığım olay piagete göre ne oluyo homoğakoyim" diyerek beyin .mcıklamasına neden olan insan kişisi.
gece gece kendisine teşekkür etmekle birlikte sövmekte olduğum çok değerli psikologtur. ulan her şeyi bi yere bağlama, her şeyi söyleyip sonunda da kurama bağladığından gençler sabahlıyor senin yüzünden. pazar gecelerini heba ediyorlar. ama yine de allah razı olsun senden piaget bu sınavlar geçsin atanayım o zaman işime yarar belki söylediklerin. * *
çok baba adamdır. bilişsel gelişim üzerinde de çalışmıştır. şöyle ki;
sensori motor dönem.( duyusal motor diye de anlatılır, bebeklik dönemdir 0-2 yaş)
işlem öncesi dönem (4-6 yaş)
somut işlemler dönemi (7- 12/13)
soyut işlemler dönemi
ayrıca yapılandırmacılık fikrinin de kurucularındandır. sevimli bir amcamızdır.
10 yaşında iken kendisini kütüphane sokmayan görevliye albino seçelerin görüş gücünü anlatan bir makale hazırlayıp getiren ve sonrasında kütüphanede sınırsız zaman geçirmeyi elde etmiş isviçreli psikolog.
öğretmen adaylarının derslerde çok karşılaştığı bir isimdir, her hoca piaget bu konu hakkında şunu demiştir, piaget şu konu hakkında bunu demiştir demektedir.

bunalttın bizi piaget.

3 sene sonra gelen edit: okul bitti, şu an yüksek lisanstayım. piaget gerçekten eğitim alanında çok çok büyük bir isim. her eğitimcinin kendisini tanıması ve eğitim hakkındaki görüşlerini incelemesi gerekiyor. ayrıca benim gibi sıkılacaksınız ama her öğretmenin eğitim felsefelerini iyi bilmesini ve felsefeler arasında mukayese yapmalarını önemli buluyorum. bu yüzden; piaget, dewey, gardner vb. isimlerin eğitim hakkındaki görüşlerini ve ortaya çıkardıkları kuramları sağlam temellere oturtarak öğrenmeliyiz.

ayrıca ilgilenenler için piagetin belgesel tadında videoları bulunmakta.

link:https://youtu.be/I1JWr4G8YLM
inglizce öğretmenliğinde hem formasyon için olan derslerde hem de bölümle ilgili derslerde adı sıkça geçen şahıstır. arkadaşın deyimiyle 'yat kalk piaget' dir.
kesinlikle yat kalk piaget durumu geçerlidir benim gibi ingilizce öğretmenliği okuyanlarda.

20 yaşındaysanız ve ingilizce 2. sınıftaysanız hayat çok piaget!
jan piyaje diye söylenir.
özelikle gelişim psikolojisi kitaplarında yer alan, eğitim bilimlerinin anasını ağlatmış ( yani formasyon alanların ) büyük bir bilim adamıdır.
kendi çocukları üzerinde boylamsal bi araştırma yapmış isviçreli psikolog.dört döneme ayırdıgı bilişsel gelişim kuramının kurucusudur.
bilişsel gelişim kuramı.
1.duyu motor dönem(0-2 yaş)
2.işlem öncesi dönem(2-7 yaş)
3.somut işlemler dönemi(7-12)
4.soyut işlemler dönemi(12-18)
yeni edinimlerin geçmiş edinimlerden üretilmesi gerektiğini savunmuş eğitimci ve psikolog.
Bilişsel gelişimin babası olan eğitimci.
Gelişim psikolojisini genetik epistomoloji ile açıklayan psikolog.

kpss'ye giren her öğretmen adayının canını yakan kişi.
Mekanın çocuk psikolojisine etkisi konulu tez yazarken sürekli başvurduğum yazardır.
Nesneleri tanıyabilmek için, kişi onlarla uğraşmalı, onlarda değişiklik yapmalı, yerini değiştirmeli, birleştirmeli, ayırmalı,tekrar birleştirmelidir. Bilgi, kişinin nesnelerle olan ilişkilerinden doğar şeklinde görüş bildiren isviçreli psikolog.
değerli bir sözlük yazarı. eskilerden denebilir.