bugün

Bornova yönünden Ege Üniversitesi Kampüsü - Evka 3 - Bornova Merkez yönüne uzatılması için yapılan çalışmalar uzun aradan sonra tekrar başladı. Şu anda Bornova Metro civarında ve mağfel kavşağında trafik alt üst durumda. Bakalım bu çalışmalar kaç günde bitecek.

Edit: Bornova Merkez istasyonu iptal olmuş.
(bkz: bitsin artık bu çile)***
bitmesi gereken çile. inönü caddesini trafiğe kapattıklarından beri dışarı çıkmıyorum, yapıştım koltuğa, laptop da bana yapıştı. şimdilik sevişiyoruz, ilerde n'olur bilmem ama.

şimdi okulda açılacak, tee narlıdere'den tee bornovaya nasıl gidecek bu öğrenci milleti?

en akıllıcası içün;

öncelikli adım: 15-20 tl gibi bir para verip eshot öğrenci kartı alın, 1.50ty yerine 0.80 kr ödeyin.

1. adım: sahilden giden bir otobüse binin. kısa sürsün. oturacak yer bulursanız şanslısınız. hazırlıklı olun çok kalabalık olacak. olabilir, sabahları insanların ağzı da kokabilir, sakin olun.
2. adım: konakta inin. derin nefes alın. sakin olun.
3.adım: konak metroya binin. uzun süren yolculuğun verdiği stresle ona buna sataşmayın. sakin olun.
4.adım: metro son durakta inin. ha gayret.
5.adım: kampüs otobüsüne binin. fakültenize gidin.

6. alternatif adım: okulu bırakın değmez bence.
kocaoğlu ve chp denen hiper kazmalar klübü yüzünden izmirin utancı olmuş konudur.
Kocaoglunun priştinadan kalan izmir kalkınma projelerinin içine bir güzel edişinin en büyük örnegidir.
bu metro'ya ne zaman binsem sinir küpü oluyorum.

metro'nun her vagonunda metroya nasıl binileceğini ve inileceğini anlatan bir fotoğraf var.adamlar üşenmemişler 1 grup insan toplamışlar o anı resmetmişler.ama nasıl oluyorsa ne zaman metrodan inecek olsam, metro kaçacakmış gibi herkes hucum ediyor.bir gün birini yamultucam ama ne zaman?
üçyol-üçkuyular hattı bittiğinde, hem kabusa dönmüş izmir trafiğini rahatlatacak, hem de üçkuyular sakinlerine bornova yönünde büyük ulaşım kolaylığı sağlayacak metrodur. birkaç ay içinde biteceği söylenmektedir, umarız ki bu sefer haklı çıkarlar.
sen oy verme seni tanımam de ondan sonrada hizmet iste. ey azizkocaoglu bir melih gökçek kadar olamadınız yazıklar olsun.
Hala bitmesi icin dua ettigimiz yoksa isyana gelmis halkin bir gun o santiye alanini basmasini sagliyacak izmiri kalkindirma projesi.hayatimiz kaydi.inonu caddesi diye birsey kalmadi bir yerden biR yere gitmek iskence.bitince evet cok rahat edecegiz ama bitene kadar cektigimizi biz biliriz.sokaktan evden cikamaz olduk.aktarma yapa yapa bide bu sogukta kicimiz dondu.bitirceklerde bitirsinler olmadi yollari eski haline cevirsinler.yeter artik
(#9268834)

5 Aralık itibariyle hattın kuzey kısmının Çiğli'ye kadar olan kesimi de yolculu seferlere açılmıştır. Hayırlı olması dileğimizle.
iktidar oyunlarına gelmeden yapımı süren,bitince de gayet güzel olacak ve rahat olacak metrodur.herangi bir buz pisti yada opera salonuna harcanan paranın kat ve katı harcanır bu metroya o kadar kolay değildir.istanbul ve ankaraya verilen yardım paraları izmir'e verilmiş olsaydı eğer,izmir'in metrosu 2 ayda biterdi burayada yazıyorum bunu.izmir'li metrosu bitmese de izmirini sever,korur.
istanbul ve ankara'da metro bütçesi ulaştırma bakanlığına devredilirken, hükümetten olmayan belediyelerin kendi başına bırakıldığının en güzel örneğidir.
Başlığı açtığımda 2007 yılıymış , ''yakında üçkuyular'a ulaşacak'' demişim. Vay anasını aradan 4 sene geçmiş hala daha bir ilerleme yok. Bu sürede istanbul'da neredeyse marmaray bitti be arkadaş. O değil bir de o zaman bi izban'ı yapmadan önce metro yapacağız demişlerdi ondan vazgeçip birde isim değişikliği yapıp banliyö diyerek çıktılar işin içinden. Bu izmir de chp kaldığı sürece cacık olmayacak bu belli oldu.
(bkz: böyle bir şey yok ama olabilir de)

(bkz: bunu mu demek istediniz)

(bkz: tramvay)
bitmedi gitti. yeni hattın ne zaman açılacağına dair sürü sürü efsaneler var. 8 ay önce, 2 ay sonra açılacak dediler. 3 ay önce sınavlar sonrası gittiğimde 1 aya açılacak dediler. hala açılmadı. karışık..
ay bir yandan sen bir yandan sar beni.
izmirde liseye basladigim 2006 senesinde Karsiyaka'da soyle bir tabela vardi : "metromuz 2007 yilbasinda hizmetinizde..." uckuyular - ucyol hattinin insasi 2007 sonunda, karsiyaka istasyonu 2007 ortasinda bitecek diye de ekliyordu...

4 yil sonra...

fahrettin altay'da tunellerin birlestirilemedigi, iki ayri tunelin mimar hatasi nedeniyle cokme tehlikesi yasadigi noter karariyla tescil edildi. metro santiyesi hattinda yuzlerce* esnaf kepenk kapatti. guzel karsiyakamiz arkasindan yukselen metro santiyesi dumanlarina gark oldu. sanki care olacakmis gibi karsiyaka carsinin yer taslari 4 senede iki kez yenilendi. bircok insan insaat cukurlara dustu, sanssizlik eseri insaat dersanelerin hemen onunde devam ediyordu. gelen sirket kacti, giden sirket belediyeyi sucladi. goz gore gore akp izmir il teskilatinin eline altin tepside rezalet sunuldu. artik hukumet de bu isi agzina dolayinca baskan aciklama yapma amaci hissetti: "buna muhtac degiliz, biz izmiriz..."

bu rezalet canim izmirimin butun insanlarini ilkelligin sinirlarina suruklese de hicbir kimse cikip da demedi: "hizmet edin, haddinizi bilin, sizi secen biziz." cunku belediye ne yaparsa yapsin, izmirde insanlara* tezek de yedirseler koltuklarinin saglam oldugunun bilincinde...

ne de olsa izmir laiktir, laik kalacak...

ozetle entrymizi tanimliyoruz: "onuncu yil marsi esliginde izmir coplugune dogru yapilacak romantik yolculugun tartismasiz tek adresi...*"
şu an yapılan açılış toplantısında kılıçdaroğlu ve rte birlikte katılmıştır. çok ilginç sahnelere tanıklık etmekte bu açılış. önce kılıçdaroğlu konuştu, şu an ise rte konuşmakta. karşılıklı bir maç gibi bir açılış olmakta. *
Alsancak-bornova arasi kullanilmak istenirse halkapinar'dan aktarma yapmaniz gereken demiryolu agi.
köyüm izmir'de çok ama çok geç kalmış bir ulaşım şekli.
bu son eklenen raylı sistem metro olmasa da kurulması en zor olanıydı; çünkü yol çok uzun. Eğer ki; izmir plandaki metroları da eklerse şehirde ulaşım diye bir sorun kalmayacak. görsel geriye kalan ise turistik yöreleri şehir merkezine bağlamak olacak trenle. Başta da çeşme. Gerçekten mükemmel bir şehir oluyor izmir bunlar olursa.
ulaşım için çok iyi olsada istanbul metrosu kadar hızlı olmamasını çözemediğim metrodur.
halkapınar aktarma merkezidir. izban'a geçiş yapılabilinir.
metroyu üçkuyulara ulaştırıyoruz yazılarını yazan adam şuan ölmüştür. (bkz: şaka şaka)
elimize bi iğne alıp kazsak daha çabuk biterdi denicek kadar bitmeyen metromuz.
inönü Caddesinde oturduğum dönemde, inşaat bilgileri ve bitiriliş tarihi sürekli değiştirilen Hatay Askeri Hastanenin önündeki yolun yıllarca kapalı kalmasına sebep olan, tüm izmir'in sabırla bitmesini beklediği ulaşım aracı.